Kulak Ağrısı Nedir ?

Kulak Ağrısı Nedir ?


Dış, orta ve iç kulak olmak suretiyle üç ayrı bölümden oluşan kulak, bu bölümlerde yaşanması muhtemel olan enfeksiyonlar sebebi ile ağrıyabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, iştahsızlık, kulak çınlaması, kaşıntı ve şişlik gibi birbirinden değişik sorunlar yaratabilir. Çocuk yaşlarındaki bireylerde oldukca sık gözlemlenen kulak ağrısı, yetişkinlerde de yüksek oranlarda görülebilir. Kulak ağrısı çeken bireylerin şikayetlerini belirterek en kısa sürede uzman görüşü almaları, ileriki aşamalarda sağlıkları mevzusunda daha rahat etmelerine imkan tanır. Etkili bir tedavi sürecinin peşinden kulak ağrısından tamamen kurtulmak mümkündür.

Kulak Ağrısı Neden Meydana Gelir

Kulak ağrısının meydana gelme nedenleri içinde birçok değişik rahatsızlık bulunur. En sık yaşanma sebebi orta kulak enfeksiyonları olan kulak ağrısı, hastalarda ciddi bir vücut yorgunluğu ve halsizliğe sebep olabilir. Tıpta “otitis media” olarak bilinen orta kulak enfeksiyonları 6 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda çoğunlukla görülebilmektedir. Çeşitli metabolik süreçler ve biyolojik özelliklerin sebep olabileceği ağrı, dış etkenler sebebi ile de meydana gelebilir. Deniz, havuz, banyo benzer biçimde kulağın su ile i·lişki ettiği ortamlarda kulak içine suyun kaçması da enfeksiyona sebebiyet verebilir. Kulak tıkacı desteği ile bu benzer biçimde durumların önüne geçmeniz mümkündür.

Kulak Ağrısı Çeşitleri

Primer ve sekonder kulak ağrısı olarak iki ayrı alt başlıkta incelenen kulak ağrılarının nedenleri içinde birçok değişik müessir yer alır. Primer kulak ağrısı; kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak rahatsızlıkları sebebi ile ortaya menfaat. Kulak kepçesinde kıkırdakta görülen iltihaplanma, travma, kan toplanması, tümör, yanık ve donma nedeni ile meydana gelebilir. Dış kulak yolunda iltihap, kulak kiri, yabancı cisim teması, zona, travma ve tümör nedeni ile görülebilir. Kulak zarı, orta ve iç kulakta ise enfeksiyonlar, zar yırtılması, kulakta sıvı birikimi, östaki tüpü tıkanıklığı kaynaklı birçok değişik sebebi olabilir. Sekonder (yansıyan) kulak ağrısının sebepleri içinde diş kökenli hastalıklar, ağız içi ve boğaz enfeksiyonları, tümörler ve diğer organlarda gelişebilen enfeksiyon çeşitleri yer alır. Sekonder kulak ağrılarının sebepleri vücudunuzdaki diğer fazlaca ciddi sorunlar olabileceği için, hekim muayenesine bir an ilkin başvurulması öneri edilir.

Ağrı ve Hastalık Belirtileri

Çeşitli etkenler cevabında bireylerde meydana gelebilen kulak ağrıları, ağrı başladığından itibaren dikkat edilmesi ve takibinin yapılması gereken bir hastalık çeşididir. Gereken önlemlerin kısa sürede katılımı, hastalığın vücuda büyük zararlar vermesinin önüne geçerek hastada şiddetli ağrılara sebebiyet vermez. Hastalık geçmişi ve vücuttaki farklılıklar sebebi ile muhtelif emareleri olabilen kulak ağrıları genelde birbirleriyle benzerlik gösterir. Kulak ağrısı ve kulak problemlerine yönelik emareler arasında aşağıdaki semptomlar yer alabilir

Kulak çevresinde kızarıklık, tahriş yada şişme,

Hastada düşüp artan ateşlenme durumu,

Kulak, çene, baş yada boğazda muhtelif ağrılar,

Kaşıntı,

Kulak çınlaması,

İştah kaybı,

Uykuya dalmada güçlük,

Baş dönmesi.

Kulak Ağrısı Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kulak ağrılarının tanı ve tedavi süreci büyük bir ehemmiyet taşımış olduğu için detaylı bir şekilde yönetilmesi gerekir. Acil durumlarda kısa vakit içerisinde tıbbi bir bakım yapılması büyük önem taşır. Doktorunuza danışarak çeşitli ilaç tedavileri, bitkisel yağ ve evde tedavi şekillerinden de yararlanmanız mümkündür. Ağrının sebep olabileceği baş dönmesi, mide bulantısı, işitme kaybı, ateş şeklinde semptomlar görüldüğünde muhakkak tıbbi bir yardım alınması önerilir. 1 ile 2 hafta arası süren bir tedavi uygulamasının ardından ağrıda azalma ve tamamen iyileşme gözlemlenebilir. Enfeksiyon etkilerini büyük miktarda azaltarak tamamen ortadan kaldıran ilaç tedavileri süresince doktorunuzun önerdiği bütün uygulamaları gerçekleştirmeniz icap eder. Antibiyotikli kulak damlaları ile ağrı kesici benzer biçimde çeşitli ilaçların kullanımına karar verilebilir.

Hastalık ve İyileşme Evresi

Orta kulak enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan kulak ağrıları genel olarak 3 ile 4 gün içinde süren bir rahatsızlığa sebep olur. Ağrının devamlılığını engelleyerek tesirini azaltmak için yapılması gereken en mühim şey en kısa sürede bir doktora danışarak muayene olmaktır. Hastalık ve rahatsızlıkların başlangıcında doktora gitmeniz, tedavinin kısa vakit içinde tamamlanmasına imkân verir. Hasta bireyler rahat bir biçimde hastalığı atlatabilir ve ağrının şiddetli bir seviyeye ulaşmasının önüne geçilir.

Hastalıktan Korunmanın Yolları

Ağrının önlenebilmesi için öncelikle ağrıya sebep olabilecek durumlardan kaçınmak icap eder. Kulak ağrısı çeşitli dış etkenlerden ötürü gelişebileceği gibi kişilerin vücut yapısına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Hasta bireylerde evvelinde var olan hastalıkların sebep olduğu kulak ağrılarının önüne geçmek için hayatınıza genel olarak sıhhatli bir ömür stili kazandırmanız önerilir. Hastalıklar, rahatsızlanmalar, mukavemet sorunu, halsizlik benzer biçimde sorunları azaltmak için düzgün beslenmek ve egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Genetik sebepli yada farklı etkenlerden ötürü meydana gelen rahatsızlıklar için ise erken teşhis ve tedavi amaçlı tabip kontrolleri gerçekleştirmeniz önerilir. Kulak ağrıları biyolojik yapınıza bağlı olduğu gibi, değişik dış etkenler nedeni ile de çoğunlukla görülebilen bir rahatsızlık çeşididir. Kulakta kir birikimi, su kaçması, yabancı cisim kaynaklı enfeksiyon ve tahriş, alerjik maddelerle i·lişki şeklinde dış etkenlere dikkat ederek ağrı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kulak ağrısından korunmak için alabileceğiniz önlemler genel olarak şöyle sıralanabilir

Kulak hijyenini sağlamak için düzenli olarak kırılgan bir kulak bakımı gerçekleştirmek,

Yabancı cisimlerin kulak ile temasını engelleyerek lüzumlu önlemleri almak,

Kulağın iç yapısına zarar verebilecek, zarını yırtabilecek hareketlerden kaçınmak,

Toz, polen şeklinde alerji tetikleyen çeşitli maddelerden uzak durmaya özen göstermek,

Su ile münasebet ettikten sonra (yüzmek, duş almak vb.) kulaklarınızı kurutarak bakım gerçekleştirmek,

Sigara kullanması yada sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak.