Diş Apsesi Türleri ve Tedavileri

Diş Apsesi Türleri


Diş apsesi türleri üç değişik biçimde karşımıza menfaat. Diş hekimleri de apsenin oluştuğu bölgeye bakılırsa diş apsesini üç değişik şekilde ele alır. Diş apsesi türleri aşağıdaki gibidir;

    • Periapikal iltihap

    • Periodontal apse

    • Gingival iltihap

 

Periapikal iltihap: Dişlerde, apeks olarak tanımlanan kök ucunda oluşan iltihap türüdür.

 

Periodontal iltihap: Diş ve diş etlerinin buluşmuş olduğu bölgelerde biriken kalıntılar ve bu kalıntılara bağlı olup biten plaklardan kaynaklı bakterilerin oluşması cevabında ortaya çıkan iltihap türüdür.

 

Gingival apse: Direkt olarak diş etlerinde meydana gelen apse türüdür


Diş Apsesi Tedavileri

Diş apsesi tedavisi, apsenin içinin boşaltılması ve enfeksiyonlu bölgenin temizlenmesinden doğar. Dişin kendisi kök kanal tedavisi ile kurtarılabilir, ama bazı durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir. Diş apsesini tedavi etmeden bırakmak ciddi, hatta yaşamı tehlikeye atan komplikasyonlara yol açabilir. Diş hekiminiz ve çene cerrahınız size aşağıdakileri önerebilir:

    • Kök Kanal İşlemi — Mümkünse, diş hekiminiz kök kanal tedavisi yaparak dişinizi kurtarmaya çalışacaktır. Diş temizlenir ve dışarısı dezenfekte edilir, içi frezle delinir ve iç kısmı boşaltılıp temizlendikten sonrasında yapısal bütünlüğü sağlamak (ve gelecekteki enfeksiyonlardan dişi korumak) amacıyla emin bir yapıştırıcı siman ile doldurulur. Bakımı sağlandığında, restore edilen dişi ömür boyu kullanabilirsiniz.

    • Zarar Görmüş Dişi Çekme — Dişi çekmek son çaredir, ama diş kurtarılamıyorsa, geri kalan ağız sağlığınızı korumak amacıyla diş hekiminiz bu seçeneğe karar verecektir. Diş çekildiğinde, başka enfeksiyon oluşmaması için apse tamamen boşaltılacak ve temizlenecektir.

    • Antibiyotikler — Eğer enfeksiyon apseli bölgenin etrafıyla sınırlanmışsa antibiyotiğe ihtiyaç duymayabilirsiniz. Fakat enfeksiyon daha çok yayılmışsa ve bilhassa cılız bir bağışıklık sistemine sahipseniz, diş hekiminiz enfeksiyonu yavaşlatmak yada hafifletmek için antibiyotik yazacaktır.

Apseli bölge iyileşirken, diş hekiminiz ağzınızı tuzlu ılık su ile tertipli olarak çalkalamanızı ve karşılaşabileceğiniz rahatsızlıkları hafifletmek amacıyla gerektiğinde reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar almanızı önerebilir.