Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir ?

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Kuru cilt çoğu zaman endişe verici değildir. Çoğu durumda, sıcak yada soğuk hava, havadaki düşük rutubet ve sıcak suda ıslatma şeklinde faktörlerden oluşur. 

Cildinizi iyileştirmek için nemlendiriciler kullanmak ve sert, kuruyan sabunlardan kaçınmak da dahil olmak suretiyle kendi başınıza oldukça şey yapabilirsiniz. Ancak ara sıra kuru cilt çoğunlukla olur yada şiddetlidir. Bu durumlarda cilt konusunda uzmanlaşmış bir doktorun (dermatolog) yardımına ihtiyacınız olabilir. 

Cilt kuruluğu belirtileri

Kuru cilt genellikle geçicidir - mesela sadece kışın görülebilir - sadece ömür boyu sürecek bir durum da olabilir. Kuru cildin alemet ve semptomları yaşınıza, sağlığınıza, yaşadığınız yere, dışarıda geçirdiğiniz zamana ve sorunun nedenine bağlıdır. Kuru cilt, aşağıdakilerden birine yada birkaçına niçin olabilir 

    • Özellikle duş aldıktan, banyodan veya yüzdükten sonrasında ciltte gerginlik hissi

    • Sert görünen cilt

    • Kaşıntı

    • Hafif ya da şiddetli pullanma,  soyulma

    • İnce çizgiler veya çatlaklar

    • Kırmızılık

    • Kanayabilecek derin çatlaklar

Ne zaman bir doktora görünmeli

Çoğu kuru cilt vakası, yaşam tarzına ve ev ilaçlarına iyi yanıt verir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün 

    • Tüm çabalarınıza rağmen cildiniz iyileşmiyorsa

    • Kuru cilde kızarıklık eşlik ediyorsa

    • Kuruluk ve kaşıntı uykuya mani oluyorsa

    • Kaşınmadan meydana gelen aleni yaralarınız veya enfeksiyonlarınız var ise

Cilt kuruluğunun sebepleri

Kuru cilt (kseroz) genellikle çevresel bir nedene sahiptir. Bazı hastalıklar da cildinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Kuru cildin olası sebepleri şunları ihtiva eder 

    • Hava. Cilt, ısı ve rutubet seviyelerinin düşmüş olduğu kışın en kuru olma eğilimindedir. 

    • Sıcaklık. Merkezi ısıtma, odun sobası, alan ısıtıcıları ve şöminelerin tümü nemi azaltır ve cildinizi kurutur.

    • Sıcak banyolar ve duşlar. Uzun, sıcak duş veya banyo yapmak cildinizi kurutabilir. Özellikle yoğun klorlu havuzlarda sık sık yüzmek cildinizi etkileyecektir.

    • Sabunlar ve deterjanlar. Pek oldukca popüler sabun, deterjan ve şampuan, hasım gidermek için formüle edildiğinden cildinizdeki nemi alır.

    • Diğer cilt rahatsızlıkları. Atopik dermatit (egzama) yada sedef hastalığı benzer biçimde cilt rahatsızlıkları olan kişiler cilt kuruluğuna eğilimlidir.

Risk faktörleri

Herkeste kuru cilt gelişebilir. Ancak, aşağıdaki durumlarda olasılık daha yüksek olabilir 

    • 40'lı yada daha büyük yaşlarda. Risk yaşla beraber artar - yaşlı yetişkinlerin yüzde 50'sinden fazlası kuru cilde sahiptir.

    • Kuru, soğuk yada düşük nemli iklimlerde yaşamak.

    • Klorlu havuzlarda sık yüzmek.

Komplikasyonlar

Kuru cilt çoğu zaman zararsızdır. Ancak bakım yapılmadığında kuru cilt şunlara yol açabilir 

    • Atopik dermatit (egzama). Bu durumu geliştirme eğilimindeyseniz, aşırı kuruluk hastalığın aktivasyonuna yol açarak kızarıklığa, çatlamaya ve iltihaplanmaya niçin olabilir.

    • Enfeksiyonlar. Kuru cilt çatlayabilir ve bakterilerin girmesine izin vererek enfeksiyonlara niçin olabilir.

Bu komplikasyonların, cildinizin normal koruyucu mekanizmaları ciddi halde tehlikeye girdiğinde ortaya çıkması daha ihtimaller içindedir. Örneğin, ciddi derecede kuru cilt, açılıp kanayan derin çatlaklara veya çatlaklara neden olabilir ve bu da istilacı bakteriler için bir yol sağlar. 

Cilt kuruluğunu önleme

Cildin aşırı kurumasını önlemek için şu ipuçlarını kontrol edin 

    • Nemlendirin. Nemlendirici, nemin kaçmasını önlemek için cildi kapatır.

    • Su maruziyetini sınırlayın. Banyo ve duş süresini 10 dakika veya daha kısa tutun. Su ayarını sıcak değil ılık konuma getirin. Günde bir defadan fazla yıkanmamaya çalışın.

    • Temizleyici kremleri, nazik cilt temizleyicileri ve nemlendiricili duş jellerini deneyin.

    • Soğuk yada rüzgarlı havalarda olabildiğince fazla vücudunuzu örtün. Kış bilhassa cildi kurutabilir, bu yüzden dışarı çıkarken ne olursa olsun atkı, şapka ve eldiven giyinin.

    • Lastik eldiven giyin. Ellerinizi suya batırmanız gerekiyorsa veya sert temizleyiciler kullanıyorsanız, eldiven takmak cildinizi korumaya destek olabilir.

Cilt kuruluğunun teşhisi

Doktorunuz muhtemelen bir fiziki muayene yapacak ve kuru cildinizin ne vakit başladığı, hangi faktörlerin onu daha iyi veya daha fena hale getirmiş olduğu, banyo alışkanlıklarınız, rejiminiz ve cildinize nasıl baktığınız dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi sormuş olacaktır. 

Doktorunuz, kuru cildinizin kifayetsiz tiroid (hipotiroidizm) benzer biçimde altta yatan bir tıbbi durumun kararı olup olmadığını test etmek için birtakım teşhis testleri önerebilir. 

Kuru cilt tedavisi

Çoğu durumda kuru cilt, nemlendirici kullanmak ve uzun, sıcak duş ve banyodan kaçınma gibi yaşam seçimi önlemlerine iyi yanıt verir. Çok kuru ve pullu bir cildiniz varsa, doktorunuz reçetesiz satılan (reçetesiz) laktik asit veya laktik asit ve üre içeren bir krem ??Kullanmanızı öneri edebilir. 

Atopik dermatit, iktiyoz yada sedef hastalığı benzer biçimde daha ciddi bir cilt hastalığınız varsa, doktorunuz evde bakımın yanı sıra reçeteli kremler ve merhemler yada başka tedaviler de yazabilir. 

Bazen kuru cilt, kırmızı, kaşıntılı cilde neden olan dermatite yol açar. Bu durumlarda tedavi, hidrokortizon içeren losyonları içerebilir. Cildiniz çatlarsa, doktorunuz enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için kaygan pansuman önerebilir. 

Yaşam tarzı ve evde yapılabilecekler

Aşağıdaki önlemler cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir 

Cildinizi nemlendirin. Nemlendiriciler, suyun kaçmasını önlemek için cildinizin üstünde bir sızdırmazlık sağlar. Günde birkaç defa ve banyodan sonra nemlendirici uygulayın.  

Ayrıca nemlendirici içeren kozmetikler de kullanmak isteyebilirsiniz. Cildiniz aşırı derecede kuruysa, cildiniz hala nemliyken bebek hasım şeklinde bir yağ uygulamak isteyebilirsiniz. Yağ, nemlendiricilerden daha fazla dayanma gücüne haizdir ve cildinizin yüzeyindeki suyun buharlaşmasını önler.  

Ilık su kullanın ve banyo süresini sınırlayın. Uzun duşlar yada banyolar ve sıcak su, cildinizdeki yağları giderir. Banyonuzu yada duşunuzu beş ila 10 dakika ile sınırlayın ve sıcak değil ılık su kullanın.

Sert, kuruyan sabunlardan kaçının. En iyisi temizleme kremleri yada yumuşak cilt temizleyicileri ve ilave nemlendiriciler içeren banyo veya duş jelleri kullanmaktır. Sıvı ve katı yağlar içeren yumuşak sabunlar seçin. Deodorant ve antibakteriyel deterjanlar, koku ve alkolden kaçının.

Banyodan hemen sonra nemlendiriciler uygulayın. Nemin kalması için cildinizi bir havluyla nazikçe kurulayın. Banyodan birkaç dakika sonrasında cildinizdeki nemi hapsetmek için nemlendirici krem ??Veya merhem sürün. 

Nemlendirici kullanın. Sıcak, kuru iç ortam havası hassas cildi kavurabilir ve kaşıntı ve dökülmeyi kötüleştirebilir. Taşınabilir bir ev nemlendiricisi evinizin içerisindeki havaya nem ekler. 

Cildinize iyi gelen kumaşları seçin. Pamuk ve ipek benzer biçimde organik lifler cildinizin soluk almasını sağlar. Ancak yün, naturel bulunmasına rağmen düzgüsel cildi bile tahriş edebilir. 

Giysilerinizi, her ikisi de cildinizi tahriş edebilecek boya yada parfüm içermeyen deterjanlarla yıkayın. 

Kuru cilt kaşınmaya neden oluyorsa, bölgeye soğuk kompres uygulayın. Bu önlemler semptomlarınızı hafifletmezse yada semptomlarınız kötüleşirse, doktorunuza görünün veya bir dermatoloğa danışın.