Göz Egzaması

GÖZ EGZAMASI

Bu çok lokalize egzama türü her yaşta gelişmekle beraber, özellikle daha büyük çocuklar ve yetişkinlerde görülür. Atopik egzamanın dışavurumu olabileceği şeklinde, göz ilacı, makyaj ürünü yada ellerle taşınabilecek (oje vb.) yada havada taşınabilecek (parfüm vb.) herhangi bir başka faktörden meydana gelen iletişim alerjinin sonucu da olabilir. Göz kapağı egzamasına konjonktivit eşlik edebilir.


Göz kapaklarının üstündeki deri ince ve hassastır. Bu nedenle hızla iltihaplanarak kızarır ve şişer. Ayrıca rahatlamak için sık sık gözleri ovuşturma eğilimi gözlemlenir. Çoğu zaman gözlerin artık tamamen açılamaması ve ağrının fazlaca şiddetli olması ile alakalı sorunlar yaşanır. Ayrıca göz kapağı egzaması olan kişiler başkalarıyla konuşurken göz teması kurmaktan kaçınır ve içe kapanır.

GÖZ KAPAĞI EGZAMASI: NE YAPMALI?

Göz kapağı egzamasında sorumlu ajanların belirlenmesi ve eliminasyon tedavisinin başlatılması için alerji uzmanına başvurarak alerji testi yaptırılması faydalı olabilir.


Eşzamanlı olarak orta-kuvvetli topikal kortikosteroidlerle ilaç tedavisi kullanılabilir. İlaç kullanma talimatlarında her zaman uzun soluklu kullanıma bağlı glokom ve katarakt riskinden dolayı bu bölgeden kaçınılması belirtilse de, hastalar göz kapaklarına topikal kortikosteroid uygulamaktan çekinmemelidir. Amaç bu inflamasyondan kurtulmaktır! Genellikle yalnızca birkaç günlük tedavi yeterlidir. Takibinde, gözler için müsait sulandırıcı ve nemlendirici mamüller gereken sıklıkta uygulanır.


Aynı halde, hafif, hipoalerjenik makyaj ve hafif bir makyaj temizleyici tercih edilmelidir.