Çiçek Hastalığı

Çiçek Hastalığı Nedir? 

Çiçek hastalığı, variola adı verilen bir virüsün sebep olduğu oldukça ciddi bir hastalıktır. Çiçek hastalığı ismini hastalık esnasında oluşan içi irin ile dolu kabarcıktan alır. En son gözlemlenen çiçek hastalığı 1976 yılında belirlenmiştir. 1976 yılında Somali ve Etiyopya'da 2 adet çiçek hastalığı vakası bildirilmiştir. Dünya genelinde aşılama programlarının sayesinde hastalık günümüzde tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Çiçek hastalığı, çocuklarda daha sık bir şekilde görülür. Variola minor ve variola major olmak üzere çiçek hastalığının iki tipi vardır. Variola major virüsünden kaynaklanan hastalıkta, variola Minor virüsünün etken olduğu çiçek hastalığına oranla ölüm oranı daha yüksektir.


Çiçek Hastalığının Belirtileri 

Çiçek hastalığına sahip olan kişilerin doktorlar tarafından tespit edilmesi oldukça kolaydır. Çünkü çiçek hastalığı kişide özel bir döküntüye sebep olmaktadır. Deri üzerinde sıvı, kızarıklık ve kabuk ile içerisi irin dolu kabarcıklar şeklinde meydana gelir. Çiçek hastalığının diğer belirtileri ise şunlardır:

Titreme

Yüksek Ateş

Şiddetli Sırt Ağrısı

Kusma

Baş Ağrısı

Karın Ağrısıı


Çiçek Hastalığı Tedavisi

Çiçek hastalığının bilinen belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Saçı kısa kesilmiş olan kişi yatırılır ve hastanın derisi %1 potasyum permanganat çözeltisi ile yıkanır. Bu sırada yüz sürekli olarak yıkanarak gözler ile beraber korunmalıdır. Hasta olan kişiye 6 haftalık bir karantina süreci uygulanır. İlaç tedavisine başlanır. Bu sırada hastaya temas etmiş olan kişilere aşılama yapılarak gözetim altında tutulmalıdır.