Dizanteri Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

Dizanteri Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

Dizanteri tanısı için hastada görülen emareler büyük ehemmiyet taşır. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde dizanteri, kusma ve ishal kanalıyla aşırı sıvı kaybına yol açabilir. Bu sıvı kaybı, minik yaş grubu tarafından kolaylıkla tolere edilemeyebilir. Bu nedenle dizanteri emareleri gösteren evlatların en yakın sıhhat kuruluşuna götürülmesi faydalı olacaktır. 

Doktor dizanteri tanısı dercetmek için; ishal ve kusmanın süresi ve şekli, son günlerde tüketilen besinler, dışarıda yiyecek yeme öyküsü, havuz yahut göl şeklinde yerlerde yüzme öyküsü, il veya yurt dışına olan gezi öyküsü şeklinde durumları sorgular. Bu soruların yanıtı hastalığın tanısının konulmasında büyük ehemmiyet taşır. Dizanteriye niçin olan etkenin belirlenmesi için de gaita (dışkı) testi istenebilir. Gaita testi ile hastalığa yol açan faktörün bakteri mi virüs mü olduğu anlaşılır ve buna yönelik olarak tedavi planı yapılır.

Dizanteri tedavisi, hastalığın basilli yahut amipli tip bulunmasına göre yapılır.

Basilli dizanteride, hastanın  belirtilerihafifse bolca sıvı alması ve istirahat etmesi tedavi için yeterli olacaktır. Hastalık sebebiyle vücuttan kaybedilen sıvı, ciddi derecede dehidratasyona neden olur. Bu nedenle öteki ishal tiplerinde olduğu gibi basilli dizanteride de bol sıvı tüketilmesi yöntemiyle sıvı kaybının telafisi tedavinin mühim bileşenlerindendir. Belirtilerin hafifçe olduğu ve sıvı tüketimi, istirahat gibi önerilerin uygulanmış olduğu durumda dizanteri iyileşme süresi genellikle 1 haftadır. Bu süreçte rahatsızlık, ilaca gerek duyulmadan kaybolabilir. Ancak emareler şiddetliyse, antibiyotik kullanılması gerekebilir. Doktor tarafından Shigella türlerine yönelik olarak verilecek antibiyotik tedavisi ile iyileşme sağlanır. 

Basilli dizanteride ishal giderici deva kullanılmaması gerekir. İshalin engellenmesi, dizanteriye sebep olan bakterinin daha uzun vakit boyunca bağırsakta kalmasına neden olur ve hastalığı kötüleştirebilir.

Amipli dizanteri tedavisi, hastalığa neden olan parazitin ortadan kaldırılmasını hedefler. Bu amaçla verilen ilaçların yaklaşık 10 gün boyunca kullanılması parazitin yok edilmesini sağlar. İlaçların yanı sıra bolca sıvı almak ve ehil süre boyunca dinlenmek bu hastalığın tedavisinde de önemlidir.

Dizanterinin ciddi dehidratasyona yol açtığı durumlarda, hastalara damar yolu açılarak sıvı yüklemesi yapmak gündeme gelebilir. Aşırı susama, ağızda kuruluk, gözlerde çökme, bebeklerde ağlarken gözyaşı gelmemesi gibi durumlar dehidratasyon göstergesi olabilir. Dizanterili kişide bu belirtilerden bir yahut birkaçının olması niteliğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Dizanterisi olan bireyin, hastalığın sağlıklı insanlara bulaşmaması için uygulaması tavsiye edilen adımlar mevcuttur:

· Tuvaletten sonra elleri sabun ve su ile en az 20 saniye boyunca yıkamak

· Dizanteri belirtilerinin kaybolmasının üzerinden 48 saat geçmeden okul, ofis, iş yeri şeklinde ortamlara dönmemek

· Dizanteri boyunca işe gidilmek zorundaysa işyerinde diğer insanlarla olan teması en aza indirgemek

· Semptomların ortadan kalkmasının üstünden 48 saat geçmeden yiyecek hazırlamamak, yüzmeye gitmemek, cinsi temasta bulunmamak

· Belirtiler düzelinceye kadar öteki insanlardan uzak durmak

· Kirli giysileri, çarşafları, havluları mümkün olan en sıcak programda yıkamak

· Banyoda tuvaleti, çeşmeleri sık sık dezenfekte etmek bu uygulamalardandır.

Dizanteri çoğu zaman kendiliğinden düzelen bir konum olmakla birlikte ciddi sonuçlara neden olabilen de bir durumdur. Özellikle çocuklarda ve ileri yaştaki hastalarda sıvı kaybına bağlı sorunlara yol açabilir. Dizanteri belirtilerinin şiddetli olduğu veya birkaç gün içerisinde düzelmediği durumlarda en yakın esenlik kuruluşuna başvurulmalıdır.