Vertigo

Vertigo Bir Hastalık Değil Belirti!

Vertigoya, doğrusu baş dönmesine pek çok hastalık neden olabiliyor. Doktorunuz vertigodan bahsediyorsa, bunu hastalığınızın adı değil bir belirtisi olarak düşünmelisiniz. Vücudun balans sisteminin merkezi olan iç kulaktaki hastalıklar başta olmak suretiyle birçok rahatsızlık vertigoya niçin olabiliyor.


İnsan bedeninde balans sistemi iyi mi çalışıyor?

Denge sistemi sadece birden fazla sistemin koordineli çalışması sonucunda sağlıklı biçimde işliyor. Bu sistemlerin başlangıcında iç kulak denge organı geliyor. İç kulak balans organı iki kısımdan oluşuyor. Her iki kulakta üçer tane olmak suretiyle yarım daire kanalları bulunuyor. Bu yapılar bizim hareket halindeki dengemizi sağlıyor. İç kulakta yer edinen ve ‘vestibül’ adı verilen organ ise yer çekimine karşı dengemizi sağlıyor. İç kulak denge organından çıkan sinirler beyin sapında; gözlerden, beyin sapından, omurilikten ve beyincikten gelen sinir li?Eri ile birleşerek bir ağ oluşturuyor. Böylelikle bu organlar da balans sistemine katkıda bulunmuş oluyor.


Dengemizin temelini iç kulak oluşturuyor diyebilir miyiz?

İnsan vücudunun uzaydaki konumu en önce iç kulakta değerlendirilmiş oluyor. Ancak bulunduğumuz ortamın gözlerden gelen üç boyutlu bilgiler de bu sürece katkı vererek vücudun stabilizasyonu için önemli bir destek sağlıyor. Bunun yanı sıra ayaklardan gelen sinyaller de vücudun hangi destekle nerede durduğu bilgisini getiriyor. Bu bilgiler beyinde sentezlendikten sonra kaslarımıza gönderilen mesajlarla kasılma oranları belirleniyor. Bunların sonucunda ayakta durabiliyor ve hareket edebiliyoruz.


Vertigo terimi neyi anlatım ediyor, bir hastalık mı?

Vertigo, baş dönmesi anlamına geliyor. Baş dönmesi bir hastalık değil, bir hastalık bulgusu. Hastaların, “Bana vertigo teşhisi konuldu” demeleri bu yüzden doğru değil. Baş dönmesi yapan onlarca hastalık var. Önemli olan baş dönmesine niçin olan hastalığın ortaya konması.


Vertigo en sık hangi nedenlerle ortaya çıkıyor?

Baş dönmesine sık neden olan hastalıklar, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (Pozisyonel Baş Dönmesi), Meniere hastalığı, Vestibüler Nörinit (denge sinirinin virüsler tarafınca tutulumu) ve migrene bağlı baş dönmesi olarak sıralanabilir.


Vertigonun belirtileri neler?

Baş dönmesi ilk alemet. Ancak hastalar baş dönmesini tanımlamakta zorlanıyor. En sık hissedilen, çevrenin dönüyor benzer biçimde olması. Ama kişinin kendini dengesiz hissetmesi, zeminin ayağın altından kayıyormuş gibi olması, sersemlik hissi benzer biçimde de bilinebilir. Bu tari?Er doktorun baş dönmesinin ayırıcı tanılarını yapmasına destek oluyor. Ayırıcı tanıda baş dönmesinin süresi de ehemmiyet taşıyor.


Vertigonun kaynağı iyi mi tespit ediliyor?

Vertigonun tanısında en mühim müessir hastanın baş dönmesini iyi tanım edebilmesi ve öyküsü oluyor. Böylelikle yüzde 60-70 miktarda hastanın baş dönmesine niçin olan hastalık hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Tabii kesin teşhis bu konuda geliştirilmiş özel testler yardımı ile yapılıyor. Gözlerin dengedeki görevi nedeniyle, göz hareketleri de bu konuda en kuvvetli destek oluyor.


Tedavi hangi yöntemlerle yapılıyor? Kalıcı tedavi mümkün mü?

Baş dönmesini kontrol altına almak olası. Neden olan hastalık saptandıktan sonra, hastalığa yönelik tedaviye başlanıyor. En sık baş dönmesi icra eden dört rahatsızlık açısından ele alırsak; pozisyonel baş dönmesi tipine bakılırsa düzenlenecek yaklaşımlar ile tedavi ediliyor. Meniere hastalığında öncelikli tercih, deva tedavisidir. Hastaların yüzde 80’i bu biçimde iyileşiyor. İlacın kifayetsiz olduğu durumlarda kulak içi enjeksiyonları ve balans organına/sinirine yönelik ameliyatlar gündeme gelebiliyor. Vestibüler Nörinit’te, başlangıçta amaç hastanın yakınmalarını gidermek ve onu rahatlatmak. Daha sonrasında dengesizliğin giderilmesine yönelik deva ve rehabilitasyon uygulanıyor. Migrene bağlı baş dönmesinde ise migren hastalığına yönelik koruyucu ve önleyici tedavi ile baş dönmesi test altına alınabiliyor. Baş dönmesi yapan onlarca hastalık var. Önemli olan buna neden olan hastalığın bulunması.


Vertigoya niçin olan iç kulak rahatsızlıkları nedir?

Benign paroksismal pozisyonel vertigo: Son zamanlarda bu hastalığa virüslerin müessir olduğu görüşü hakim. Bunun yanı sıra nekahet dönemlerinde hastanın uzun süre yatakta kalması, şiddetli ve ani baş hareketleri veya travma da bu tabloya neden olabiliyor. Hastalık, başın pozisyon değişimleri ile tetiklenen kısa süreli baş dönmeleri ile kendini belli ediyor.


Meniere hastalığı: İç kulak sıvılarının basıncının artması sonucu ortaya çıkan krizler halinde kendisini yayınlayan işitme kaybı, kulak çınlaması ve kulakta basınç hissinin de eşlik etmiş olduğu bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor.


Vestibüler nörinit: Bu rahatsızlık denge sinirinin virüslerce etkilenmesi sonucu ortaya çıkıyor. Hastada şiddetli başlayan, uzun devam eden, geçici olarak azalma yayınlayan bir baş dönmesi görülüyor.