Doğum Sancısı Nedir ?

DOĞUM SANCISI NEDİR?


Doğum sancısı, doğumun yaklaşmasıyla birlikte görülen doğum semptomlarından biridir. Doğum sancısı sıklıkla, Braxton Hicks kasılmalarıyla karıştırılır. Halk arasında yalancı kasılma olarak da bilinen Braxton Hicks kasılmaları, 30 ila 45 saniye kadar devam eder. Uterusun üst kısmında hissedilen yalancı doğum sancısı, bir müddet sonra aşağı doğru iner. Gerçek doğum sancıları, ağrılı, düzenli ve uzun süreliyken yalancı sancılar, ağrısız ve düzensizdir.


DOĞUM SANCISI NASIL BAŞLAR?


Doğum sancısı, doğum anının yaklaştığının bir habercisidir. Braxton Hicks kasılmalarıyla başlayan doğum sancıları, zaman arasında tertipli, ağrılı ve şiddetli hâle gelir. Yalancı doğum sancısı, doğumun başladığının göstergesi değildir. Yalancı doğum sancısı pozisyon değişimiyle ya da masajla geçer ve ağrıya yol açmaz. Gerçek doğum sancısı esnasında rahim kasılmaları daha sık, şiddetli ve ağrılıdır. Doğum sancısına ek olarak şahıs sırt ağrısından şikayet edebilir. Anne adayının sırtında bir ağırlık varmış benzer biçimde hissetmesine neden olan bu durum regl döneminde hissedilen ağrılardan daha yoğun ve farklıdır. Sancının oluşma sıklığı ve sertliği giderek artar. Anne adayının hareket etmesiyle veya istirahatle geçmeyen sancı, doğum gerçekleşene kadar sürer.


DOĞUM SANCISI NE ZAMAN BAŞLAR?


Hamileliğin son haftasında kısaca hamileliğin 38. Haftasında doğum sancıları adım atar. Bu, ara sıra 39. Hafta, 40. Hafta hatta nadiren 41. Hafta da olabilir.


DOĞUM SANCISI BELİRTİLERİ


Doğum sancılarınızın başladığından güvenli olmak için ilk önce ağrıların nereden başladığına dikkat etmek icap eder. Sancı, evvela karın bölgesinde adım atar ve sırt bölgesine doğru yayılır veya tam tersi olarak sırtta başlayıp karın bölgesine doğru ilerlediği de görülür. Bu ağrılar çoğu zaman kramp şeklindedir.


Doğuma saatler kala yaşanmış olan sancılar sıklaşmaya başlar. Kasık ve karın bölgesinde oluşan bu sancılar şiddetini arttırır ve artık 5 dakikada bir oluşmaya başlar.


Gebeliğin sonlarına yaklaşıldığında artan sancılarla beraber bebeğin su kesesi patlayarak doğumun yaklaştığı anlaşılabilir. Akan su ile beraber sancılar devam ediyorsa doktorunuza başvurmanız gerekebilir.