PANİK ATAK

PANİK ATAK 

Panik atak birçok kaygı bozukluğu  durumunda   karşımıza çıkabilen bir  durumdur. Hatta   şeker hastalığı, kalp hastalığı,  Bronşiyal astım ve   hipertansiyon  gibi bir çok tıbbı hastalık durumunda da  panik atak  ortaya çıkabilir.

Panik atak  belirtileri nedir ?

Yaygın belirtileri:

 • Çarpıntı  kalpte kuş çırpıntısı  hissi
 • Kalp ritim artışı (Taşikardi)
 • Terleme  dengesizlik gidişme
 • Nefes daralması  iç çekme  hava yeterslizliği boğulma hissi
 • Gögüs ağrısı ve gögüste rahatsızlık,patlama hissi, ağrı 
 • Bulantı 
 • Baygınlık hissi ,  kendini boşlukta hissetme bayılma korkusu
 • Kızarma ter basması 
 • Vücudu algılama  sorunları  uyuşukluk donukluk gibi
 • Kendi bedenini ve çevresini farklı algılama  yabancılama  
 • Kontrolu kaybetme ve ölüm korkusu

 

Orta düzey panik atakta bu belirtilerin  dört tanesi hissedilir. Panik atakta en sık hissedilen belirti  hızlı soluk alıp vermeye bağlı  nefes daralmasıdır.

Panik atak diğer anksiyete semptomlarından  hızlı başlangıç göstererek farklılık arz eder. Aşırı korku teror hissi ve ölüm korkusu ortaya çıkar Kişi kaçma eğilimindedir.

Paniği diğer anksiyete bozukluklarından ayıran en önemli özellik korkunun  o anla ve yaşananla  ilgili olmasıdır. Diğer kaygı bozukluklarında  genellikle korku geleceğe dönüktür.

 

Korku reaksiyonu ve panik atak arasındaki fark

Panik atak açık bir tehlike yokken aniden başlar. Korku reaksiyonu bir korkulu neden karşısında kişinin kendisini savunması sonrası başlar.Panik atak aslında gereksiz alarm çalması gibidir ancak vücutta meydana gelen hormonal, sinirsel, genel etkiler ise gerçektir. 

 

 Panik atak tek tip bir hastalık mıdır?

Panik atak iki ana gruba ayrılır. 

 Beklenen panik atak : Panik oluşturucu bir neden vardır. sosyal fobi gibi. Medikal olarak hipoglisemi gibi.

Beklenmeyen panik atak : Panik durduk yerde başlar örnek işinden yeni ayrılan ve stresininde farkında olmayan bir kişinin parkta dolaşırken panik belirtileri göstermesi gibi

Panik atak ciddi bir hastalık mıdır?

Panik atak  tedavisinin yapılmamasının ciddi sonuçları vardır.  Eğer tedavi edilmezse bir süre sonra kişi panik olmamak için hayatında kısıtlamalara gider .Örneğin markette panik olduysa markette gitmemeye çalışır. Bu kaçınmalar gittikçe artarak hayatını  sürdüremez hale gelir. Tek başına gezemez  hastanelerden  uzak yaşayamaz hale gelebilir. uçağa toplu taşıma araçlarına binemez hale gelebilir.

  Tıbbı hastalıklara eşlik eden panik ataklar ise o hastalığın tedavisini karmaşık hale getirir. Örneğin şeker hastalığına eşlik eden panik atak durumu  şeker hastasının hipoglisemiye girmemeye zorlar ve hasta  diyet yapamaz hastalığın tablosu ağırlaşır.

 Sigara bırakınca ortaya çıkan panik atak kişinin bırakma azmini ortadan kaldırabilir. Tüm zararlarına rağmen içmeye devam eder sigara bırakmaktan vazgeçer.

Panik atak tedavisi nedir?

İlaçlarla   altta yatan sebeplerin tedavisi

 Terapi ve takiptir.