Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?

"Hemoroid nedir?" sorusu, kalın bağırsaktan sonra yer edinen anüse veya makata ilişkin damarlarda mevcud problemlerden kaynaklanan hastalık olarak yanıtlanabilir. Bacaklarda bulunan varislere benzer bir hastalık olan hemoroid, anüs veya makat bölgesinde bulunan damarların büyümesi yada şişmesiyle doğar. Damar yumakları oluşmasına neden olan hastalıkta bazen damar yumakları anüsten dışa sarkabilir. Bazı vakalarda ise damar yumakları sıkışmaya bağlı olarak kanama yapabilir. Hemoroid, tedavisi olan bir hastalıktır ancak tedavi edilmediğinde zaman içinde damarların oluşturduğu yumaklar makatın dışına çıkarak basur memesi olarak adlandırılan yapının ortaya çıkmasına neden olur. Merak edilen sorulardan önde gelen "Basur ne demek?" sorusu da bu halde de cevaplanabilir. Hemoroid türleri, internal ve eksternal olmak suretiyle ikiye ayrılır. İnternal hemoroid veya değişik bir deyişle iç hemoroid, çoğunlukla ağrıya yol açmazken eksternal olarak tanımlanan dış hemoroid, genelde sancılıdır. Genişleyen damarlarda pıhtı oluşur, şiddetli ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi basur belirtisi görülür. Sıkça sorulan "Basur nelerdir?" sorusu bu halde de yanıtlanabilir.

Hemoroid Evreleri Nelerdir?

Basur tedavisi, hastalığın evresine bakılırsa farklı şekillerde yapıldığından hemoroid evrelerinin bilinmesi son aşama önemlidir. Basur nedir resimli olarak incelendiğinde, bölgedeki sarkmanın şiddeti ve basurun evreleri görülebilir. Hemoroid toplam 4 evreden oluşur:

    • 1. Evre: Tuvalet kağıdını kirletecek nitelikte kanama ile karakterize olan 1. Evredeki birtakım olaylarda, damlama gibi basur kanaması da görülebilir. Rektoskopi ile görülebilen hemoroid dokusu çıplak gözle görülmez. Farklı bir deyişle bu evrede hemoroid makat dışına sarkma yapmaz.

    • 2. Evre: Hemoroid, dışkılama sırasında dışarı sarkar ve daha sonra kendiliğinden içeri girer. Bu yüzden kişi, basur memesini ayrım etmeyebilir.

    • 3. Evre: Basur memesi olarak tanımlanan oluşum, anüs dışındadır. Ağrıya neden olan hemoroid çoğunlukla ödeme yol açar. Basur memesi ancak parmakla itildiğinde anüsün içine girer.

    • 4. Evre : Basurun makattan dışarı sarktığı safha olan 4. Evrede hemoroid memesi, çoğu zaman büyük ve ıslaktır. Dışkılama sonrasında kişi tam olarak temizlenemez. Buna bağlı olarak şahıs sıklıkla iç çamaşırında lekelenmeler görür. Oturma sırasında ağrı oluşabilir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Basur, anüs çevresindeki damarların gevşemesine bağlı olarak oluşan damar topağının, makat dışına sarkması ile karakterize olan hastalıktır. Basur; anüs içinde, kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun alt kısmında veya anüs çevresindeki derinin alt katmanında kaynaklanır. Kadın ve erkeklerde yaygın olarak görülen hemoroide, her 4 kişiden birinde rastlanır. Basur belirtileri, hemoroid türüne göre farklılık gösterir:

Dış Hemoroid Belirtileri

Vücudun dışına sarkan basur türü olan eksternal hemoroid; zorlanmayla, ıkınmayla ve temizlenme sırasında kötüleşebilir. Sıklıkla görülen dış hemoroid emareleri şu şekildedir:

    • Dışkıda kan görülmesi,

    • Anüs yakınlarında kaşıntıya neden olan şişlik yahut ağrılı yumru,

    • Anüs çevresinde kaşıntı ve rahatsızlık hissi,

    • Oturmakla artan ağrı.

İç Hemoroid Belirtileri

Makatın iç tarafında oluşan basur türü olarak tanımlanabilen internal hemoroid, sıklıkla ağrıya yol açmaz. İç hemoroid, şu emarelere yol açabilir:

    • Dışkıda kan görülmesi,

    • Tuvalet kağıdına lekelenme gibi kan olması,

    • Makattan basur memesinin sarkması.

Hemoroid belirtileri, basur dışında sindirim sistemine ilişkin farklı hastalıklarda da görülebilir. Özellikle makattan kan gelmesi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, kolon veya rektum kanserlerinde de görülebilir. Bu yüzden hemoroid, bitkisel tedavi yöntemleriyle yahut hekime danışılmadan kullanılan basur ilacı ile tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Hemoroid ilaçları ya da "hemoroid kremleri, yalnızca hekimin reçete etmesi durumunda, tavsiye edilen doz ve süreyle kullanılmalıdır. "Basur memesi nasıl geçer? Sorusunu yanıtlamadan ilkin sıklıkla sorulan "Hemoroid neden olur?" ya da öteki bir deyişle "Basur niçin olur?" sorularına cevap vermek icap eder.

Hemoroid Neden Olur?

Anal kanalda bulunan toplardamarlar hemoroid olarak tanımlanır. Toplardamarların genişlemesi veya şişmesiyle beraber kişide kanama, ağrı ve / veya kaşıntı şeklinde emarelere neden olur. 20 yaşından ilkin nadiren görülen rahatsızlık çoğunlukla 45 ila 65 yaş arasındaki kişilerde görülür. Toplumda çok sık görülen basur, sıklıkla uzun devam eden kabızlığa ve tuvalette fazla vakit geçirmeye bağlı olarak kaynaklanır. Dışkılama esnasında zorluk yaşanması, bölgedeki kan akışı etkisinde bırakır. Zamanla damarlardaki kan, bölgede havuzlanarak hemoroid oluşumuna neden olur. Bu vaziyet bununla birlikte gebelik sırasında görülen basurun da sebebidir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Koyulur?

Hemoroid problemi yaşayan kişilerin büyük bir bölümü, doktora gitmekten çekinir. Bu yüzden şahıs, çevresinden duyduğu, basur kremi yahut hemoroid ilacı kullanarak rahatsızlığını gidermeye çalışır. Hemoroid kanaması şeklinde yaygın görülen basur belirtileri varlığında, hekim tavsiyesi olmaksızın hemoroid kremi kullanılması, hastalığın tedavi periyodunun uzamasına veya altta yatan değişik hastalığın geç tanı almasına yol açabilir. Bu noktada çoğunlukla karşılaşılan sorulardan biri de "Basur için hangi doktora gidilir?" şeklindedir. Hemoroid rahatsızlığı için bireyin genel cerrahi polikliniğine başvurması gerekir. Hekim, ilk önce kişinin öyküsünü dinler ve ardından fizik muayenesini yapar. Dış hemoroid varlığında tanı hızlıca koyulabilir. İç hemoroid tanısı içinse anal kanal, rektum muayenesi yahut kolonoskopi benzer biçimde ek tetkikler yapılması gerekebilir. Elde edilen bulguların cevabında tanı koyulur.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eksternal hemoroid, kişide rahatsızlık oluşturmuyor veya bireyin ömür standardını düşürmüyorsa tedavi edilmesi gerekmeyebilir. İç hemoroidler ise ilaçlı olarak tedavi edilir. Hemoroid evresi de hastalığın tedavi yönteminin farklılaşmasına niçin olur. 1. Ve 2. Aşama hemoroidlerin tedavisi sıklıkla ilaçlı olarak yapılır. Tedavi için hekim, krem, pomat yahut tablet gibi ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar makat bölgesindeki yanma, ağrı yahut şişliğin giderilmesini, makat kasların gevşemesini ve hemoroidin rahatlamasını sağlar. Basur ameliyatı olmaksızın yapılan bir diğer tedavi yöntemi de oturma banyosudur. Kişinin ılık su dolu küvete oturmasıyla uygulanan bu tedavi şeklinde, hemoroidin rahatlaması sağlanır. Skleroterapi ile meydana getirilen tedavide ise bölgeye enjeksiyon yapılarak oluşan sarkmalar giderilebilir. Bunların dışında 2. Ve 3. Evre hemorodilerde çeşitli günübirlik girişim gerektiren işlemler de yapılabilir. Hangi işlemin yapılacağına muayene ve değerlendirmeler sonrası karar verilir. 3. Ve 4. Aşama hemoroidlerde ise tedavi, hemoroid ameliyatı ile yapılır. Genel veya lokal anestezi altında meydana getirilen operasyonlar, hemoroid tedavisinde en müessir yöntemlerdir. Hemoroid ameliyatı sonrası basurun tekrarlama ihtimali son derece düşüktür.