Gebelik ve Uçak Seyahati

Düzgün ve  sağlıklı giden bir gebeliğiniz var ise, uçak seyahati sırasında karşılacağınız hava basıncı ve nem miktarındaki değişikliklerin  bebeğe zarar verebileceğine dair elimizde kesin bir kanıt yoktur…Ayrıca uçak seyahatinin düşük ve erken doğum ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.
Tekiz gebeliklerde 37.haftaya kadar,ikiz gebeliklerde 32.haftaya kadar güvenle uçuş yapılabilinir.
Bazı gebe kadınlarda uçuş sırasında; bacaklarda ödem, burun akıntısı ve kulakta dolgunluk hissi veya bulantı gibi bir takım ufak problemler yaşanabilir.
Derin ven trombozu, bacak veya kasıktaki damarlarda ani pıhtı oluşumu ile oluşan dolaşım bozukluğudur.Uçak seyahati sırasında  uzun sure oturma pozisyonunda kalma derin ven trombozu riskini artırmaktadır.Uçuş süresi uzadıkça risk giderek artmaktadır.Dört saatten ksıa süren seyahatlerde tedbir almaya gerek yoktur.Ama uzuzn seyehatlerde özellikle:1.Rahat, konforlu giyecek ve ayakkabı tercih edilmeli.2.Mümkünse koridor tarafına oturarak,düzenli yürüyüş yapılmalı.3.Her yarım saatte bir oturma egzersizi yapılmalı.4.Düzenli aralıklar ile su tüketilmeli.5. Alkol ve kafeinli içecekler içilmemeli.6.Basınçlı çoraplar giyilmeli…..Kişinin ayrıca derin ven tromboz riski var ise ilaç olarak kan sulandıran heparin kullanılmalıdır. Düşük doz aspirine bu konuda etkisiz kalabilir.
Uçmamayı  gerektirecek bazı koşullar:1.Doğum riski olan,günü gelmiş olan gebeler 2.Çok ciddi ,derin anemisi olanlar 3.Orak hücreli anemisi olanlar 4.Ciddi vaginal kanaması olanlar 5. Yakın kısa sürede vaginal kanama şikayeti ve tedavisi geçirenler 6.Nefes almayı sorlaştırabilecek kalb ve akciğer hastalığı olan gebeler…
Uçup uçmama yı karar verirken geçmiş tıbbi öykünüz ve taşıdığınız riskleri tekrar gözden geçirin lütfen…1.Neden bu zamanda uçmayı istiyorsunuz? 2.Uçmanız bir zorunluluk mu? 3.Uçacağınız sure ne kadar uzun ve bu seyahat tıbbi riskiniz i artırıyor mu? 4.Uçuş ve dönüşünüz sırasında kaç haftalık gebe olacaksınız? Bu süreçteki doğum şansınız nedir?  Unutmadan gebeliğin ilk 3ayında ki düşük yapma riskinizin  zaten yüksek oldugunu unutmayınız! 5.Olası bir risk karşısında gittiğiniz yerdeki sağlık merkezi koşulları nedir acaba? 6. Gideceğiniz yer için  gerekli aşı ve teavilerinizi doktorunuz ile önceden görüşünüz 7. Uçuş sigortanızın gebelik ve doğum ile ilgili tedavinizi ödeme kapsamında olup olmadığını control ediniz 8.Sizi tanıyan ebe ile uçuşunuz hakkında görüşüp tartışınız.
Uçuş sırasında yanınıza almanız gerekenler:1.Gebelikle ilgili notlar 2.Almış olduğunuz ilaçlar 3. Eğer 6ay üzerinde gebeliğiniz var ise doktorunuzdan uçabilir formu 4.Gebelik haftanızı belirten belge ada ultrason raporu 5. Seyahat sigorta belgeleriniz
Havaalanında ,bebek için extra herhangi bir risk olmadan güvenlik taramasından rahatça geçebilirsiniz…
Oturduğunuzda koltuk emniyet kemerinizi mutlaka bağlayınız.
Çok ufak bir şans ta olsa seyaht sırasında gebenin suyu gelebilir yada doğum eylemi başlayabilir.Böyle biro lay karşısında kabinde size yardımcı olabilecek kimse bulunmayabilir.Sonuç olarak pilot uçağın rotasını çevirerek size en yakın sağlık merkezine ulaştırma zorunda kalabilecektir.
 
İYİ UÇUŞLAR

Op. Dr. ALPTEKİN ALAGÖZ