İşitme kaybı

İşitme kayıplarının farklı sebebi olabilmektedir. Kaynaklandığının bilinmesi tedavi planının doğru olarak yapılabilmesi için gerekli. Ülkemizde fazlaca önemsenmeyen aşırı sese maruz kalmak, işitme kayıplarına yol açabilmektedir. Akustik travmalar iç kulakta duymayı uygulamak tüylü hücrelerin demek gösterim azalmaya neden olabiliyor. Özellikle aşırı gürültülü meslek gruplarında çalışan bu negatif etkiyi azaltmak icap eder.


Ağrı kesiciler işiteceğini seçtiğinizebilir


Kullanılan birtakım deva işitme kayıplarına zemin hazırlayabilmektedir. Özellikle oldukca sık kullanılan ağrı kesiciler, kemoterapi ilaçları ve bazı antibiyotikler iç kulaktaki tüylü hücrelere zarar verebilmektedir. Bunun dışında ani işitme kayıplarına yol açabilmektedir.


İşitme kaybından ilkin dengeniz bozulabilir


Az, orta yahut ileri düzeylerde işitme kayıpları yaşamın belli bir dönemde ortaya çıkabilmektedir. Kişi zaman zaman bu vaziyet ayrım edemeyebilir. İşitme sistemi ile denge sistemi iç kulakta anatomik olarak yan yana olduğu, ara sıra işitme kayıplarından önce balans problemleri yaşanabilir. Denge bozukluğu ile ilgili sonrasında işitme kayıplarıyla geçindiren birçok hastalık bulunmaktadır. Bunun için denge sorunları yaşandığında işitme kaybı olup olmadığını kontrol etmek icap eder. İç kulağın beslenmesindeki yetersizliklerden yahut iç kulaktaki dokusal bozukluklardan kaynaklanabilen bu tür durumlara müdahale edilmesinden işitme kaybı düzeltilebilmektedir.


Diyabet ve tiroit hastalıklarını test altında tutun


Diyabet ve tiroit bezinin azca emek vermesi da işitme sistemini etkilemektedir. Ayrıca, romatizmal hastalıklar ve bağışıklık sistemini ilgilendiren rahatsızlıklar hem orta kulak bununla birlikte iç kulakta sorunlara yol açarak işitme kaybına niçin olabilmektedir. Bazı nörolojik hastalıklar da koku alma bozukluğuyla başlayarak sonrasında işitme sorunlarıyla ortaya çıkabilmektedir.


Hem kendinizi hem çocuğunuzu aşılatın


Herhangi bir yaşta geçirilen kızamık, menenjit, sifiliz, kızamıkçık ve kabakulak benzer biçimde hastalıklar işitme sistemini etkileyebilmektedir. Hamile iken geçirilen kızamıkçık, toksoplasma, CMV gibi enfeksiyon hastalıkları yenidoğan bebekte işitsel sorunlara yol açabilmektedir. Gerekli aşıları hem annenin hem de bebeğin zamanında yaptırması, bu tür işitme kayıplarına karşı alınabilecek önlemlerin başlangıcında gelmektedir.Çocuğunuzun orta kulak iltihabını ihmal etmeyin


Çocuklarda tekrarlayan ve uzun vakit tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonları ilerleyen dönemde işitme sorunları olarak karşımıza çıkabilmektedir. Çocukluk döneminde sık yaşanabilen orta kulak enfeksiyonları veya orta kulakta sıvı birikimleri 3-4 ayı geçiyorsa müdahalede geç kalınmamalıdır. Uzun vakit devam eden basit orta kulak sorunlarına bağlı işitme kayıpları, ileri dönemlerde çocuklarda işitme sırasında gerçekleşen beyinsel işlemleme bozukluklarına ve seslerin algılanmasında bozulmalara yol açmaktadır. Bununla beraber her orta kulak enfeksiyonu ya da sıvı toplanmasında orta kulağa tüp takılması da doğru bir yaklaşım değildir.


Tedavide ümit veren yöntem: Lycrex


İşitme fizyolojisindeki bozukluklar oldukca farklı tiplerde olabileceğinden tedaviler de çok çeşitli olabilmektedir. Orta kulak enfeksiyonlarının tedavisi için antibiyotikler kullanılırken, işitme sistemini etkileyen bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisi için ise steroid ve kemoterapötik ilaçlar kullanılabilmektedir. İşitme kayıplarının rehabilitasyonunda işitme cihazları, orta kulak ve iç kulak implantları kullanılabilirken, iç kulak tüylü hücrelerinin enerji seviyelerini artırıcı lazer yahut yüksek enerjili fotonik elektromanyetik dalgalar benzer biçimde özellikli yöntemler de tedavide gündeme gelebilmektedir.