COVID-19 PCR Tarama Testi

COVID-19 PCR Tarama Testi

Pcr testi nedir?

PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) koronavirüs salgını nedeniyle gündeme gelen bir testtir. PCR testi  vücutta az miktarda bile olsa  herhangi  bir virüs ya da bakterinin bile yakalanmasını sağlayan tanı yöntemidir. Yıllardır kullandığımız PCR; Hepatit B, Hepatit C gibi virüslerin tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Koronavirüste de virüs miktarının çok az olduğu durumlarda tanı için kullanılmaya başlanmıştır.

PCR testi; üst solunum yolu salgılarıyla çalışılan (burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü gibi) veya akciğerdeki belirtilerde balgam ile çalışılan veya kişi entübe ise direkt solum yolu içerisinden alınan sekresyon ile çalışılan bir antijen testidir.

COVID-19 PCR testi nasıl yapılır?

  • Test hastanın burnundan ve boğazından test kiti ile sürüntü yöntemi ile örnek alınır.
  • Alınan sürüntü örnekleri içerisinde özel sıvılar bulunan tüpler laboratuvara ulaştırılır.
  • Alınan örnekler  PCR tarama yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur.

COVID-19 PCR testi ne kadar sürede sonuçlanır?

Laboratuvarımızın  yoğunluğa bağlı olarak,  COVID-19 PCR testi genellikle 2 – 4 saat arasında sonuç verir. Sonucun pozitif çıkması durumunda, kesin tanıdan önce testin 3 kez tekrarlanması gerekebilir. Bu yüzden, testin kesin sonuçlanması 1 günü bulabilir.

Test yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

COVID-19 PCR testinin güvenilir bir sonuç verebilmesi için, sürüntü örneklerinin doğru şekilde ve doğru yerden alınması gereklidir. Testin alanında uzman hekimler tarafından alınması çok önemlidir. Sürüntü örnekleri, virüsün en yoğun bulunacağı geniz bölgesinden alınması gerekmektedir.

 

PCR’ın pozitif olması ne demektir?

PCR’ın pozitif olması, o anda o kişide virüsün olduğu anlamına gelir. Hastaya değerlendirme sonucunu iletmeden bir hata olmadığının kontroledilmesi gerekmektedir. Test sonucu pozitif çıkan kişinin, kesin tanı için bilgisayarlı tomografi ile taranması tavsiye edilmektedir.

Kişinin bulgularında da belirtilere rastlanmışsa, kişiye gerekli bilgilendirme yapılmalı, uygun tedavi planlanmalı, karantinaya alınıp tedaviye başlanmalıdır.

Enfeklte olmuş kişilerin, son 14 günde temas ettiği yakınları bilgilendirilmeli ve onlara da test yaptırmaları tavsiye edilmelidir.

 

 

Test sonucu negatif ne demektir?

Test sonucunun negatif olarak değerlendirilmesi, kişinin corona virüs taşımadığı anlamına gelmektedir.

 

PCR testi yaşlılara ve çocuklara uygulanabiliyor mu?

PCR testinde yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte,  yaşlılara ve çocuklara yapılabiliyor.

 

İsteyen herkes PCR ve antikor testleri yaptırabiliyor mu?

Pcr artık testi bireylerin  talepleri doğrultusunda yapılmaya başlanmıştır.

Toplu olarak gerçekleştirilmek istenen testler

Yurtdışına çıkışlarda istenilen testler

Ve bireysel olarak talep edilen testler gibi birçok neden ile Covid-19 Pcr Tarama Testi hastanemiz bünyesinde de yapılmaya başlamıştır.

Bir Yorum Bırak