Diş Apsesi için Doğal Çözümler

Ağzınızda şiddetli bir ağrı var ve bunun suçlusunun dişlerinizde yada diş etlerinizdeki bakteri enfeksiyonu olan diş apsesi olabileceğini düşünüyorsunuz. Apseli diş için diş hekimiyle olan randevunuzu beklerken rahatsızlığınızı hafifletmeye yarayacak evde yapılabilecek doğal bir tedavi yöntemi var mı?

Ağrıyı hafifletmek için birkaç seçeneğiniz bulunuyor, ama naturel yöntemler sorunun kökenine inmeyecektir ve bunların apseyi tedavi etme ihtimali bulunmamaktadır. Bunun yerine naturel çözümleri geçici önlem olarak düşünebilirsiniz. Kısa vadede bunlar işinize yarayacaktır, ama diş hekimini ziyaret etme ihtiyacınız olan şeyi gidermeyecektir.

Diş Apsesi Ağrısı Evde Nasl Geçer?

Apseli dişle başa çıkmak için tavsiye edilen organik yöntemlerle alakalı tavsiyelerle daha ilkin karşılaşmışsınızdır. Her seçeneğin kendine has avantajı olsa da bazılarının birkaç riski veya muhtemel dezavantajları bulunmaktadır. Apseli dişiniz şiddetli ağrıya neden oluyorsa ve diş hekiminiz sizi görmeden önce beklemeniz gerekiyorsa bu çözümlerin ne kadar işe yaradığını ve risklerinin neler bulunduğunu bilmeniz, kendiniz için en iyi seçeneği bulmanıza destek olabilir.

    1. Karanfil yağı. Karanfil yağındaki müessir madde olan öjenol, destek olabilecek anestezik ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Diş apsesi olan bölgeye uygulanan az miktardaki karanfil hasım, geçici olarak bölgeyi uyuşturup ağrıyı hafifletebilir. Ancak karanfil yağının birtakım dezavantajları da vardır. Karanfil hasım güçlü bir kokuya haiz olabilir ve yanlışlıkla ağzınızın öteki bölümlerine yayılabilir. Buna ayrıca, yanlışlıkla bol miktarda karanfil yağını içinize çekerseniz acil servis bölümünü ziyaret etmeniz gerekebilir diye de ekliyor National Institutes of Health. Bol oranda solunması sığ nefes, boğaz yanması, süratli kalp atışı ve baş dönmesi gibi muhtelif semptomlara yol açabilir.

    2. Tuzlu su ile çalkalama.  National Institutes of Health’e gore ağzı ılık tuzlu su ile durulamak, iltihaplı bölgeden bakterileri temizlemeye destek sağlar ve ağrı çeken kişiyi rahatlatır. Ancak apseniz olduğunda tuzlu suyun tek başına enfeksiyonu temizlemek için yeterli olamayacağını unutmayın.

    3. Nane çayı poşeti. Bazı insanoğlu ıslak, soğumuş nane çayı poşetini apseli dişin üzerine koymanın ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacağını iddia ediyor. Soğuk çay poşetini apsenin üzerine koymak canınızı yakmayacaktır, ama büyük olasılıkla faydası da olmayacaktır.  National Center for Complementary and Integrative Health, nane çayı poşetinin herhangi bir durumda faydalı olduğunu söylemek için yeterli delil olmadığını belirtiyor. Çay poşetinin verdiği serinlik ağrıyı biraz hafifletebilir. Elinizin altında bir nane çayı poşeti var ise bu naturel yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak apsenizi iyileştirmesi için buna güvenmeniz doğru olmayacaktır.

    4. Alkol kullanmayın. Popüler ama etkisiz bir öteki ev tedavisi de pamuğa alkol dökerek apseli bölgeye bastırmaktır. Alkol ağrıyı geçici olarak uyuştururken enfeksiyonu temizlemeyecektir. Rahatlama geçici olacaktır ve bu metot diş ağrısı olan çocuklar için normal olarak önerilmez. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, alkolün ağrıyı azaltmasına rağmen, uyuşturmak için fazla oranda alkole ihtiyaç olduğu için, bir ağrı kesici olarak kullanılmasının oldukca tehlikeli bulunduğunu da belirtiyor. En iyisi bu naturel çözümü es geçmek.

Diş apsesini tedavi etmek için doğal çözümleri denemenin yanı sıra insanoğlu ibuprofen veya parasetamol şeklinde reçetesiz ağrı kesici ilaçlara da sıklıkla başvurur. Ağrı kesici ilaçlar sıkıntınızı gidermeye yardımcı olsa da bu da geçici bir önlemdir. Enfeksiyonun kaynağını gidermek ve dişi yada diş etini iyileştirmek için diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.