Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik tedavisi

Cinsel isteksizlik tedavisi diğer eşeysel işlev bozukluklarında olduğu şeklinde iki aşamalı olarak ele alınmalıdır. Öncelikle şikâyetin kaynağının fizyolojik veya psikolojik yönleri araştırılmalıdır. Kadınlardaki öncelikle bir jinekolojik muayene, erkeklerde ise bir ürolojik değerlendirme şarttır.

Öncelikle fizyolojik bir etkili var ise gerekli müdahaleler ile sorun giderilmelidir. Fiziksel problem giderilmeden psikolojik tedaviler etkin ve etken olmayacaktır.

Hormonal problemler varlığında medikal tedaviler problemi çözeceği gibi, ilaçlara bağlı olup biten cinsi isteksizlikte, hekim kontrolünde, kullanılan ilacın değiştirilmesi bir çözüm olabilmektedir.

Tabii ki bütün bunların yanı sıra eşeysel isteksizlik tedavisinde en büyük oranı psikolojik tedaviler almaktadır. Partnerler arasında ilişkisel sorunlar varsa çift terapisi, ferdin kendi ruhsal problemleri var ise bireysel psikoterapi faydalı olacaktır. Tüm bu terapilerle beraber cinsi terapi ise eşeysel isteksizlik tedavisinde kilit noktayı oluşturmaktadır.

Vajinismusta cinsel isteksizlik

Vajinismus problemi taşıyan kadınlarda başlangıçta cinsi isteksizlik problemi görülmemesine rağmen, bu konum zamanla ortaya çıkabilmektedir. Bu konum, bir çeşit ‘öğrenilmiş çaresizlik’ durumudur. Yani, birlikteliğin aslına bakarsan sonuca ulaşmayacağını bilen çift zamanla cinsellikten uzaklaşmakta ve böylelikle cinsi arzu kaybı yaşanmaktadır.

Cinsel isteksizlik tedavi edilmezse ne olur?

Cinsel isteksizlik sorunu tedavi gerektiren bir problemdir. Zamanında çözümlenmezse evlilik sorunlarına, partner ilişkisi ile alakalı ciddi sıkıntılara ve ferdin kendisi ile ilgili özgüven problemlerine neden olabilir. Diğer taraftan depresyon, konsantrasyon sorunları ve kronik mutsuzluğa da yol açabilir. Bu nedenle, erken dönemde tedavi önemlidir.

Cinsel terapiler

Cinsel isteksizlik sorunu genel anlamda psikolojik orijinlidir. Bu nedenle cinsel terapiler tedavide önemli bir yere haizdir. Tedaviler yaklaşık 10-15 seans devam eden psikoterapi ve cinsi terapiler şeklindedir. Eş zamanlı olarak ilişki/evlilik problemleri de var ise çift terapilerinin de uygulanması şarttır. Cinsel isteksizliğin nedenlerine, hastanın terapilere uyumu ve direncine bağlı olarak terapi periyodu daha uzun veya kısa sürebilmektedir.

Cinsel isteksizlik tedavisi, sebepler doğru bir halde tespit edilmiş olduğu takdirde, bu mevzuda deneyimli tabip ve psikolog desteğiyle çok başarıya ulaşmış biçimde sonuçlanmaktadır.

Cinsel isteksizlik tedavisi için tıbbi müdahaleler

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan bayanların ilk önce bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır. Jinekolojik (fiziksel) sorunları olanlarda yapılan birtakım basit müdahaleler ile çözümü elde etmek mümkündür.

Kadınlarda cinsel isteksizlik, haz problemleri ve orgazm olamama sorunlarının tedavisinde;

    • Lazerle vajina sıkılaştırma,

    • Genital Radyofrekans (RF),

    • Genital bölge PRP uygulamaları,

    • G noktası büyütme işlemleri,

    • Bazı cerrahi operasyonlar (gerekli durumlarda) uygulanabilmektedir.

Cerrahi operasyonlar arasında; vajinanın normalden geniş olduğu durumlarda ameliyatla vajina daraltma ve klitorisin gömülü olduğu olgularda klitoral hudoplasti operasyonları yapılabilmektedir.

Cinsel isteksizlik tedavisi için deva uygulamaları

Cinsel isteksizlik problemi testosteron hormonu azalmasına bağlı olabilir. Özellikle bu durumda erkeklerde kemikleşme problemleri de eş zamanlı olarak izlenmektedir. Bu durumda testosteron replasman tedavisi ile oldukca iyi sonuçlar alınmaktadır. Menopoz döneminde kadınlarda östrojen ve testosteron hormonu düşmesine bağlı olarak cinsi isteksizlik sorunu gelişebilir. Bu durumda da bazı hormon replasman (yardımcı) tedavileri uygulanabilmektedir.