Dizanteri Nedir.?

Dizanteri Hastalığı Nedir?

Dizanteri, daha oldukça kalın bağırsak olmakla birlikte, bağırsakların enfeksiyonu ve inflamasyonu (iltihaplanması) ile gelişen bir hastalıktır. Temel olarak iki farklı dizanteri tipi görülür. En sık görülen tip olan basilli dizanteri, Shigella türlerinden biri ile enfeksiyon gelişmesi kararı oluşur. Yaklaşık 10 adet Shigella türü bakterinin vücuda girmesi dahi hastalık gelişimi için yeterlidir. Bakteriler vücuda; su ve gıda temizliğinin sağlanamadığı bölgelerde, kontamine olmuş besinlerin tüketilmesi vesilesiyle alınır. Diğer dizanteri tipi olan amipli dizanteri ise Entamoeba Histolytica adı verilen parazitin bağırsağı enfekte etmesiyle doğar. Amipli dizanteri daha nadir bulunan bir durumdur ve genel anlamda temizlik şartlarının kötü olduğu yerel bölgelerde görülür.


Dizanteri belirtileri, basilli ve amipli tipte genellikle benzerdir sadece iki tip içinde bazı farklar da izlenebilir. Semptomlar birtakım kişilerde ağır seyredebileceği şeklinde birtakım kişilerde hiçbir belirti görülmeyebilir.

Basilli dizanteride belirtiler genel olarak bakteri vücuda alındıktan sonra 1-3 gün içinde başlar. Bu süre kişiden kişiye değişebilir. 


Basilli dizanteride sık görülen belirtiler:

· Karın kramplarına eşlik eden ishal

· Hızla 38? üstüne yükselen ateş

· Bulantı ve kusma

· Kanlı yada mukuslu ishal olarak sayılabilir.

Amipli dizanteri çoğu zaman hiç bir emareye neden olmaz. Hastalık belirtileri amip vücuda alındıktan 2-4 hafta sonra ortaya menfaat. 

Amipli dizanteride sık görülen belirtiler:

· Bulantı

· İshal

· Karın krampları

· Kilo kaybı

· Ateş olarak sıralanabilir.

Nadir olarak da olsa amipli dizanteri, karaciğerde irin toplanması ile karakterize karaciğer apsesi oluşumuna yol açar. Bu durumda yukarıdaki emarelere ayrıca karnın sağ üst kısmında ağrı, karaciğerde şişme benzer biçimde ciddi belirtilere niçin olabilir.

Dizanteri, bazı durumlarda komplikasyonlara niçin olabilir. Dizanteri komplikasyonları:

· Enfeksiyon sonrası artrit: Shigella türleri ile oluşan enfeksiyon ondan sonra eklem ağrısı, gözde tahriş ve ağrılı idrar yapma ile seyreden eklem iltihabı görülebilir.

· Enfeksiyonun kana geçmesi: Dizanteriye neden olan bakteri, kana karışarak vücut geneline yayılan ciddi bir enfeksiyon tablosuna niçin olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülen bir durumdur.

· Nöbet geçirilmesi: Özellikle minik çocuklarda görülen bir durumdur. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Genellikle tedaviye gerek duyulmadan düzelir.

· Hemolitik üremik sendrom: Dizanteriye niçin olan Shigella türünün, kırmızı kan hücrelerinin yıkımına neden olan toksin salgılaması kararı görülür.


Dizanteri Neden Olur ve Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Amipli ve basilli dizanteri, temizlik altyapısının iyi olmadığı bölgelerde sıklıkla görülür. Hastalığı taşıyan bir kişinin sıhhatli bir kişiyle münasebet etmesi de hastalığın hızla yayılmasına niçin olur. Dizanterinin oluşması ve yayılmasında;

· Kontamine yemek ve içeceklerin tüketilmesi

· Enfekte olan bireyin el hijyenine dikkat etmemesi

· Havuz ve göl benzer biçimde kontamine olabilecek su kaynaklarında yüzme

· Enfekte şahıs ile fizyolojik temasta bulunma şeklinde durumlar etkilidir.

Basilli dizanteri için çocuklar daha riskli grupta yer alır ancak rahatsızlık her yaştan insanda görülebilir. Basilli dizanteri kontamine gıdaların tüketilmesi ve enfekte kişiye i·lişki yöntemiyle rahatlıkla yayılabilir. Özellikle bakım evleri, kreş, okul gibi yerlerde hastalık pek çok kişiye bulaşabilir.

Amipli dizanteri, başlıca kontamine besinlerin tüketilmesi ve kontamine suyun kullanılması yöntemiyle yayılır. Hijyen standartlarının düşük olduğu bölgelerde mahalli salgınlara niçin olabilir. Çocuklarda amipli dizanteri, birbirleriyle yakın münasebet kurduklarından, hızla yayılabilir. Bu nedenle dizanteri emareleri gösteren evlatların okula gitmemesi, kardeşleriyle yakın i·lişki kurmaması enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir.