Mide bulantısı

Mide bulantısı herkeste görülebilen ve oldukça yaygın olan bir durum olsa da sindirim sistemi problemleri, iç kulak sorunları, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı olan kişilerin yanı sıra kokular ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı duyarlı bir yapıya sahip olanlarda daha sık görülüyor.

Mide bulantısına neden olan hastalıklar

    • Mide ülseri: Mide bölgesinde ağrı, midede yanma, kaynama, hazımsızlık benzer biçimde yakınmalar olur. Ülser varlığı midenin normalde olan gıdaları ileri doğru iten hareketlerinin bilakis dönmesine ve böylece bulantı-kusma oluşmasına yol açabilir. 

    • Bağırsak tıkanıklığı: Karın ağrısı, karında şişkinlik, dışkı yapamama, dışkıya benzer özellikte kusmuk çıkarma, yüksek ateş ile görülür. Bağırsaklarda mekanik (kitle varlığı, karın için yapışıklıklara bağlı vs.) yada kanda potasyum düşüklüğü benzer biçimde elektrolit bozukluğunun olması nedenli tıkanıklık gelişebilir.  

    • İç kulak ve beyincik ile alakalı hastalıklar: Bu hastalıklarda ön planda dengesizlik ve baş dönmesi yer alır. Ek olarak bulantı yakınması da gelişir. Örneğin; Meniere hastalığı, vestibüler nörit, beyincikte kitle varlığı şeklinde.

    • Kontrolsüz hipertansiyon: Hipertansiyonu olan bireylerde tedavi kullanılmaması yada yetersiz tedavi sebebiyle kan basıncının çok yükselmesi durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı görülebilir.

    • Kontrolsüz şeker hastalığı: Şeker hastalığı olan hastaların diyete uyumsuzluk, araya giren enfeksiyonlar veya tedavi yetersizliğine bağlı kan şekerinin çok yükselmesi durumunda “diyabetik ketoasidoz” adı verilen bilinç değişiklikleri, bulantı-kusma, karın ağrısı ile kendisini gösteren bir tablo gelişir.

    • İleri safha böbrek yetmezliği: Böbrekler tarafınca vücuttan uzaklaştırılması gereken metabolizma atık ürünlerin atılamaması nedeniyle bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, idrar miktarında azalma emareler oluşabilir.