Kalp Ağrısı

Kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması nedeniyle kalp yeterince oksijen alamaz ve bu noktada kalp ağrısı meydana gelir. Ancak çoğu zaman kalp ağrısı göğüs ağrısı ile karıştırılabilir. Kalp ağrısı zannedilen göğüs bölgesi ağrıları, kalple veya göğüsle alakalı herhangi bir sorunun sonucunda oluşabileceği benzer biçimde değişik nedenlerle de oluşabilir. Bu noktada kalp ağrısı neden olur, sorusunun yanıtı olarak aşağıdaki benzer biçimde uzun bir sıralama karşımıza menfaat:  


Koroner arter darlığı veya tıkanıklığı

Kalp kası iltihabı 

Perikardit (kalp zarı iltihabı), 

Mitral kapak prolapsusu, 

Aort kapağı darlığı, aort yetersizliği veya  aort disseksiyonu (ana damarın yırtılması)

Akciğer rahatsızlıkları, 

Zatürre, 

Göğüs zarı iltihabı,  

Astım

Özofajial reflü, 

Özofagus (yiyecek borusu) spazmı ve yırtılması, 

Ülser, 

Hipertansiyon, 

Anemi (kansızlık), 

Hipoksi (dokularda oksijen azalması), 

Kas problemleri

Kaburga incinmeleri 

Göğüs bölgesinde bulunan sinir sıkışmaları, 

Depresyon ve kardiyak psikoz benzer biçimde problemler da kalp ağrısının sebebi olabilir. 


Kalp ağrıları başladığında ağrının kalp ve göğüs bölgesindeki hangi sorundan kaynaklandığı hastalar tarafınca bilinemez, bu yüzden ağrılar ciddiye alınmalı ve ağrı sorunun basit tedbirlerle çözülemeyeceği bilinmelidir. Zira kalp ağrısı herhangi bir ağrı türü değildir, bayağı ve kolay ilaçlarla giderilemez.


Kalp ağrısı emareleri nelerdir?

Kalp ağrılarının nedenleri tespit edilip erken bir dönemde teşhis konulmaz ise ağrılar kalp krizine dönüşebilir. Kalp ağrısında aşağıdaki belirtiler görülebilir: 

Göğüs ortasını tutan ve/yada boyna, çeneye, sol tarafa yada sırta yayılan ağrı

Nefes darlığı

Çarpıntı

Baş ve ense ağrıları

Yorgunluk ve halsizlik

Öksürük

Bacaklarda ve karında ödem (şişme)

Hazımsızlık

Yutma güçlüğü

Morarma

Bayılma


Kalp ağrısı öteki nedenlerden nasıl ayırt edilir?

Kalp ve göğüs ağrısının doğru tanımlanması, erken teşhis için oldukça hayatidir. Göğüs bölgesinde yada göğüs kafesinde ortaya çıkan ağrıların kalp ağrısı olup olmadığını ayırt edilmesi gereklidir. 


Göğüs bölgesindeki ağrıların şiddeti ve sıklığı mühim bir veridir. Ağrılar devamlı ve şiddetli ise göğüs ön bölgesinde belli bir alanda olup boyna ve sol omuza doğru, mide ve sırttan çeneye doğru yayılıyorsa, yirmi dakikadan fazla sürüyorsa bu ağrıların kalp ağrısı olma ihtimali yüksektir. Kalp ağrısı ani adım atar ve şiddetlidir. Ağrı hissi süreklidir. 

Çocuklarda kalp ağrısı sebepleri nedir? 

Kalp ağrısı ancak yetişkinlerde görülmez. Çocuklarda, enfeksiyon ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar kalp ağrısına niçin olurken, yeni doğan bebeklerde ise doğumsal kalp rahatsızlıkları kalp ağrısına yol açabiliyor. Ancak çocuklarda da kalp ağrısı göğüs ağrısı ile karıştırılabilir. Genel olarak çocuklardaki göğüs ağrısının nedenleri: 


Zatürre ya da akciğer zarı hastalıkları ve zedelenmeleri

Astım atakları

Kaburga iltihapları ve anormallikleri

Panik atak, depresyon gibi psikolojik nedenlerdir.


Çocuklarda kalp ağrısı belirtileri nelerdir?

Bebek veya çocuklarda kalp ağrısı varlığını teşhis etmek için dikkat edilmesi gereken noktalar:


Kendisini ifade edemeyen bebeklerin kalp ağrısı yaşayıp yaşamadığını idrak etmek için soluğuna dikkat edilmelidir. Bebeğin hızlı soluk alıp vermesi bir alemet olabilir. Ateş yahut akciğer rahatsızlıklarının haricinde bir dakikada nefes alıp verme sayısı yeni doğmuş bebeklerde 60, süt çocukluğunda 40, büyük çocukta 30, ergenlerde 20'nin üzerinde ise bu vaziyet kalp ağrısının emaresi olabilir. 


Soğuk hava şartlarında, heyecanlandığında veya banyo yaparken evlatların ağız çevresi ve parmak uçları morarabilir. Morarma dilde, ağız mukozasında sürekli olarak meydana geliyor ise ve aktiviteyle artıyorsa, bu vaziyet kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir. 


Kalp atımındaki ritm bozukluğu, "üfürüm" ismi verilen normalden değişik bir ses de dikkat çekmelidir.


Göğüs ağrısının yanında, hastalıklarda uzayan ateş, büyüme ve büyüme geriliği, çabuk yorulma, aşırı halsizlik, eklem ağrısı ve şişliği, göğüs grafisinde kalbin büyük olması, kalbin ve ana damarların biçimlenmesinde ve yerleşimindeki anormallikler de dikkate alınmalıdır. 


Çocuklarda kalp ağrıları göğsün sol tarafından karna, boyuna ve kol bölgesine yayılıyor ise, vakanın geçmişinde bayılma gibi bir vaziyet olduysa ve ailede kalp nedenli bir erken bir ölüm varsa kesinlikle çocuk kardiyolojisi uzmanına başvurulması gerekir. 


Kalp ağrısının olası neticeleri nelerdir?

Göğüs bölgesinde hissedilen ağrı meydana getirilen tetkikler cevabında kalple ilgili bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa bu vaziyet, kalp krizine yol açabilir. Yani göğüs çevresindeki ağrıların kalp kriziyle sonuçlanabileceğini bilmek icap eder.


Kalp krizi, kalp kasının bir kısmının oksijensiz kalması ve kalbe kan taşıyan damarların birinin ya da tamamının pıhtı veya plak nedeniyle kapanmasıyla meydana gelir. Arter duvarlarında biriken yağlarla arterlerin daralması, sigara, yüksek gerilim, yanlış beslenme ve obezite vücutta yağlı artık birikimine neden olur. Bu durum, kalp krizine sebep olabilir. Nefes darlığı, ürkü saldırı durumuna benzer bir ani kaygılanma ve derin soluk alma ihtiyacı, aşırı terleme, baş dönmesi ve mide bulantısı şeklinde durumlar kalp krizinin öteki belirtileri arasında bulunur.


Kalp krizi sırasında fert, kalp ve göğüs bölgesinde şiddetli ve rahatsız edici bir ağrı hisseder. Kalp krizi esnasında göğsün özellikle orta kısmı ağrır. Bu bakımdan kalp ağrısının vücudun bayağı bir tepkisi olduğu düşünmemeli, gerekli önlemleri geciktirilmeden almalısınız. Her yıl binlerce insan kalp krizi yüzünden hayatını kaybetmektedir ve bu konum ancak yaşlıları değil gençleri de kapsamaktadır. Bunun en mühim sebebi fast food beslenmenin yanı sıra uzun ömürlü raf ürünleridir. Ayrıca stres ve kalitesiz yaşam tarzı da kalp rahatsızlıklarını tetikleyen en mühim unsurlardandır.


Bu anlamda olası olduğunca stressiz bir yaşam sürdürülmeye çalışılmalıdır. Kalp problemleri kurnazca ilerleyebilir ve dirimsel riskleri de beraberinde getirir. Düzenli beslenme ve spor, kalp rahatsızlıklarını önleyebilir.

Kalp ağrısının kalple ilgili olduğu için şüpheleniliyorsa neler yapılmalıdır?

Göğüs çevresindeki herhangi bir ağrı, kalp ağrısı olma riski taşıdığı için ciddiye alınmalıdır. Genellikle ihmal edilen ve kalple ilgili bir sorundan kaynaklanmadığı düşünülen ağrılar, kalple alakalı daha büyük bir soruna yol açabilir. Kalp ağrısı belirtilerini mevcutsa ağrının sebebinin tespiti için vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Doktor, konsültasyon sırasında bazı tetkiklerin yapılmasını isteyebilir. Tetkiklerin kararına nazaran ağrının niteliği tespit edilir ve lüzumlu tedavi uygulanır. 

Kalp ağrısına ne iyi gelir? 

Bir takım küçük uygulamalar kalp ağrısına o an iyi gelebilir, fakat bunlar kalp ağrılarını kesin olarak tümüyle ortadan kaldırmaz. Örneğin, kalp ağrısı hissedildiğinde yapılmakta olan aktivite kesilmeli ve dinlenilmelidir. Dinlenme koroner damarlarla alakalı problemlerin geçici bir süreyle ortadan kalkmasını sağlar, fakat bu şikayetleri tamamıyla ortadan kaldırmaz. Maruz kalınan bir durumdan dolayı stres yaşanıyorsa stresi ortadan kaldırmak için rahatlamaya çalışılmalıdır. Stresle başa çıkmak için sakince soluk alınmalı, göğüs bölgesine masaj yapılmalı, su içilmeli ve ağrının geçmesini beklenmelidir. Kalp ağrısı belirtilerinin kalp krizine yol açabileceğini akılda tutulmalı ve ne olursa olsun vakit kaybetmeden tam donanımlı bir hastaneye başvurulmalıdır.