Çarpıntı Nedir?

Çarpıntı Nedir?


Çarpıntı ferdin kalp atımlarının farkında olması halidir. Bu hissin arkasında çeşitli ritim bozuklukları olabileceği benzer biçimde, tamamen sıhhatli insanlarda da zaman zaman çarpıntı hissi olabileceği bilinmelidir.

 3-4 kat merdiveni hızlı bir biçimde tırmanan her insan kalp atımlarının kuvvetlendiği ve hızlandığını hissedecektir. Bu durumda çarpıntı vardır, ama tamamen fizyolojiktir. Egzersiz sonlandırıldıktan sonra birkaç dakika içinde çarpıntı hissinin tedricen ortadan kalkacağı görülecektir.

 Her insan heyecanlandığı, korkmuş olduğu yada öfkelendiği zaman çarpıntı hissedebilir. Bu da vücudun yüz yüze kalmış olduğu duruma verdiği bir tepki olarak ortaya çıkar ve sebep ortadan kalktığında çarpıntı hissi de sonlanmış olur.

 En sık rastlanan çarpıntı tipi, zaman zaman ortaya çıkan ve “kalpte tekleme” hissi yaratan, düzensiz ve erken gelen kalp vurularına bağlı olan tiptir. Bu tipteki çarpıntıların değerlendirilmesinde fayda vardır. Altta yatan bir naturel kalp hastalığı veya hipertansiyonun habercisi olabilirler. Tamamen sağlıklı kalplerde de görülebilirler. Önceden malum yapısal kalp hastalığı (kapak hastalığı, damar hastalığı veya kalp kas hastalığı benzer biçimde) olanlarda ne olursa olsun bir kardiyolog tarafından değerlendirilmeleri gerekir.

 Ortada bir neden (egzersiz, öfkelenme, heyecanlanma vs) yokken ortaya çıkan ve uzun devam eden (yarım dakikadan fazla) çarpıntı yakınması kesinlikle irdelenmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur. Çarpıntı yeterince uzun sürerse ne olursa olsun çarpıntı varken bir EKG çektirmeye çaba edilmeli ve kardiyoloğa giderken bu EKG ne olursa olsun götürülmelidir. Bu EKG kaydı (çarpıntı sırasında çekilmiş EKG), tanısal araştırmaları fazlaca kısaltacak bir unsurdur. Çarpıntı esnasındaki EKG kaydına bakılarak daha ileri incelem veya tedavi şekilleri (ilaç, ablasyon yada kalp pili) belirlenecektir. Çarpıntı sırasında çekilmiş bir EKG kaydı yoksa, doktorunuz sizden uzun süreli EKG kayıtları (Holter EKG yada vaka kaydediciler) isteyebilir. Bazen elektrofizyolojik emek verme denilen ve kalbin içine elektrod kateterler doldurularak meydana getirilen tanısal çalışmalara gerek görülebilir.

 Çarpıntı ile birlikte bayılma yada bayılacak gibi olma halleri oldukca önemlidir ve bu durumda hiç zaman kaybetmeden bir kardiyoloğa başvurmak gerekir.