Çocuklarda İdrar Kaçırmanın Psikolojik Nedenleri

Enürezis: idrarın gece veya gündüz tekrarlayıcı biçimde yapılması uygunsuz dışa atımını ihtiva eder ve genellikle evvela çocuklukta yahut ergenlikte tanılanan bir bozukluktur.  5 yaş itibari ile tanılanabilir.

    

Hangi durumda Enürezis denilebilir?


*İstemsiz olarak ya da isteyerek, yatağa yahut kıyafetlerine yineleyen işeme


*Bu alışkanlık, ardışık minimum üç ay boyunca, minimum haftada iki kere olduğu için veya klinik açıdan bariz bir sıkıntıya yahut sosyal, (okulla işle) ilgili veya önemli diğer işlevsellik alanlarında işlevsellikte düşmenin varlığı ile kendini gösterdiği için klinik açıdan önem taşır


*Kronolojik yaşı en az beştir


*Bu alışkanlık, bir maddenin (diüretik, antipsikotik) ya da başka bir esenlik durumunun fizyolojiyle ilgili etkilerine bağlanamaz

Enürezis tanısı herhangi başka bir tıbbi hastalığın olmaması icap eder (diabetis mellitus veya akut üriner yol enfeksiyonu gibi). Ancak, diğer bir tıbbi durumun gelişiminden ilkin üriner kaçırma tertipli olarak mevcutsa ya da tıbbi konum için müsait tedavi alınmasından sonra hala devam ediyorsa bu tür durumlarda tanı uygundur.

Gece kaçırmalar erkeklerde daha sıktır. Gündüz kaçırma kadınlarda daha sıktır.

Tedavi

Öncelikle, çocukta ürogenital sisteme ilişik bir naturel bir bozukluk yoksa doğrusu idrar kaçırma fiziksel bir sebeple açıklanamıyorsa, mikrobik veya organik bir sebep de bulunamazsa o zaman aile veya çocukta ruhsal bir mesele aranır.

Eğer ortada fiziksel bir problem yoksa;

Öncelikle problemi yaşayan ailenin alt ıslatma olayını gerçek bir problem olarak kabul etmesi ve ikna olması gerekmektedir.  Böylece, tedaviye isteklilik pekiştirilmiş olur. Zira, alt ıslatma ile ilgili yoğun sorun yaşamayan, sorunu görmezden gelen ve ailedeki öteki enüretikler gibi bu çocukların da bir müddet sonra düzeleceğini umut eden bazı aileler olabilir.

Anne babalar bu durumu kendi başlarına çözmek için ellerinden geleni yaparlar. Çocuğu korkutmak, kendi çarşafını kendisine yıkatmak, iyi hareket etmek, kötü hareket etmek veya görmezden gelmek gibi tutumların hepsini denerler.  Fiziksel cezalar bile yalnızca anne babaların çaresizlik ve öfkelerinin bir göstergesi olarak değil, bununla birlikte bu problemin düzeltilmesi için denenen son yol olarak görülmelidir.


Enürezisin ruhsal sebepleri

•    Uygun olmayan wc eğitimi

•    Tuvalet eğitimine erken başlanan ve sert tutumlar

•    Ayrıca wc eğitimine geç başlama

•    Korkulardan, zorlayıcı yaşam olaylarından, ameliyatlardan sonrasında sıra dışı

•    Yeni  bir kardeşin olması ve kardeş kıskançlığı

•    Ailede ölümler, geçimsizlikler, aile içi şiddet, boşanma periyodu, hastalıklar kaza yada travmatik durumlar  şeklinde ömür olayları

•    Aşırı koruyucu yada kaygılı anne-baba tutumu  

•    Genetik nedenler; kısaca ailede herhangi birinde kalıtımsal olarak alt ıslatmanın olması.

•    Derin uyku hali cevabında, gece tuvalete gidememe.

•  Okulda yaşanmış olan zorluklar (dost ilişkileri, bilimsel niteliği olan başarıda performans sorunları benzer biçimde.)


Tedavide ilk ve en önemli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesidir. Bu amaçla, çocukla sıcak bir ilişki kurulması, ailenin anlak ve desteğinin sağlanması, problemin mutlaka çözüleceğine dair düven verilmesi ve suçluluk duygusunun giderilmesi oldukca önemlidir. Psikolojik destek katılımı konusunda geç kalınmamalıdır. Enüretik çocuklar problemleri devam ettikçe bu sorunlarına depresyon ve anksiyete gibi farklı bozukluklarda eşlik etmeye başlar. Bu tür boşaltım bozukluklarında erken yaş döneminde çözümlenme yoluna gidilmesi ile çocuğun ruhsal gelişiminin negatif etkilemesi önlenmiş olur.

Psikolojik kaynaklı gece işemelerinin tedavisinde, ailenin tedavi başlangıcında ve tedavi süresi süresince takındığı tavır oldukca önemlidir. Çocuğu dışlama, küçültücü kelimeler, alaya alma gerek doğrudan gerekse ima ile bile olsa çok hatalıdır ve tedaviyi daha da zorlaştırır.