Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Enfeksiyon hastalıkları tüm dünya ülkelerinde en sık görülen hastalıklardır. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde ise en sık ölüme neden olan hastalıklar arasında yer alır. Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalar ve cerrahi işlem geçiren hastalarda hastanede oraya çıkan enfeksiyonlar da enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının özellikle ilgilendiği konular arasındadır. Bu tarz enfeksiyonlarda yoğun bakım uzmanları ve cerrahlar ile sıkı takım çalışması yapılması hasta için hayati öneme sahiptir. Hastanemizde bu şekilde yatmakta olan hastalarımız enfeksiyon hastalıkları uzmanımız tarafından günlük visitlerde düzenli olarak takip edilmektedir.

Enfeksiyon hastalıkları zamanında ve doğru tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilmektedir. Dünyadaki ölümlerin önemli bir kısmından mikroorganizmalar sorumludur. Enfeksiyon hastalıkları grip, zatürre, menenjit, sinüzit, sarılık, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları paraziter hastalıklar, tüberküloz, sıtma, ishal gibi hastalıkların tedavisinde son noktadır.

Özel A Life Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde; ateşle seyreden hastalıklar, soğuk algınlığı, grip, sarılıklar (hepatit A, hepatit B, hepatit C ve diğerleri), AIDS (HIV) ve diğer viral hastalıklar, döküntülü hastalıklar, ishal, besin zehirlenmesi, parazit hastalıkları, sistematik mantar enfeksiyonları, kemik, eklem, protez enfeksiyonları (Osteomyelitler dahil), gebelikte görülen enfeksiyonlar (toksoplazma vb.), Burucellozis gibi zoonotik enfeksiyonlar ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıkların ayakta veya yatarak, tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır. Bazı hastalıkların tanısı için gerekli ileri laboratuvar teknikleri ve moleküler yöntemler, hastane laboratuvarlarında yapılmakta ve hızlı tedaviye olanak sağlamaktadır.

 

Bir Yorum Bırak