Boğaz İltihaplanması Nasıl Geçer ?

Boğaz İltihaplanması Nasıl Geçer? Yetişkin ve Çocuklarda Neden Olur?

Yutak ve bademciklerde meydana gelen enfeksiyonlar boğaz iltihaplanması olarak adlandırılır. Bakteri ve virüslerin yanı sıra pek fazlaca değişik hastalık nedeniyle de ortaya çıkabilen boğaz iltihaplanması ağrı, şişlik, öksürük, yutkunmada zorluk çekme şeklinde emarelerle kendini gösterir. Bununla beraber, bilhassa bakteriyel boğaz iltihaplanmasında ateş ve kulak ağrısı gibi farklı emareler de görülmektedir. İltihaplanmanın altında yatan nedene gore iyileşme yalnızca istirahat ve sıvı alımı ile olabileceği gibi, şiddetli bakteriyel olaylarda antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.


Tonsilit olarak da bilinen bademcik iltihabı ve yutak iltihabını (farenjit) da içeren boğaz iltihaplanması, virüs yahut bakteriler sebebiyle bu bölgelerde enfeksiyon görülmesi durumudur. Çoğunlukla virüslerin niçin olduğu boğaz iltihaplanması vakalarının ortalama %20’sine beta hemolitik streptokoklar (streptococcus pyogenes) niçin olur. Beta olarak da malum bu bakteri grubunun niçin olduğu boğaz iltihaplanmasında, birtakım durumlarda komplikasyonlar da görülebilir. Enfeksiyon bireyden bireye münasebet, salgı ve tükürükle yayılır.Akut tonsillofarenjit olarak da malum boğaz iltihaplanması, sıklıkla çocuklarda görülse de yaygın olarak yetişkinlerde de görülür. Boğaz iltihaplanması emareleri ise enfeksiyonun nedenine göre hastadan hastaya değişim gösterir. Bununla beraber hastalarda genel olarak görülen belirtiler şunlardır:

Boğazda ağrı, hassaslık ve şişlik

Ateş

Öksürük

Yutkunmada zorluk

Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Kulak ağrısı

Mide bulantısı ve kusma

Eklem ve kas ağrıları ve vücudun çeşitli bölgelerinde görülen ağrılar

Deride dökülme

Yorgunluk ve halsizlik

Karın ağrısı

Baş ağrısı

Sesin kısılması yahut değişmesi

Gözlerde kızarıklık, yaşarma ve yanma hissi

Boğaz ağrısı, boğaz enfeksiyonunun yaygın görülen semptomlarının önderlik yapar. Ağrı birtakım durumlarda yalnızca yutkunurken kendini gösterirken, bazı durumlarda ise şiddetli ve süreğendir. Boğaz ağrısına birlikte rol alan belirtiler ise genellikle boğaz şişliği, yutkunmada güçlük ve ateştir. Şişlik, genel hatlarıyla lenf bezleri ya da bademciklerin şişmesi ile ilişkilidir. Bu şişlik sebebiyle boğazda oluşan darlık ise yutkunmada güçlük çekilmesine ve ses tellerinde tahribata neden olur. Bu nedenle boğaz enfeksiyonu geçiren hastaların sesleri değişebilir ve normalden daha kısık halde çıkabilir.Öksürük de yaygın görülen belirtilerden biridir. Enfeksiyonun boğazda neden olduğu tahribat ve tahriş, hastalarda öksürme isteği yaratır. Öksürükle birlikte görülen semptomlar ise sıklıkla geniz akıntısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığıdır.Viral enfeksiyonlarda da görülmekle beraber, bilhassa beta grubu bakterilerden kaynaklanan boğaz iltihaplanmasında çoğunlukla yüksek ateş ve titreme görülür. Ateş, bir çok hastada 38°C’nin üzerindedir.Bağışıklık sisteminin kilo vermesi ve boğazda virüs ya da bakterilerin varlığı hastaların kendilerini yorgun ve halsiz hissetmesine niçin olur. Bu halsizlik hissi eklem ve kas ağrılarıyla birlikte görülür.Bu belirtilerin tümü her hastada görülmemekle birlikte bazı vakalarda tüm emareler şiddetli seyreder. Bu halde şiddetli seyreden boğaz iltihaplanması derhal her zaman bakterilerden kaynaklanmakta ve hastalara antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.


Boğaz İltihaplanması Nasıl Geçer?


Boğaz iltihaplanmasının tedavisi için öncelikle enfeksiyonun altında yatan nedenin yahut hastalığın doğru teşhis edilmesi gerekir. Bunun sebebi, virüs ya da bakteri kaynaklı boğaz iltihaplanmasında farklı tedavi şekillerinin uygulanmasıdır.Virüs kaynaklı boğaz iltihaplanması birtakım durumlarda kendiliğinden geçebilir. Evde uygulanabilen istirahat etmek, sıvı tüketimini artırmak, bitki çayları tüketmek benzer biçimde yöntemlerle iyileşme süresi kısaltılabilir. Bununla beraber, bilhassa boğaz ağrısıyla birlikte seyreden viral boğaz enfeksiyonunda, anti viral ilaçlar ve ağrı kesiciler de doktor kontrolünde kullanılır. Antibiyotiklerin ise virüsler üzerinde herhangi bir tesiri yoktur. Aksine antibiyotikler, bağışıklık sisteminin kilo vermesine neden olduğu için tedavi dönemini uzatabilir.Bakteriyel boğaz enfeksiyonunda ise tedavi, genel hatlarıyla antibiyotik veya penisilinle yapılmaktadır.


Boğaz İltihaplanması Neden Olur?


Boğaz enfeksiyonunun sebebi sıklıkla virüs ve bakterilerdir. Özellikle tonsilit olarak da bilinen bademciklerin iltihaplanmasının en yaygın nedeni beta hemolitik streptokoklardır. Vücudu hastalıklardan korumuş olan beyaz kan hücreleri (lökosit) üreten bademciklerin rolü, bu anlamda bakteri ve virüsleri uzak tutmaktır. Bağışıklık sisteminin kilo vermesi nedeniyle beta grubu bakteriler başta olmak üzere bakteri ve virüsler bademciklerde çoğalabilir.Yutak iltihabı olarak da bilinen farenjit ise çok büyük bir oranla virüs kaynaklıdır; bakterilerin neden olduğu farenjitle nadiren karşılaşılır. Akut ve kronik olarak ayrılan yutak iltihabı değişik belirtilere neden olur. Bununla birlikte boğaz ağrısı her iki tipte de yaygın olarak görülmektedir.Akut farenjit; yutkunma ve konuşmada güçlük, boğazda şişlik, sesin kısılması, bademciklerin kızarması şeklinde belirtilerle kendini gösterir. Kronik farenjitte ise bu belirtilerin yanı sıra baş ağrısı, öksürük ve ateş gibi emareler de görülür. Sürekli boğaz iltihaplanması görülme nedenlerinden biri olan kronik farenjit; sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları koymak, alkol ve sigara tüketmek, devamlı nem payı düşük ortamlarda bulunmak ve devamlı yüksek sesle konuşmak gibi faktörlerle ilişkilidir.Boğaz iltihaplanmasının nedenleri arasında bakteri ve virüslerin yanı sıra bağışıklık sistemini düşüren immünolojik hastalıklar ve romatizmal hastalıklar da bulunur.


Boğaz İltihaplanmasına Ne İyi Gelir?


Sık sık boğaz iltihaplanması yaşayanlar, medikal tedavinin yanı sıra evde organik yöntemlerle de tedavi sürecine katkı sağlayabilir. Özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılmadığı için, hastaların evde kendi yapacakları uygulamalar iyileşmelerini hızlandırabilir. Virüs kaynaklı boğaz iltihaplanması yaşayan bireylerin rahatsızlıklarını en aza indirmek için uygulayabileceği yöntemler şunlardır:

Tuzlu su ile gargara yapmak

İstirahat etmek

Gün arasında bol sıvı tüketmek

Çok sıcak yada soğuk olan içecek ve yiyeceklerden uzak durmak

Nem payı yüksek ortamlarda bulunmak

Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durmak

Çocuklarda Boğaz İltihaplanması

Özellikle 5-15 yaş arasındaki çocuklarda boğaz iltihaplanması yaygın olarak görülür. Bu nedenle ebeveynler sık sık “Çocuklarda boğaz iltihaplanması iyi mi geçer?” benzer biçimde inceleme yapmaktadır.Çocukluk döneminde görülen tonsillofarenjit (bademciklerin ve yutağın iltihaplanması), yaklaşık %70 oranında virüslerden kaynaklanır. İlköğretim çağındaki çocuklarda, viral boğaz enfeksiyonu birkaç defa yine edebilir. 12-15 yaş civarında ise enfeksiyonun tekrarlama olasılığı yükselir. Bunun mühim nedenlerinden biri, kalabalık okul ortamında virüslerin münasebet yolu ile yayılmasıdır. Çocuklarda tonsillofarenjite bağlı olarak görülen en yaygın alemet ise boğaz ağrısıdır.Çocuklarda boğaz enfeksiyonunun sebebi genellikle virüsler olduğu için çoğunlukla medikal tedaviye gereksinim duyulmamaktadır. Bu vakalarda, çocukların bağışıklık sistemlerinin virüsle savaşmasına izin verilir. Boğaz ağrısı şeklinde belirtilerin vereceği hastalıkları azaltmak için parasetamol grubu ağrı kesiciler kullanılabilir.Boğaz enfeksiyonunun nedeninin beta grubu bakteriler olduğu durumlarda ise yaklaşık 10 gün süresince antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir. Üst solunum sistemini da etkileyen ve nefes darlığına neden olan durumlarda ise bademciklerin ameliyatla katılımı önerilebilir.2-3 yaş altındaki bebeklerde boğaz iltihaplanması ise oldukca ender görülür. Görüldüğü durumlarda bu enfeksiyon, bebeklerin rahatsız ve huzursuz hissetmesine neden olur. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı benzer biçimde belirtilerle kendini gösteren boğaz iltihaplanması bir çok zaman virüs kaynaklıdır. Buhar duşu ve anne sütü ile sık besleme şeklinde yöntemlerle viral enfeksiyon iyileştirilebilir. Bakteri kaynaklı iltihaplanmada ise, çocuklarda ve yetişkinlerde olduğu benzer biçimde, mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanması icap eder.


Boğaz İltihaplanması Kaç Günde Geçer?


Boğazda yanma, şişlik, ağrı gibi belirtilerle kendini gösteren iltihaplanma, hastaların rahatsız hissetmesine neden olur.Viral boğaz iltihaplanması ortalama 7-10 günde geçer. Bu sürecin hızlanması hastaların istirahat etmesine, bolca sıvı tüketmesine ve evde uygulayabilecekleri öteki yöntemlere bağlıdır.Bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonunda ise antibiyotik kullanmak gereklidir, bu da sürecin uzunluğunu değiştirir. Doktor kontrolünde uygulanan boğaz iltihaplanması deva tedavisinin süresi bununla birlikte semptomların şiddetine bakılırsa de farklılık gösterir. Kronik hale gelen boğaz enfeksiyonlarında ise deva kullanması ehil olmayabilir. Bu durumda cerrahi yöntemlerden yararlanılır ve ameliyatla birlikte tedavi süresi de uzar.