Kadınlarda Sancılı Adet ve Tedavis

Kadınların genelinde regl zamanı hafifçe ya da şiddetli ağrılar ile seyreder. Bu regl ağrıları kanamaların düzgüsel ölçüde olması için meydana gelen rahim kasılmalarının yol açtığı ağrılardır. Bu ağrılar yaşam şeklini oldukça fazla etkilemez ve ağrı kesiciler ile giderilebilinir.

Ancak yüz hanımdan onunda bu ağrı şekilleri çok değişik gelişebilir. Regl ile süregelen ağrıların sertliği oldukça fazla olabilir ve bu ağrılar ferdin hayatını olumsuz etkisinde bırakır.

ADET KANAMASI İLE NEDEN SANCILAR OLUŞUR?

Adet döneminde rahmin kasılması genel anlamda adet sancısı olarak adlandırılır. Rahmin kasılma amacı rahmin iç zarının tane süreci ile yenilenmesi esnasında meydana gelen tane kanamasının seviyesini en aza indirmektir.

Adet döneminde oluşan kasılmalar ile rahimde prostaglandin olarak adlandırılan bazı maddeler salgılanmaktadır. Sancılara neden olan ise bu maddelerin fazla miktarda salgılanmasıdır. Bu tür maddelerin salgısı genellikle yumurtlamalı bir tane döneminde oluşabileceğinden tane döneminden bir gün önce başlayan ve tane periyodunun bitmesi ile tamamen ortadan kaybolan adet sancısı daha önceki adet döneminde yumurtlamanın gerçekleştiğini yayınlayan bir emaredir.

SANCILI ADET GÖRMEYE NEDEN OLABİLECEK DURUMLAR NELERDİR?

RİA (SPİRAL)

Gebelik için önlem olarak uygulanan spiraller adetlerin sancılı geçişine yol açabilir.

ENDOMETRİOZİS

Adet döneminin sancılı geçişine niçin olan bir diğer sorunda endometriozistir. Endometriozis bununla beraber çiftlerin kendiliğinden çocuk sahibi olmalarını engellemiş olan bir hastalıktır. Endometriozis tedavisinden sonrasında çiftler kendiliğinden hamile kalamıyor ise yardımcı üreme tedavilerinin uygulanması yararlı olur. Yardımcı üreme tedavilerinde en fazlaca tercih edilen tedavi tüp bebek uygulamalarıdır.

Bu olasılıkların haricinde rahim ağzında oluşabilecek iltihap rahatsızlıkları da adet döneminin sancılı geçişine niçin olabilirken kısırlık için etken faktörler arasında yer alır. Uygulanan tedaviler ile başarı sağlanamayan irin sorunlarında destek üreme tedavileri devreye girer ve çiftlerin çocuk sahibi olabilme arzuları gerçekleştirilir. Uygulanan basit üreme tedavilerinden hiç bir sonuç alınmaz ise tüp bebek uygulamaları ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler çocuk sahibi olabilir. Ancak hastalığın erken teşhis edilmesi tedavide başarı sağlamak için fazlaca mühim bir unsurdur.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Adet sancıları özellikle adet görmeden bir gün ilkin başlar. Âdetin başlaması ile birlikte derecesi artar ve adet periyodunun tamamlanması ile ortadan kaybolur. Adet sancısı beraberinde bulantı, kusma, baş ağrısı ve bel ağrısı oluşabilir. Ağrıların şiddetini artırması ile birlikte bayılmalara neden olmaktadır.

ADET SANCISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Eğer jinekolojik muayene esnasında sancıya yol açan bir bulguya rastlanılmış ise evvela bu bulgunun ortadan kaldırılması icap eder. Tedavide başarıya ulaşmış olabilmek için son derece önemli bir durumdur. Eğer muayene yetersiz yapılmış ise tedavide başarı sağlamak mümkün değildir.

Eğer meydana getirilen jinekolojik muayenelerde herhangi bir sorun çıkmamış ise, hastaya uygulanacak ilk tedavi ağrı kesici ilaç tedavisidir.

Adet sancıları genç kızlık döneminden beri varsa primer, sonrdan ortaya çıkmışsa sekonder olarak adlandırılır. Sekonder olanlarda altta yatan bir patoloji olabilir buna dikkat etmek gerekirse laparoskopi yaparak tanıya gitmek gerekebilir. Altta yatan bir sebep yoksa ağrı kesici ilaçlar veya doğum kontrol hapları tedavide kullanabilir.