Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

    • Burun kemiğinde ya da kıkırdağında eğrilikler: Kronik burun tıkanıklığının en sık rastlanılan nedeni burun kemiğindeki ya da kıkırdağındaki eğriliklerdir. Genel olarak bir kaza sonucu oluşan eğrilikler nefes almayı zorlaştırır.

    • Burun eti: burun içinde burundan geçen havanın ısısını düzenleyen ve nemlendiren konka adlı etler bulunur. Bu etler alerjik ya da iltihabi nedenlerden dolayı burun tıkanıklığı yaratacak kadar büyüyebilir.

    • Enfeksiyon: Virüs nedeniyle oluşan soğuk algınlıkları, burun tıkanıklığının en yaygın sebeplerinden biridir.  Enfeksiyonlar burun mukozalarında ödem oluşmasına ve sıvı salgılanmasına neden olur. Bu durumda burun tıkanıklığı oluşturur.

    • Alerjik rinit: Alerjiye neden olan ev akarları, polen, tozlar, hayvan tüyleri ve bazı besinler nedeniyle gelişen alerjik rinit hastalığında burun tıkanıklığı gözlenir.

    • Burun içinde yer alan ve ciddi burun tıkanıklıklarına yol açan tümörler ve özellikle çocuklarda görülen adenoid (geniz eti) dokunun büyümesi de burun tıkanıklıklarına neden olabilir.

Burun Tıkanıklığı İçin Ne Yapılmalı?

Burun tıkanıklığına çözüm için öncelikli olarak kulak burun boğaz uzmanına görünmek gerekir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi burun tıkanıklığının tedavisi de nedene yöneliktir. Altta yatan nedeni bulmak için endoskopi yöntemi uygulanabilir. Alerjik nezle ya da burun eti büyümesine bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı için steroid içeren burun spreyleri ya da burun yıkama solüsyonları doktor tarafından önerilebilir. Burun eğriliği gibi İlaç tedavisi ile çözüm bulunamayan burun tıkanıklığını açma için burun ameliyatı yapılabilir. Burun tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise radyofrekans cerrahisidir. Yüksek frekansa sahip olan radyofrekans dalgaları kullanılarak yapılan müdahale ile burun tıkanıklığı açma işlemi hasta için daha sağlıklı ve daha konforlu bir yöntemdir.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

    • Burun tıkanıklığını tetikleyen en önemli faktör sigara kullanımıdır. Burun tıkanıklığını önlemek için sigara kullanılıyorsa bırakılmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

    • Burun tıkanıklığı yaşanılan süreçte daha az miktarda süt tüketmek de burun tıkanıklığına iyi gelir.

    • Limon, zencefil, nane, tarçın, zerdeçal gibi bitki çaylarını tüketmek burun tıkanıklığına iyi gelebilir.

    • Tuzlu su burun tıkanıklığına iyi gelir. Tıkanıklığın olduğu dönemlerde buruna tuzlu çekilebilir veya denize girilebilir.  

    • Özellikle klimalı ya da kaloriferli ortamlarda bulunanlar burun tıkanıklığını engellemek için ortamı nemlendirmelidir. Buhar makinesi ya da odada kaynayan su bulundurmak burun tıkanıklığına iyi gelir.

    • C vitamini içeren sebze ve meyve tüketmek burun tıkanıklığına iyi gelir.