Yetişkinlerde İshal

İshal Nedir?


İshal yada bilimsel adıyla diyare, dışkılamanın normalden daha sulu olmasıdır. Genellikle birkaç gün süre gelir ve genellikle herhangi bir tedavi olmadan kaybolur. İshal, akut veya kronik olabilir.


Akut ishal, bu durumun bir ila iki gün devam etmesiyle ortaya menfaat. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun kararı olarak yahut besin zehirlenmesinden kaynaklanabilir. Gelişmekte olan yada üçüncü dünya ülkelerine yapılan ziyaret ve tatillerde bu ülkelerde karşılaşılan bakteri ve parazitler turist ishali adı verilen bir başka akut ishal türüne niçin olabilir.


Kronik ishal ise en az dört hafta süresince geçindiren ishali anlatım eder. Genellikle altında bağırsak hastalığı veya bozukluğu benzer biçimde bir tıbbi niçin bulunur. Bunlara örnek olarak çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, sürekli enfeksiyon ya da inflamatuar bağırsak hastalığı gibi daha ciddi bir rahatsızlıklar verilebilir.


İSHAL BELİRTİLERİ


– Sıvı dışkılama,

– Acil dışkılama isteği ve büyük tuvaleti tutamama,

– Fazla dışkılama,

– Susuzluk,

– Bulantı ve kusma,

– Ateş yükselmesi,

– Halsizlik,

– Karın bölgesinde ağrı ve gaz


YETİŞKİNLERDE İSHAL NASIL TEDAVİ EDİLİR?


İshal kısa ömürlüdür. Genellikle birkaç gün süre gelir ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kaybolur. İshalin devam ettiği süreçte vücudun yeterince sıvı alması önemlidir. Daha uzun devam eden olaylarda ise doktorlar çeşitli ilaçlar önerebilir. Bu ilaç türleri arasında antibiyotikler, bakteri veya parazitlerin neden olduğu ishali türlerini tedavi etmeye destek olabilir. Ancak ishale bir virüs neden oluyorsa antibiyotikler yardımcı olmaz.


İshal esnasında vücudun kaybettiği su ve minerallerin yerine konulması gereklidir. Bunun arasında temiz içme suyu, meyve suyu yada et suyu tüketimini artırmak önemlidir. Ancak elma suyu benzer biçimde bazı meyve suları ishali daha da kötüleştirebilir.


Eğer ishale bir antibiyotik niçin oluyorsa doktorunuz ilacın dozu düşürülebilir veya değiştirebilir.


İshale neden olan ve altta yatan diğer tıbbi durumların tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekebilir.


İshal emareleri kaybolduktan sonra yarı katı ve düşük lifli yiyecekler diyete yavaş bir şekilde eklenmelidir. İshali daha da kötüleştirebilecek gıdalardan da kaçınmak önemlidir.


Bunlar:


– Yağlı veya kızarmış yiyecekler

– Çiğ meyve ve sebzeler

– Baharatlı yiyecekler

– Kahve ve soda şeklinde kafeinli içecekler

– Fasulyeler

– Lahana, Brüksel lahanası

– Süt, peynir, yağlı ve sütlü yiyecekler

– Tam tahıllı ve kepekli ekmek


İSHALE NE İYİ GELİR?


Yetişkinlerde bebek ve küçüklere gore ishal için uygulanabilecek yöntemler ve alternatifler daha fazladır.


İşte onlardan bazıları:


– Havuç, soyulmuş elma, pirinç suyu, patates haşlaması yada püresi, yoğurt ve ayran birçok ferdin evinde bulunan ve ishale etken başlıca yiyeceklerdir.

– Demli siyah çay

– Yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı.

– Muzun ishali hafifletici ve geçirici özelliği vardır. Günde birkaç defa yenebilir.

– Papatya çayının ishali kesici tesiri vardır.

– Probiyotik içeriği yüksek gıda tüketimi ishalin geçmesini yada azalmasını sağlamaktadır.

– Bakterilerden meydana gelen olan ishal için bal oldukça faydalıdır. Sıcak suya birkaç yemek kaşığı bal karışmasını sağlayarak gün arasında içebilirsiniz.