Kalp romatizması

Kalp Romatizması Nedir?

Kalp romatizması, üst solunum yollarında görülen hastalıklardan sonrasında eklemlerde oluşan iltihaplanmanın kalbe ulaşarak kalp kapağında iltihaplanmaya yol açması ile doğar. Bu iltihaplanma cevabında kalp kapağı daralır ve kalp romatizması meydana gelir.

Kalp Romatizmasının Nedeni Nedir?

Kalp romatizması çoğu zaman ve bademcik ve boğaz gibi üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıkların iyi tedavi edilememiş olmasından kaynaklanır. Eklemlerde olup biten romatizmaların da tedavisi iyi sağlanamaz ise irin, kalp kapakçığına ulaşarak rahatsızlığa niçin olur.

Belirtileri Nelerdir?

Kalp romatizması yavaş ilerleyen ve kendisini hemen belli etmeyen bir hastalıktır. Morarma şikayetleri, eller ve ayaklarda üşüme, nefes darlığı, öksürük ve yorgunluk hissi olarak sıralanabilir. Bunların dışında kişilerde mide bulantısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, düşük veya yüksek kan basıncı, düşük yahut yüksek nabız kalp romatizmasının belirtilerindendir. Erken dönemde bu emareler hastalarda kaybolabilir. Ancak tedavisi iyi sağlanmaz ise, kalp harabiyetine sebep olarak yıkıcı sonuçlara niçin olabilir.

Kalp Romatizması Daha Çok Kimlerde Görülür?

Kalp romatizması genellikle, çocuklarda görülür. Enfeksiyon çocukluk yaşlarında şu demek oluyor ki 5-15 yaş aralığında sık gözlemlenmektedir. Çocuklardan sonrasında ise, en çok kadınlarda görülür. Ancak akut romatizmal hastalık geçiren bireylerde cinsiyet ayırmaksızın yüzde 50 oranında görülmektedir.

Ciddi Hastalıklara Neden Olabilir!

Kalp romatizması hızla gelişen teknolojinin ve sıhhat hizmetlerini iyi gelişmediği ülkelerde hala, kalp kapağı rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Nefes darlığı, morarma, çarpıntı şeklinde belirtiler ile kendisini yayınlayan kalp romatizması büyük eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklıklar olarak devam eder. Artrit diye geçen bu eklem hasarları iyileşebiliyor olsa da kalp ve beyinde tutulmalarından sonra kalıcı hasarlar görülebilir.

Önleminizi Alın!

Toplu alanlarda enfeksiyonların ve rahatsızlıkların yayılması daha kolaydır. Üstü solunum yollarına bağlı olarak gelişen bu hastalık, hava yolu ile bulaşabilmektedir. Kalabalık alanlarda bulunmamanız veya bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmanız hastalığa yakalanmamanız açısından önemlidir. Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarının tedavisi dikkatsizlik edilmemelidir. Doktor kontrolünde hastalığın kesin çözümü sağlanmalıdır.

Tedavisi Nedir?

Uzman tabip kontrolünde yapılan bir muayene ondan sonra, lüzumlu tetkikler yapılarak tanı konur. Hastalığın tedavisi bu test, tahlil ve ultrasonlar sonrasındaki bulgulara bakılırsa biçim alır. Tedavide erken teşhis önemlidir. Erken dönemde doktora gittiğiniz takdirde kullanacağınız ilaçların dozu ve süresi daha kısa olacaktır. Erken dönemde yapılacak koruyucu tedaviler yardımıyla, kalp kapak harabiyetinden daha azca hasarla kurtulmak olası olacaktır. Bu nedenle emarelerini hissettiğiniz anda doktora gitmeyi dikkatsizlik etmeyin.