Göz yaşarmasının nedenleri nelerdir ?

"Göz yaşarmasının nedenleri nedir?" diye merak ediyorsanız göz yaşarması yada sulanmasının birden fazlaca sebebi olabilir. Alerji, soğuk algınlığı, enfeksiyonlar, bitkinlik bunlardan birkaçıdır. Ancak uzun vakit geçmeyen bir göz yaşarması sorunu varsa doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Çünkü göz sulanması genellikle ciddiye alınmamasına rağmen bazı göz rahatsızlıkları yada alerjilerin habercisi olabilir. Göz sulanmasına ne iyi gelir? Göz sulanması için ilaç var mıdır? Göz sulanması bitkisel tedavi ile giderilir mi?


Göz yaşarması problemini hemen herkes hayatında bir kere de olsa yaşar. Genellikle kolay ve gelip geçici olarak görülen göz sulanması durumunun aslen birçok problemin habercisi olabileceğini biliyor muydunuz? Göz yaşarmasını yahut göz sulanmasını sık sık yaşıyorsanız bunun nedenini bulmak için bir hekime başvurmak icap eder. Aksi takdirde göz yaşarmasına niçin olan başka bir durum yada rahatsızlık var ise bu, oldukca daha geç öğrenilir.


Göz sulanması nelerdir, niçin olur?


Gözyaşları düzgüsel olarak gözyaşı kanallarınızdan boşaltılır ve sonrasında buharlaşır. Çok fazla gözyaşı ürettiğinizde gözyaşı kanallarınızı boğar ve sulu gözler ortaya menfaat. Gözyaşlarınız; doğru su, tuz ve yağ dengesini haiz değilse gözleriniz oldukca kuru olabilir. Böylelikle olup biten tahriş, gözyaşı kanallarınızdan dışarı akan gözyaşlarının aşırı üretilmesine neden olur. Gözlerinizde olması gerektiği kadar yağ bulunmadığından döngüyü devam ettiren bolca miktarda gözyaşı üretmeye devam edersiniz. 


Tıkanmış gözyaşı kanalları, toz, rüzgar, alerji, enfeksiyon ve yaralanmalar da göz sulanmasına niçin olabilir. Sulu gözler, bir çok zaman tedavi olmadan çözülür sadece durum zaman zaman kronik bir mesele haline gelebilir. Eğer uzun süreden beri göz sulanması yaşıyorsanız ve diğer semptomlarda varsa bir uzmana başvurmanın vakti gelmiş demektir.


Göz sulanması belirtileri nelerdir?


-Görüşün azalması ve bulanık görme


-Göz etrafında ağrı ve şişlikler


-Gözde yabancı bir madde bulunması hissi


-Gözlerde sürekli geçindiren kızarıklık sorunu


-Gözlerin açılıp kapatılması sırasında acı hissetme


-Gözlerde faydalanma ve çizilmenin ayrım edilmesi


-Göz sorunlarına şiddetli baş ağrılarının eşlik etmesi


-Göz etrafında morarma


-Gözden kan sızıntısı


-Burun ve sinüsler çevresinde ağrı hissiyatı


Göz sulanması sebepleri nedir?


Göz yaşarması hangi hastalığın belirtisi? İşte göz sulanmasına neden olan en başlıca sebepler...


1-Vitamin eksikliği: B12 vitamini şeklinde bazı vitaminlerin vücutta ehil ölçüde olmaması göz yaşarmasına niçin olabilen etkenler arasında yer verilmiştir. Beslenme alışkanlığı bütün vitaminleri yeteri kadar alacak şekilde gözden geçirilmelidir. Vitamin eksikliği birçok hastalığı tetikleyebilir, saçların dökülmesine ve tırnakların kırılmasına sebep olabildiği şeklinde, vücutta negatif değişimlere niçin olabilir.


2-Alerjiye ve enfeksiyon: Göz sulanmasının en büyük nedeni göz alerjisi olabilmektedir. Polen, hayvan kepeği veya tüyü, toz şeklinde maddeler vücut tarafınca düşman olarak algılanır. Tepki olarak da histamin salgılar. Bunun cevabında ise gözlerde yaşarma, kanlanma, kaşıntı, şişme benzer biçimde durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca alerjinin dışında enfeksiyonlar da aynı belirtilere niçin olabilmektedir.


3-Kontakt lens: Kullanılan lenslerin diyoptriye uymaması, gözde sürekli kas gerginliğine yol açabilmektedir. Lensleri takarken gözlerin aşırı sulanması, gözün kornea tabakasının aşırı uyarılmış olması hatta gözlerin lens saklama kabına olan alerjisi bile göz yaşarmasına niçin olabilmektedir. Bunu anlamak için birkaç gün lens kullanmamak icap eder. Eğer bu vakit zarfında göz yaşarması azalır ve ortadan kalkarsa, lens kullanımına bağlı bir alerji olduğu anlaşılacaktır.


4-Yorgunluk: Sürekli bir şeylere odaklanmak gözleri yorabilmektedir. Bilgisayara, telefona, televizyona, kitaba, dergiye, elde uğraş verilen ince işlere konsantre olurken gözler fazlasıyla efor sarf eder ve göz yaşarması görülebilir. İşiniz ne kadar yoğun olursa olsun 10 dakika mola verip gözlerinizi kapayarak dinlendirmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca günde minimum 7 saat uyumaya ve bazen çay pansumanı benzer biçimde naturel yöntemlere başvurmaya çalışın.


5-Kozmetik ürünler: Genellikle bayanların yoğun olarak kullandığı kozmetik mamüller zaman zaman gözlerde alerjiye neden olabilir. Kozmetik ürünleri alırken bilindik ve kaliteli mamüller tercih edilmelidir. Buna karşın göz yaşarması yaşanıyorsa birkaç gün bu ürünlerden uzak durulmalıdır. Eğer göz yaşarması şikâyeti ortadan kalkmışsa nedenin kullanılan mamüller olduğu ortaya çıkacaktır. Bu durumda başka bir markayı denemek faydalı olabilir.