Pruritis Ani’nin Tedavisi

Pruritis Ani’nin Tedavisi


Tedavinin hedefi hastanın temiz, kuru ve sağlam bir perianal cilde sahip olmasıdır. Çok fazla muhtemel etken olduğundan ötürü tedavi zaman zaman güç olabilir. Bağırsak hareketlerini düzenleyici, dışkı kıvamını artırarak makattan muhtemel kaçakların önlenmesi ve dışkılama ile tamamının boşaltılması önemlidir. Bunun için lifli gıdalar ve lif takviyesi önerilebilir.


Diyet alışkanlıkları yukarıda bahsedilen yiyeceklerin fazlasından uzak durularak yeniden düzenlenmelidir. Başka bir yöntem de bu yiyeceklerin her birinden sırayla birkaç hafta tamamen uzak durarak hangi besinin hastaya dokunduğu anlaşılmaya çalışılabilir.


Tuvalet hijyeni ve temizlik alışkanlıklarının yine gözden geçirilmesi gerekir. Aşırı temizlikten uzak durulmalı, suyla yıkama önerilmelidir. Sabunlar, parfümler, deodorantlı kaygan mendillerden tahriş edici olabileceklerinden uzak durulmalıdır. Sabun kullanılacaksa da sade doğal sabun kullanılmalı ve hemen sonra bol suyla yıkanmalıdır. Tuvalet kağıdı ile kaşıma benzer biçimde temizlikten uzak durulmalıdır. Pek fazlaca insan gayri ihtiyari olarak bu halde davranabilir. Anal bölgedeki cildin kuru tutulması için temizlik sonrası saç kurutma makinesi ile kurulama yapılabilir. Dar ve bileşik kıyafetler giyilmemelidir.


Semptomların test dibine katılımı için kısa süreli %1 hidrokortizonlu steroidli kremler günde 2 yahut 3 kez kullanılabilir. Betametazon benzer biçimde uzun etkili topikal steroidler de etkilidir. Uzun süreli steroidli yahut kuvvetli müessir steroidli kremlerin kullanılması ciltte kilo vermeye ve incelmeye niçin olarak pruritis ani’yi daha da kötüleştirebilir. Steroidli kremler 4 ile 8 haftadan fazla kullanılmamalıdır.


Çinko oksit gibi ciltte koruma tabakası oluşturacak kremler de cildin iritan maddelerden korunması için yararlı olabilirler. Buna ilaveten mentol, fenol, kamfor yada bunların kombinasyonu da yararlı olabilmektedir. Eğer enfeksiyon şüphesi varsa topikal antibiyotikler yada antifungaller (mantar ilaçları) kullanılabilir.


Bu ilaçlara doktorunuz alternatif olarak Berwick boyası, topikal capsaicin yada metilen mavisi enjeksiyonu önerebilir.