Onkoloji

shape 
icon
 

Onkoloji


Onkoloji, kanserin neden olduğu, tanı, tedavi alanlarında ya da kanserden korunma yollarına yönlendiren ve temelde sağlık alanında var olan bir bilim dalıdır. Onkoloji kelimesinin Türkçe karşılığı kanserbilimi anlamına gelmektedir. Onkoloji bölümü hastalıkları, cilt kanseri, mide kanseri, mesane kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri ve beyin tümörü olan kanser türleri vardır.

Alt Uygulama Alanları 

Cerrahi Onkoloji: Kanserin mevcut durumu ve tedavisi noktasında cerrahi işlemler uygulamaya odaklanılan bir alt bilim dalıdır. Bu bilim dalına ait uzmanlar; kanserli hücre, doku veya organdaki tümör durumunu en aza indirmek ve bunun yanı sıra hastalığın neden olabileceği ağrının kontrolünü sağlama noktasında bu hastalara ameliyat konusunda da destek sunmaktadır.

Tıbbi Onkoloji: Sadece kanserli hastaların tedavisine yardımcı olma durumunda değil, bu hastalıktan korunma, tarama yolları ve erken tanı ve tedavi noktasında destek sunan bir bilim dalıdır. Tedavi şekli, damar yolu ya da ağız yolu verilen ilaçla sunulur. Tedavi sunumu gerçekleşirken; kanserli hücre tespiti akabinde kanserli organ ya da yayılmanın gerçekleştiği bölgeye göre tıbbi onkolojik müdahale uygulanır.

Radyasyon Onkolojisi: Kanser hastalığı ile mücadelede hastaların yarısından fazlası radyoterapi tedavisi alırlar. Kötü huydaki kanserli hücrelerin kontrolünde iyonize radyasyon işlemi kullanılır.

Tedavi Yöntemleri

Kemoterapi: 

Medikal yani diğer adıyla, tıbbi onkolojinin ilgilendiği bu alanda ilaçla tedavi hizmeti sunulur. Adı geçen bu tedavi yöntemiyle tümörlü hücreler yok edilir ve bu noktadan sonra tümörün büyümesinin önüne geçilmesi sağlanır. Ortaya çıkabilecek yan etkiler tedavi süresince oluşur ve tedavinin tamamlanmasının ardından kaybolur. En yoğun görülen yan etkileri sıraladığımızda;

Yorgunluk,,Bulantı,,Kusma,Saç dökülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Radyoterapi:

Bu başlık altında radyoterapi tedavisi radyasyon onkolojisi uzmanı tarafından verilir. Radyasyon anlam itibariyle, cihazlar tarafından üretilen, radyoaktif madde olarak bilinen bir enerji türü olarak adlandırılır. Tedavi için, radyoaktif maddelerin hastalıklı organa yönlendirilmesi sağlanır.

Tedavi planı sürecindeki durumlar:

Tedavinin uygulanacağı alanda yani, tedavi hizmeti alacak kişinin vücudu üzerinde radyoterapinin yönlendirileceği alan belirlenir.

 Tedavi masası üzerinde her seansta 15 ya da 30 dakika aralığında kalınmalı, 1 veya 5 dakikalık süreçte radyoaktif madde uygulaması yapılır.

Daha uzun veyahut daha kısa süren tedavilerde görülen yan etkileri sıraladığımızda;

Öksürük,,Ateş,Terleme gibi şikâyetler oluşur.

Tedavi bitimi ya da bir kaç hafta sonra şikâyetler azalarak kaybolması gözlenir.


Randevu Saatleri

 • Pazartesi
   8:30 –17:30  
 • Salı
  8:30 –17:30 
 • Çarşamba
  8:30 –17:30 
 • Perşembe
  8:30 –17:30 
 • Cuma
  8:30 –17:30 
 • Cumartesi
  8:30 –16:00 
 • Pazar
  Sadece Acil
İletişim
0850 888 54 33

Uzman Hekimlerimiz

icon