Boyun tutulması Nasıl Geçer

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun bölgesinde kas, tendon, ligament ve kemikler benzer biçimde çeşitli yapılar yer alır. Ayrıca omurganın boyun bölgesinde toplam 7 tane omur bulunur.

Tüm bu yapılar bir harmoni içerisinde çalışarak başı destekler ve hareketlerinin gerçekleşmesini sağlar. Çeşitli durumlara bağlı olarak bu kas yapılarının aşırı gerilmiş hale gelmesi geçmeyen boyun tutulması ile sonuçlanabilir.

Boyun tutulması gerçekleşmesi halinde baş ve boynun hareket ettirilmeye çalışıldığında kişide boyun ağrısı ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısı her 3 kişiden birinde ortaya çıkan dünya üstündeki en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Sırt ağrısı, depresyon ve eklem ağrılarını takiben en sık karşılaşılan ve bireyin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen durumlar arasında 4. Sırada yer alır

Boyun Tutulması Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Boyun tutulması belirtileri, boyun kaslarının aşırı kullanması ya da gerilmesi niteliğinde meydana gelebilir. Değişen şiddette ağrı oluşumu ile sonuçlanabilen bu durumun ortaya çıkmasında çeşitli nedenler bulunabilir.

· Kamçı Yaralanması

En oldukca trafik kazaları sırasında meydana gelen kamçı yaralanması (whiplash), kaza anında başın ani biçimde ileri ve geri hareketi nedeniyle kaynaklanır. Bu yaralanma daha sonra boyun bölgesinde yer alan ligament ve kas benzer biçimde bağ doku elemanlarının hasarlanması boyun tutulması ile sonuçlanabilir.

Kamçı yaralanmalarında boyun tutulması haricinde baş ağrısı, sersemlik, sırt ve omuz ağrısı, boyun bölgesinde karıncalanma yada sıcaklık artışı ve bellek kaybı veya konsantrasyon güçlüğü benzer biçimde bilişsel emareler de ortaya çıkabilir.

· Artritler (Eklem İltihapları)

Servikal spondiloz (boyun eklemlerinin iltihabı) boyun bölgesinde ağrı ve tutulma ile seyredebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta devamlı boyun tutulması şikayeti uzanma ile iyileşme gösterme eğilimindedir. Bu hastalıkta bazı öteki emareler boyun tutulması şikayetine eşlik edebilir:

· Baş ağrısı

· El ve kol bölgesinde hissizlik ve güçsüzlük

· Yürüme ve denge problemleri

Servikal spondiloz hastalarının bilgisayar başlangıcında emek harcama ya da otomobil sürme gibi belirli bir pozisyonda uzun zaman sabit kalmalarını gerektiren işler yapmaları halinde şikayetlerinde kötüleşme meydana gelebilir.

· Menenjit

Menenjit beyin zarları olan meninkslerin iltihaplanmasını ifade eden bir terimdir. Menenjit sırasında kişide boyun tutulması (şiddeti) gelişmesi ciddi bir vaziyet olarak kabul edilir. Çeşitli virüsler, bakteriler yahut mantarlar insanlarda menenjit etkeni olabilir. Özellikle bakteriyel ve mantarlara bağlı oluşan menenjitler hayatı tehdit edici rahatsızlıklar olabilecekleri için dikkatli olunmalıdır.


Bir kişide menenjit gelişimi ve rahatsızlığın seyri esnasında çeşitli emareler ortaya çıkar:

· Ani başlangıçlı baş ağrısı ve boyun sertliğinin eşlik ettiği ateş

· Bulantı, kusma

· Işığa karşı hassasiyet

· Kafa karışıklığı ve huzursuzluk

· Uykudan uyanmakta sorun yaşama

· Zorlama ve zedelenmeler


Boyun tutulmasının en sık karşılaşılan nedenlerinin başlangıcında kas zorlanmaları ve yumuşak doku zedelenmeleri gelir. Boyun kasları arasında levator scapulae kası, yaralanmalara karşı oldukca hassastır. Bu kas temel olarak omurganın boyun bölümü ile omuzun bağlantısından sorumludur.

Levator scapulae kasını etkileyen muhtelif durumlar halinde boyun kaslarında kemikleşme ve boyun tutulması ortaya çıkabilir:

· Uygun olmayan boyun pozisyonunda uykuya dalmak

· Düşme yahut diğer travmalar hemen sonra başın ani hareket etmesi

· Yüzme şeklinde bir aktivite esnasında boyun kaslarının sürekli olarak karşı tarafa doğru hareket ettirilmesi

· Bilgisayar karşısında uygun olmayan halde oturmak yahut uzun süre boyunca telefon ekranına bakmak

· Aşırı stres ve endişe durumları

· Uzun bir müddet süresince boynun anormal bir pozisyonda tutulması


Bu sık karşılaşılan nedenler haricinde boyun bölgesi omurlarını ilgilendiren fıtıklaşma ya da disk ekleminde dejenerasyon benzer biçimde muhtelif durumlarda da boyun tutulması meydana gelebilir.


Boyun Tutulması Tanısı Nasıldır?

Boyun tutulmasına neden olan konum meydana geldiği anda belirti vermesi halinde bu şikayetin sebebi doğrudan olarak bu olay kabul edilebilir. Boyun tutulması tedavisi ile alakalı hastanın tıbbi öyküsünde herhangi bir ilişkilendirilebilecek olay olmaması halinde altta yatan nedenin ortaya konması zorlaşabilir.


Hekim tarafından boyun ve omuz tutulması şikayeti olan kişide bu şikayetin sebebi olarak şüphelenilen durumun aydınlatılması amacıyla x-ray grafiler ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) benzer biçimde radyolojik görüntüleme yöntemlerine ya da kan analizleri benzer biçimde çeşitli laboratuvar testlerine başvurulabilir.


Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulmasına ne iyi gelir ve boyun tutulması kaç günde geçer sorularının cevabı altta yatan nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tutukluk ve eşlik eden belirtilerin hafif bir seyir izlemesi halinde muhtelif uygulamalar ile bu şikayetin giderilmesine katkı sağlanabilir.

· Buz Koyma

Bir buz torbasının boyun bölgesine uygulanması ile ağrı, şişlik ve inflamasyon (iltihaplanma) gibi durumlarda rahatlama sağlanabilir. Soğuk uygulamaların etkisi genellikle tutukluğun oluşmasını takiben 2 günlük zaman zarfı içinde en yüksek olarak kabul edilir.

Buz koyma sırasında kullanılan torbanın etrafının sarılarak buz yanığı oluşmaması için tedbir alınabilir. Soğuk uygulamalar için muamele süresi çoğu zaman 20 dakika olarak gerçekleştirilmelidir ve uygulamalar içinde ortalama yarım saatlik mola yapılmalıdır.

· Sıcak Uygulamalar

Bazı kişilerde buz koyma gibi soğuk uygulamalar yerine sıcak uygulamalar, boyun tutulmasının kontrolünde daha müessir olabilir.

· Esneme Hareketleri (Boyun Tutulması Egzersizleri)

Boynun nazik ve yavaş halde yanlara doğru hareket ettirilmesi yada omuzlar ile yapılan geri-ileri hareketler boyun tutulmasının kontrolüne katkı sağlayabilecek esneme hareketleridir. Bu hareketler esnasında ağrı hissedilmesi halinde uygulamaya son verilmelidir.

· Uyku ve Uyuma İle İlgili Değişiklikler

Uyku pozisyonunda ferdin başı, boynu ve sırtı aynı hizada bulunmalıdır. Uyku amacıyla kullanılan yastık bu uyku pozisyonuna müsait olarak seçilmelidir.

Yan şekilde yatarak uyuyan kişilerde daha büyük yastıklar tercih edilebilir. Sırt üzeri yatan kişilerde ise daha düz bir yastık kullanılması baş ve boyun pozisyonunun organik olmasında destekleyici etki izah edebilir.

· Diş Problemlerinin Tedavisi

Boyun tutulması, baş ağrısı ve çene ağrısı birlikteliği geceleri diş sıkma (bruksizm) için bir işaret olabilir. Diş hekimi tarafınca dişler çene eklemi üzerinde geceleri diş gıcırdatmaya dair izler incelenir.

Bu problemden muzdarip kişilere diş hekimi tarafınca geceleri dişlerini gıcırdatmasını ve daha fazla hasar oluşmasını engelleyici araçlar önerilebilir. Bu uygulama ile beraber kişide bruksizm sebebiyle ortaya çıkan boyun tutulması şikayetinde de iyileşme sağlanabilir.

· Stres Yönetimi

Stres ve kaygı boyun tutulması nedenleri içinde yer alır. Yaşamın içinde stresten sürekli olarak kaçınabilmek mümkün değildir. Ancak karşılaşılan stres etmenleri ile baş etme şekilleri mevzusunda profesyonel destek alınarak bu durumun önüne geçilebilir.