Kalp Romatizması Nedir?

Kalp Romatizması Nedir?


Kalp romatizması, üst solunum yollarında görülen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanmanın kalbe ulaşarak kalp kapağında iltihaplanmaya yol açması ile kaynaklanır. Bu iltihaplanma cevabında kalp kapağı daralır ve kalp romatizması meydana gelir.


Kalp Romatizmasının Nedeni Nedir?


Kalp romatizması çoğu zaman ve bademcik ve boğaz benzer biçimde üst teneffüs yollarında olup biten rahatsızlıkların iyi tedavi edilememiş olmasından kaynaklanır. Eklemlerde meydana gelen romatizmaların da tedavisi iyi sağlanamaz ise iltihap, kalp kapakçığına ulaşarak rahatsızlığa niçin olur.


Belirtileri Nelerdir?


Kalp romatizması yavaş ilerleyen ve kendisini derhal belli etmeyen bir hastalıktır. Morarma şikayetleri, eller ve ayaklarda üşüme, nefes darlığı, öksürük ve yorgunluk hissi olarak sıralanabilir. Bunların haricinde kişilerde mide bulantısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, düşük yahut yüksek kan basıncı, düşük veya yüksek nabız kalp romatizmasının belirtilerindendir. Erken dönemde bu emareler hastalarda kaybolabilir. Ancak tedavisi iyi sağlanmaz ise, kalp harabiyetine sebep olarak yıkıcı sonuçlara neden olabilir.


Kalp Romatizması Daha Çok Kimlerde Görülür?


Kalp romatizması genellikle, çocuklarda görülür. Enfeksiyon çocukluk yaşlarında şu demek oluyor ki 5-15 yaş aralığında sık gözlemlenmektedir. Çocuklardan sonrasında ise, en oldukca hanımlarda görülür. Ancak akut romatizmal rahatsızlık geçiren bireylerde cinsiyet ayırmaksızın yüzde 50 oranında görülmektedir.


Ciddi Hastalıklara Neden Olabilir!


Kalp romatizması hızla gelişen teknolojinin ve sıhhat hizmetlerini iyi gelişmediği ülkelerde hala, kalp kapağı rahatsızlıklarına niçin olmaktadır. Nefes darlığı, morarma, çarpıntı gibi emareler ile kendisini yayınlayan kalp romatizması büyük eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklıklar olarak sürer. Artrit diye geçen bu eklem hasarları iyileşebiliyor olsa da kalp ve beyinde tutulmalarından sonrasında kalıcı hasarlar görülebilir.


Önleminizi Alın!


Toplu alanlarda enfeksiyonların ve hastalıkların yayılması daha kolaydır. Üstü solunum yollarına bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık, hava yolu ile bulaşabilmektedir. Kalabalık alanlarda bulunmamanız veya bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmanız hastalığa yakalanmamanız açısından önemlidir. Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarının tedavisi dikkatsizlik edilmemelidir. Doktor kontrolünde hastalığın kati çözümü sağlanmalıdır.


Tedavisi Nedir?


Uzman doktor kontrolünde yapılan bir muayene daha sonra, gerekli tetkikler yapılarak tanı konur. Hastalığın tedavisi bu kontrol, tahlil ve ultrasonlar sonrasındaki bulgulara gore şekil alır. Tedavide erken teşhis önemlidir. Erken dönemde doktora gittiğiniz takdirde kullanacağınız ilaçların dozu ve süresi daha kısa olacaktır. Erken dönemde yapılacak koruyucu tedaviler sayesinde, kalp kapak harabiyetinden daha azca hasarla kurtulmak olası olacaktır. Bu nedenle belirtilerini hissettiğiniz anda doktora gitmeyi dikkatsizlik etmeyin.