Göz Bebeği İltihabı

Toplumlarda en sık görülen göz hastalıklarından biri de göz bebeği iltihabı hastalığıdır. Özellikle tedavi edilmediği takdirde kişinin görme potansiyelinde ciddi düşüşlere neden olabilen göz bebeği iltihabı tekrar tedavi edilmediği takdirde kişinin başta toplumsal faliyetleri olmak üzere birçok günlük aktivitelerini ciddi anlamda negatif etkileyebilmektedir. Uzmanların göz bebeği hastalığına karşı özellikle erken tanı mevzusunda fertleri uyarmakta ve hastalığın ilk emareleri görüldüğü takdirde zaman kaybedilmeden bir göz doktoruna ne olursa olsun muayene olması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.


Taşıdığı riskler nedeniyle basit bir göz rahatsızlığının ötesinde olan göz bebeği iltihabı çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve çoğu vakit tesirini uzun zamanlar sürdürebilmektedir. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmaksızın ortaya çıkabilen göz bebeği iltihabı hastalığının tedavisinin verimli geçebilmesi için uzmanlar bilhassa hastalığın ilk aşamada bulunmuş olduğu konum itibariyle doktora başvurulması icap ettiğini önemle belirtmektedir.


Tıp branşındaki adının ”iritis” olduğu göz bebeği iltihabı aynı zamanda önemsenmemesi durumunda ve buna bağlı ileri aşamalara geçmesi niteliğinde göz işlevlerinde ciddi tahribatlara yol açabilmekte ve nadiren de olsa gözün görme fonksiyonlarının ciddi zararşar görmesine neden olabilmektedir. Nadiren de olsa kaza ve tavma sonrasında meydana gelebilen göz bebeği iltihabı rahatsızlığı özellikle çıplak ve hijyenik olmayan el ile göz bebeğine aşırı i·lişki sonucu ve romatizmalı bireylerde kış aylarında üşütme sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca oldukca nadiren de olsa diyabet ve burun içi hastalıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilen göz bebeği iltihabı hastalığı ek olarak nadiren de olsa frengi hastalığına maruz kalan bireylerde de görülebilmektedir.


Göz Bebeği İltihabı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Birçok göz hastalığında olduğu şeklinde göz bebeği iltihabı hastalığının da birçok emareleri bulunmaktadır. Bu emareler şunlardır;


Göz bebeği ciddi anlamda tahriş olduğu için hasta ışığa bakmakta aşırı zorlanır ve birkaç saniye arasında gözlerini kapatmak niteliğinde kalmaktadır.


– Gözlerde yada da gözlerin derhal üst bölgesinde şiddet ağrılar meydana gelmeye başlamaktadır.


– Gözün iç kısımlarında ve etrafında kızarıklık meydana gelir.


– Özellikle gözlerde aşırı sulanma durumu kaynaklanmaktadır. Bu vaziyet göz bebeği iltihabı hastalığının başlıca belirtisidir.


Ayrıca göz bebekleri orijinal rengini zaman içinde kaybedebilmektedir. İltihaplanan göz bebeğinin iç kısmı ve etrafı koyulaşmaya başlamaktadır.


Göz Bebeği İltihabının Nedenleri Nelerdir?


Göz bebeği iltihabının meydana gelmesinde faal rol oynayan birçok sebep bulunmaktadır. Bunlar;


– Şeker hastalığı

– Göz arasında oluşan enfeksiyonlar

– Frengi hastalığı

– Bazı göz hastalıkları

– Temiz olmayan çıplak eller ile göze münasebet edilmesi durumu

– Bazı göz ilaçlarının bilinçsizce kullanılması

– Doktor tedavisi haricinde evde uygulanan bazı tedavi şekilleri

– Soğuk hava iklimleri göz bebeği iltihabı hastalığının en bariz sebepleridir.


Göz Bebeği İltihabı Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?


Özellikle göz hastalıklarının tümünde erken teşhisin önemi büyüktür. Buna bağlı olarak göz bebeği iltihabı hastalığının başarılı tedavi edilebilmesi için ve tedavisinin daha kısa müddette sonuç verebilmesi amacıyla hastalığın ilerlemesini engellemek adına erkenden müdahale edilmesi oldukca önemlidir.


Göz bebeği iltihabı hastalığının teşhisinin ilk aşamasında alakalı hekim tarafınca göz içi muayene gerçekleştirilmekte bu sayede hastalığın hangi aşamada olduğu kolayca tespit edilebilmektedir. Doktor tarafınca yapılan bu ayrıntılı muayene daha sonra ise göz içi tomografileri çekilmektedir. Bu tomografiler yardımıyla ise iltihaplanma düzeyi ve hangi bölümde yoğunlaştığı saptanmaktadır. Bu aşamalardan sonrasında iltihaplanmanın tespiti yapıldıktan sonrasında ise tedavi için gerekli prosüdürlere geçilmektedir.


Göz Bebeği İltihabı Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?


Göz bebeği iltihabı hastalığının tedavisi genel anlamda göz damlaları ile yapılmaktadır. Sıradan göz bebeği iltihaplanmalarında çok başarıya ulaşmış sonuçlar verebilen göz damlaları bilhassa göz bebeği içinde olup biten iltihaplı kısmın kısa sürede yok edilmesinde çok etkili bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra göz damlaları tedavisi ile beraber hastalığın aşaması ve nedenlerine bağlı olarak alakalı tabip gerek görmesi niteliğinde steroid ilaçlar da yazılmaktadır.


Çok nadiren de olsa bu her iki tedavi yöntemi yanıt verememesi durumunda ise göz çevresine steroid iğne uygulaması yapılabilmektedir. Ancak birçok göz bebeği iltihabı olayları genellikle göz damlaları yada steroid ilaçlar sayesinde kısa müddette tesirini kaybederek tamamen ortadan kalkmaktadır. Göz rahatsızlıklarının derhal hepsi taşıdğı hassasiyetler sebebiyle ciddi rahatsızlıklardır. Bununla beraber göz bebeği iltihabı hastalığı da önemsenmesi ihtiyaç duyulan göz hastalıklarındandır. Dolaysıyla hastalığın hemen hemen ilk emaresi görüldüğü takdirde zaman kaybedilmeden bir göz doktoruna başvurulması gerekmektedir. Ayrıca başta göz enfeksiyonları ve göz bebeği iltihabı hastalığı olmak suretiyle birçok göz rahatsızlıkları yakın temas sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle oldukca gerekmedikçe çıplak eller ile gözlere i·lişki edilmemelidir.