Hematoloji

shape 
icon
 

Hematoloji


İç hastalıkları grubunda yer alan hematoloji kan bilimidir. Tıbbın kan bozuklukları ve kan ile ilgili hastalıkların inceldiği bilim dalına hematoloji ismi verilir. Kemik iliği, dalak gibi kan yapıcı organlarda ve lenf bezlerinden kaynaklanan hastalıklar hematoloji tarafından incelenir.

Bunların yanı sıra anemi, hemoglopati, lösemi, nötröpeni, miyeloproliferatif hastalıklar, lenfoma, miyelodisplastik hastalıklar, multipl miyelom, kanama, koagülasyon rahatsızlıkları, trombositopeni ve trombositoz gibi kan hastalıklarını da yine hematoloji tarafından incelenir ve tedavi edilir.

Hematolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Her hastalığın kendine özgü semptomları olduğu gibi hemotolojik hastalıklar da kişiler de farklı farklı belirtiler ortaya koyabilir. Hematolojik rahatsızlık yaşayan kişiler genellikle yorgun ve halsiz olurlar. Bunun yanı sıra sık enfeksiyon geçirme, hafif yaralanmalar da dahi kanama, kanamalarda pıhtılaşma güçlüğü, dengelenemeyen ateş, boyun, koltuk altı ve kasıklar da top gibi beze oluşumları, bacağın tamamında ya da diz altlarında ani gelişen ağrılı ödemlerin oluşması hematolojik hastalıkların başladığının işareti olabilir.

Hematoloji Hastalık Teşhisi Nasıl Koyar?

Hematolojik belirtiler gösteren kişiler mutlaka hematoloji bölümüne görünmelilerdir. Hematolojik hastalıkların teşhis edilmesi için ayrıntılı anamnez ve fizik muayenesi gereklidir.Yapılan bu bulgular doğrultusunda hekimin gerek duyması halinde, laboratuvar testleri ve radyolojik görüntülemeler yapılır.Laboratuvar testleri tam kan sayımı, hemoglobin alt tiplerinin analizi, kanın mikroskop altında incelenmesi, kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi, B12 vitamini ölçümü, demir ve folik asit miktarının incelenmesi, pıhtılaşmanın tetkiki, kan hücrelerinin işlevlerinin değerlendirilmesi ve immün hücrelerinin üretmiş olduğu proteinlerin tetkikleri yapılıp sonuç verir.

Hematoloji tedavi süreci nasıl ilerler?

Hematoloji tarafından yapılan tüm tetkik ve testler sonucunda, kişinin hematolojik hastalığı olduğu teşhisi konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Yapılan testler sonucunda hastanın kan değerlerine bakılır ve hastalığın olduğu aşamaya göre tedavi yöntemine gidilir. Hastalığın kişide yeni başlamış olması, kişi için avantajdır. Erken teşhisi konulan hastalar genellikle ilaç tedavisine başlatılır.

İlaç tedavisi hastanın evinde istirahat etmesinin yanı sıra, düzenli olarak hekim kontrollerine gitmesi ve hekim kontrolü gözetiminde olması gerekir. Bu süreç düzenli takip edilirse hastalık ilerlemez. Fakat ilerleyen hastalıklar da veya teşhisi geç konulan hastalar da bu durum biraz daha farklıdır. Hasta, hastane ortamında tutulur ve gözetim altında kalır. Öyle ki geç teşhisler veya tedavi sonlanmadan yarım bırakılması ölümle sonuçlanabilir.

Randevu Saatleri

 • Pazartesi
   8:30 –17:30  
 • Salı
  8:30 –17:30 
 • Çarşamba
  8:30 –17:30 
 • Perşembe
  8:30 –17:30 
 • Cuma
  8:30 –17:30 
 • Cumartesi
  8:30 –16:00 
 • Pazar
  Sadece Acil
İletişim
0850 888 54 33

Uzman Hekimlerimiz

icon