Grip Aşısı

Dünya Sağlık Örgütü virüsün değişikliklerini yakından takip edip, aşı içinde ne olduğu için yıllık önerilerde bulunur. Her sene aşı içinde ne olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır.


Son yıllarda kullanılan aşılarda influenza A’nın iki alt tipi ve influenza B’nin de bir alt tipi yer almıştır. Hazırlanan aşı ile dolaşımda saptanan virüslerle antijenik benzerlik var ise aşı %50-80 korunma sağlayabilir. Sağlıklı erişkinlerde aşı ile sağlanan koruyucu antikor düzeyi influenza A için %80’in üstünde bildirilmiştir. Yaşlılarda koruyuculuk daha düşük olmakla birlikte komplikasyonları ve ölümleri azalttığı bilimsel yayınlarla gösterilmiştir.


Grip Aşısını Her Yıl Yaptırmalı mıyım?


Her yıl mevsimsel gribe niçin olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içinde ne olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir sene ilkin istila yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içinde ne olduğu de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etken olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı yahut uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her sene grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun tarihi, gribin sık görülmeye başladığı dönemden derhal öncesidir. Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılmış zamanı olarak tercih edilmelidir. Aşılanmayanlar kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6-8 ay devam eder. 


Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?


Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara ve ciddi yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlara, daha önce herhangi bir mevsimsel influenza aşısı ile ciddi (hayatı tehdit eden) alerji öyküsü olanlara uygulanmamalıdır. Asi3


 Grip aşısının yan etkileri nedir?


Grip aşısı sonrası %15-20 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir.


Tüm vücudu etkileyen yan etkisinde bırakır ise son derece nadirdir (%1’in altında) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkisinde bırakır (eğer görülürse) aşıdan 6-12 saat sonra başlamakta ve 1-2 gün arasında kendiliğinden geçmektedir.


Her biyolojik üründe olduğu şeklinde grip aşısı uygulanmasından sonrasında da alerjik reaksiyon görülebilir.


Grip aşısı sonrası grip hastalığının görülmesi çoğu zaman tesadüfen olabilir. Grip aşısı teknik olarak inaktive yani ölü bir virüs aşısı olduğundan vücuda canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşamaz. 


Aşıların her zaman tam teşekküllü esenlik merkezlerinde veya doktor kontrolünde uygulanması önerilir.