Dizanteri Nedenleri Nelerdir?

Dizanteri Nedenleri Nelerdir?

1. Bakteriler

Shigella bakterisi, pek oldukça farklı çeşitte ortaya çıkar ve bu çeşitlerin tamamı derhal hemen aynı benzer yapıya sahiptir. Bakteriler genellikle ağız yolu ile insan vücuduna girerler. Daha sonra müsait ortamı bularak vücuda yerleşirler. Kalın bağırsakta yer alan mukozaya yerleşen bakteriler, zaman içerisinde süratli bir şekilde çoğalmaya başlarlar. Mikropların çoğalması son aşama hızlı bir şekilde olur. Çoğalmanın süratli olması kandaki alyuvarların çoğalmasına sebep olur. Vücutta derin yaralar da görülür. Hastalığın bulaşmasına sebep olan bakteriler hasta ve taşıyıcı görevindeki insanlarda da bulunur. Hastalığın iyileşme sürecine girmiş olan kişilere taşıyıcı denir. Bu süreç içinde hastalardan uzak durmak gerekir. Hastalık pis ortam, dışkı ve ağız yolu ile bulaşır.

2. Kirli Su

Pek oldukca farklı hastalığın nedenleri arasında yer edinen kirli sular, dizanteri hastalığının ortaya çıkmasındaki en büyük sebepler arasındadır. Hastalığa yol açan zararı olan bakteriler kirli su içerisinde yoğun bir şekilde bulunur. Bu suları tükettiğiniz vakit zararı dokunan bakteriler hızlı bir şekilde vücudunuza yerleşmeye adım atar.

3. Hijyensiz Yiyecekler

Yeteri kadar temizlenmemiş veya temizlenemeyen kirli yiyecekler dizanteriye yol açar. Sokaklarda üzeri açık ve hijyen koşullarına müsait olmayan şekilde satılan yiyeceklere pek oldukça kanatlı bakteri taşıyan kanatlı hayvan konar. Bu vaziyet yiyeceklerin üstüne mikropların bulaşmasına sebep olur. Aynı zamanda iyi bir halde yıkanmamış olan sebzeler ve meyveler de dizanteri hastalığına sebep olabilir.

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteriye neden olan mikroorganizmaların yaşadığı bölgelere yakın yerlerde bulunmak ya da hastalar ile yakın temas halinde olmak dizanterinin bulaşmasına neden olur. İnsan dışkısı, ve kanalizasyon atığı şeklinde yerlerden farklı pislikler ağız yolu ile bulaşır. Tuvaletten çıkılmış olduğu vakit elleri yıkamamak yada yeterli miktarda temizlenmemiş olan yemekleri tüketmek de hastalığın basit bir biçimde bulaşmasına sebep olur.

Hastaların dışkısına konan uçan kanatlı hayvanlar da hastalığın daha süratli yayılmasına sebebiyet verir. Savaş, kıtlık, kirli su, okullar, yurtlar ve kalabalık toplumlar hastalığın bulaşması için müsait ortamı hazırlar. Hastalığa sebep olan bakteriler hasta ve taşıyıcı bireylerde yer alır. Bu sebeple, hasta ve taşıyıcılar ile temas halinde olduktan sonrasında ellerin iyi bir biçimde yıkanması icap eder.

Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının en bariz semptomları arasında sertliği sürekli artan karın ağrıları yer alır. Dizanteri, tedavi edilmediği zaman hayati risk taşıyan bir hastalıktır ve kas kramplarının da şiddetli biçimde yaşanmasına sebep olur. Kanlı, iltihaplı ve mukuslu ishal, ateş ve aşırı titreme, mide bulantısı ve kusma, halsizlik ve kabızlık benzer biçimde pek oldukça değişik alemet dizanteri hastalığının belirtileri arasındadır.

Bu belirtiler, hastalığa sebep olan mikrop ve bakterilerin vücuda girmesinden 1 ile 3 gün arasındaki müddette ortaya çıkar. Ancak belirtilerin ortaya çıkması bazı durumlarda hafta veya ay sürebilir. Bu durumda bağırsak dışındaki farklı birtakım iç organların da zarar görmesine sebep olur.

1. Karın Ağrısı

Dizanteri, bağırsak ve kolonu direkt negatif yönde etkileyen bir hastalıktır. Karın boşluğunda şiddetli ağrıya neden olan dizanteri, karın ağrılarında yaşanmış olan ağrının artmasıyla birlikte bağırsaklarda yada kolonda iltihaplanmaya da neden olur. Hastalığı oluşturan bakteriler, iltihap müstahsil özelliklere sahiptir.

2. Şiddetli İshal

Karın boşluğunda ağrıya yol açan ishal, dizanteri meydana geldiği zaman normal zamanlardaki seyrinden daha farklı bir halde ortaya menfaat. İshal, hastalarda iltihaplı, mukuslu ve kanlı bir biçimde meydana gelir. Bağırsaklarda iltihaplanma olduğu ve bağırsaklarda iltihaplanma olduğundan dışkı bir miktar kan da ihtiva eder. Hastalar ishal ile birlikte aşırı su ve mineral kaybı da yaşarlar.

3. Ateş ve Titreme

Vücuda dışarıdan giren parazit ve bakteriler mikroorganizmalar ile karşılaşır. Dizanteri bakteriden dolayı meydana gelen bir rahatsızlık olduğu için organizmalar titreme ve yüksek ateşi meydana getirir. Ateş yükselmesi ve titreme dizanteri hastalığının mühim belirtileri arasındadır.

4. Bulantı ve Kusma

Dizanteri, zehirlenmelere yol açabilir. Bu sebeple, vücut bu duruma tepki olarak mide bulantısı ve kusma şeklinde sorunları yaşar. Bazı insanlarda kusma meydana gelmez. Fakat mide bulantısı ve iştahsızlık görülür.

5. Halsizlik

Bakteri kökenli olan pek fazlaca hastalıkta halsizlik ortaya menfaat. Bakteriler vücuda girmiş olduğu zaman ferdin kendisini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur.

6. Sık Sık Tuvalete Çıkma İsteği

Hastalık, şiddetli ishalden ötürü hastaların devamlı olarak tuvalete çıkmalarına neden olur. Dışkılama arzusunun olmadığı durumlarda bile hastalar sürekli tuvalete gitme isteği içerisinde olur. Bu konum farklı hastalıkların belirtisi de olabilir.

Dizanteri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dizanteri tedavisi ilaçlı ve ilaçsız yöntemler ile uygulanabilir. Tedavi sürecinde rehidrasyon terapisi, antibiyotik tedavisi ve antiromatizmal ilaçlar da kullanılabilir.

1. Rehidrasyon Terapisi

Oral rehidrasyon şekilleri ile terapi başlatılır. Hastalar bu zamanda kucak dolusu sıvı tüketmelidir. Hastaların sıvı kullanımına teşvik edilmeleri, hastalık sürecinde kaybedilen sıvının ve minerallerin oranlarının artırılmasını sağlar. İshal ve kusma aşırı boyutta ilerliyor ise damar yolu ile sıvı değişimi yapılır.

2. Antibiyotik ve Amip Öldürücü İlaç Tedavisi

Laboratuvar testlerinin beklendiği süreçte dizanterinin tedavi edilmesi için deva tedavisi yöntemlerine başvurulur. Yaşanan semptomların şiddetine gore hastalara antibiyotik ve amip öldürücü ilaçlar verilir.

Semptomlar aşırı şiddetli değil ise tabip basili dizanteri yaşadığına karar verdiği hastaya ilaç uygulamaz. Hastalar bu durumda büyük bir ihtimal ile ilaçsız tedavi yöntemleri ile iyileşirler. Türün örnekleri arasında yer alan hastalar ortalama 1 hafta gibi kısa bir müddette iyileşirler.

Bu dönemde ağız yolu ile alınacak olan rehidrasyon fazlaca büyük bir önem taşır.

Amibik rahatsızlık türü teşhisi koyulduğu vakit hastaların 10 gün boyunca antimikrobiyal ilaçlar ile tedavi edilmesi icap eder. İlaçlar, hastalık belirtilerinin azaltır. Aynı zamanda amibinin vücut içinde barınamamasını da sağlar.

Antiromatizmal ilaçlar, hafif düzeyde seyreden hastalıklarda kullanılır. Hastalığın gidişatına göre tabip tarafınca bu deva tedavisi başlatılabilir. Amip enfeksiyonunun sebep olduğu türler için antiromatizmal ilaçlar öneri edilir.

Dizanteri Hastalığının İyileşme Süreci

Dizanteri hastalığının iyileşme dönemi hastalığın şiddetine ve ilerleyişine bakılırsa değişkenlik gösterir. Dizanteri 2 ayrı safhada ele alınmalıdır. 2. Safhada tedavi dönemi 10 ile 20 gün içinde değişir. 20. Günün sonuna doğru hastalar düzgüsel yaşantılarına devam edebilirler. Hastalık 1. Safhada ise iyileşme periyodu 7 ile 12 gün içinde değişmiş olur. 1. Safha tedavi edilmezse, rahatsızlık hızlı bir halde 2. Safhaya doğru ilerler.

Hastalık aşırı şiddetli yaşanıyor ise tedavinin hastanede yapılması gerekir. Enfeksiyonun bağırsaklarda yer alması, hastanın sıhhatli bir halde beslenmesini engeller. Bu süreçte hastanın iyileşme periyodunu olumsuz yönde etkiler. Hastalar, yüksek kalorili gıdalar ve ufak lokmalar ile beslenir. Ağız yolu ile beslenemeyecek durumda olan hastalar ise damar yolu ile beslenir. Bağırsaklarda yer edinen enfeksiyonun oluşumunu engelleyen antibiyotikler kullanıldığı vakit iyileşme ve tedavi periyodu 10 ile 15 gün içinde tamamlanır.