COVID-19 PCR Tarama Testi

Covid Testi

Covid testi tanı testi olarak bilinmektedir. Korona virüs neticesinde virüse ait RNA'yı belli etmektedir. Test genellikle vücutta virüsün olup olmadığını göstermek amacı ile yapılmaktadır. PCR testi sonucunda vücuttaki çoğu hastalıklar tespit edilebilir. Aynı zamanda PCR testine moleküler testi de denilebilir.

Testin sonucunda vücutta virüsün olup olmadığı ve vücudun enfeksiyona cevap vermesi sonucunda üretmiş olduğu antikorları belirlemektedir. PCR testi oldukça güvenilir bir testtir. Bu test sayesinde Covid-19 ‘da herhangi belirti olmayan taşıyıcılar belli olur. PCR test, Covid-19 belirtisi olan kişilere yapılmakla beraber belirti göstermeyen herhangi kişilere de uygulanmaktadır. Hasta kişinin durumuna göre alt veya üst solunum yollarından örnek alınır.

Covid Testi Nasıl Yapılır?

Covid testi yapılacak olan kişiye öncelikli olarak burun ve boğazdan ucu pamuklu, kulak pamuğu gibi ince küçük bir çubuk sayesinde sürüntü  örneği alınır. Bu alınacak olan örneği uzman bir hekim veya uzman bir sağlık görevlisi almalıdır. Aynı zamanda alınan bu örnek özel bir kap içerisine konulmalıdır ve sonrasında laboratuvara test için gönderilerek belirli başlı işlemlerden geçirilmektedir.

PCR testi son dönemlerde Covid testi olarak geçse de genellikle vücuttaki birçok mikrop, bakteri, parazit ve bakterilerin tespiti için de kullanılmaktadır. Birçok hastalığın belirtisi PCR testi ile erken zamanda ve oldukça hızlı bir şekilde tespit edilmektedir.

Covid Testi Nerede Yapılır?

Covid testi örnekleri Sağlık Bakanlığının onaylamış olduğu sağlık kuruluşları tarafından alınarak, yine bakanlık tarafından onay görmüş laboratuvarlarda sonuçları belirlenmektedir. Testin sonucu pozitif çıkmış olan kişiler için hekim uygun gören tedavi yollarını uygulamaya başlar. Gerek evde kontrol altına alarak, gerek ağır geçmesi sonucu hastanede yatış uygulayarak tedavisini uygular. Böylece hasta olan kişi ve çevresinde bulunan kişiler izole edilir.

Böylelikle başka kişilere bulaşma olasılığı en aza indirilir. Covid testi için alınacak olan örneğin doğru zamanda ve doğru bir şekilde alınması gerekmektedir. Alınmış olan örneğin en iyi bir şekilde ve hijyen kurallarına göre lavobarutuara gönderilmesi gerekir. Aynı zamanda test sırasında uygulanacak olan sağlık önlemlerine dikkat edilmelidir.  

Formun Üstü

Formun Altı

 

Pcr testi nedir?

PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) koronavirüs salgını nedeniyle gündeme gelen bir testtir. PCR testi  vücutta az miktarda bile olsa  herhangi  bir virüs ya da bakterinin bile yakalanmasını sağlayan tanı yöntemidir. Yıllardır kullandığımız PCR; Hepatit B, Hepatit C gibi virüslerin tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Koronavirüste de virüs miktarının çok az olduğu durumlarda tanı için kullanılmaya başlanmıştır.

PCR testi; üst solunum yolu salgılarıyla çalışılan (burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü gibi) veya akciğerdeki belirtilerde balgam ile çalışılan veya kişi entübe ise direkt solum yolu içerisinden alınan sekresyon ile çalışılan bir antijen testidir.

COVID-19 PCR testi nasıl yapılır?

  • Test hastanın burnundan ve boğazından test kiti ile sürüntü yöntemi ile örnek alınır.
  • Alınan sürüntü örnekleri içerisinde özel sıvılar bulunan tüpler laboratuvara ulaştırılır.
  • Alınan örnekler  PCR tarama yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur.

Test yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

COVID-19 PCR testinin güvenilir bir sonuç verebilmesi için, sürüntü örneklerinin doğru şekilde ve doğru yerden alınması gereklidir. Testin alanında uzman hekimler tarafından alınması çok önemlidir. Sürüntü örnekleri, virüsün en yoğun bulunacağı geniz bölgesinden alınması gerekmektedir.

 

 

 

PCR’ın pozitif olması ne demektir?

PCR’ın pozitif olması, o anda o kişide virüsün olduğu anlamına gelir. Hastaya değerlendirme sonucunu iletmeden bir hata olmadığının kontroledilmesi gerekmektedir. Test sonucu pozitif çıkan kişinin, kesin tanı için bilgisayarlı tomografi ile taranması tavsiye edilmektedir.

Kişinin bulgularında da belirtilere rastlanmışsa, kişiye gerekli bilgilendirme yapılmalı, uygun tedavi planlanmalı, karantinaya alınıp tedaviye başlanmalıdır.

Enfeklte olmuş kişilerin, son 14 günde temas ettiği yakınları bilgilendirilmeli ve onlara da test yaptırmaları tavsiye edilmelidir.

Test sonucu negatif ne demektir?

Test sonucunun negatif olarak değerlendirilmesi, kişinin corona virüs taşımadığı anlamına gelmektedir.

 

PCR testi yaşlılara ve çocuklara uygulanabiliyor mu?

PCR testinde yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte,  yaşlılara ve çocuklara yapılabiliyor.

 

İsteyen herkes PCR ve antikor testleri yaptırabiliyor mu?

Pcr artık testi bireylerin  talepleri doğrultusunda yapılmaya başlanmıştır.

Toplu olarak gerçekleştirilmek istenen testler

Yurtdışına çıkışlarda istenilen testler

Ve bireysel olarak talep edilen testler gibi birçok neden ile Covid-19 Pcr Tarama Testi hastanemiz bünyesinde de yapılmaya başlamıştır.