Boğaz İltihabına ne iyi gelir?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcikler ağız boşluğu arasında yer alan dil kökünün hem sol hem sağ tarafında bulunan ve bağışıklık sisteminin birincil parçalarından biri olarak sayılan organlardır. Vücuda ağız kanalıyla giren mikropların ilk karşılaştığı ve toplandığı yer olan bademcikler vücut için müdafaa malzemeleri üretir. Özellikle enfeksiyona bağlı olarak oldukça fazla büyüyen bademciklerin tıbbi adı tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıp dilindeki adı ise “adenoid”tir. Lenf dokusunun bir parçası olan bademcikler ve burun eti kişiyi enfeksiyonlara karşı korur. Boğaz iltihabı ise tıbbi olarak akut tonsillofarenjit olarak adlandırılmaktadır. Genizden gırtlağa kadar olan bölgenin muhtelif etkenler tarafınfan iltihabi reaksiyona maruz kalması olarak özetlenebilir. Bu bölge bademcikleri ve yutak bölgesini içermektedir.

Boğaz iltihabına bakteriler, virüsler yahut mantarlar neden olabileceği şeklinde birtakım immünolojik rahatsızlıklar da niçin olabilmektedir. Bazı mikroorganizmalar kişide direkt iltihaba niçin olabilirken bazıları ise bireyin vücut direncinin düştüğü durumlarda enfeksiyona neden olabilir. Boğaz iltihabına neden olan mikroplar, tükürük, burun ve boğaz sıvıları şeklinde vücut sıvılarıyla, yakın temasla, teneffüs yolundan hava yoluyla çıkan damlacıklar kanalıyla bulaşabilmektedir. Boğaz iltihabının altında yatan niçin tespit edildikten sonrasında zamanında tedavi edilmesi fazlaca önemlidir. Zamanında tedavi edilmediği durumlarda bireyin yaşamını tehdit edebilecek esenlik sorunlarına yol açabilir. Boğaz iltihabına bağlı olarak kişide baş ağrısı, ateş, yutkunmada zorlanma, üşüme, titreme, halsizlik, kulak ağrısı yahut kötü ağız kokusu şeklinde semptomların tüm bunlar yahut birkaçı görülebilir. Hastalığın şiddeti bireyin vücut direncine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu semptomlar görüldüğünde daha ciddi durumların önüne geçmek amacıyla kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?


Boğaz iltihabı tedavisine başlanmadan önce altta yatan nedenin tespit edilmesi çok önemlidir. Her boğaz iltihabına aynı tedavi periyodu yada antibiyotik aynı cevabı vermez. Doğru tanı ve doğru tedavi başarı göstermiş bir sonuca ulaşmada fazlaca önemlidir ancak boğaz iltihabı tedavisinde genel hatlarıyla iltihap giderici ilaçlara ve ağrı kesicilere başvurulmaktadır. Altta yatan neden ve tedavi yöntemi mutlaka evde bakım stratejileri kişinin daha hızlı ve konforlu bir iyileşme dönemi geçirmesine destek olacaktır.

Yatak istirahati: Hastanın istirahat etmesi bağışıklık sistemini güçlendirir. İyileşmeyi hızlandırır. Kişi hem iyileşme dönemini hızlandırmak aynı zamanda hastalığını çevresine bulaştırmamak için kesinlikle evinde istirahat etmelidir. 

Tuzlu su ile gargara: 8 çay kaşığı ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu karıştırılarak hazırlanan çözelti ile gargara yapmak, boğaz ağrısını yatıştırmaya destek olabilir.

Pastil kullanmak:  4 yaşından büyük çocuklar boğaz ağrısını hafifletmek için pastil verilebilir. Ancak doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç ya da takviye edici gıda kullanmamanızı öneriyoruz.

Yeterli sıvı alımı:  Bol sıvı almak, boğazı nemli tutar, kurumasını önler ve böylece ağrıyı hafifletir.Tavuk suyu çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon çayları ile boğazınızı yumuşatabilir, bedeninizi destekleyebilirsiniz.

Sıcak ve soğuk yemek ve meşrubat tüketimi: Et suyu, kafeinsiz çay yada ballı ılık su şeklinde ılık sıvılar boğaz ağrınızı yatıştırmanıza yardımcı olabilir. Çok sıcak ya da fazlaca soğuk sıvı ve gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Havayı nemlendirmek: Boğazı daha çok tahriş edebilecek kuru havanın önüne geçmek için soğuk buğu makinesi kullanılabilir veya kalorifere nemli havlu asılabilir. Bunun yanında kişinin arasında bulunduğu mekan gün içinde sık sık havalandırılmalıdır. 

Tahriş edici maddelerden kaçınmak: Ev sigara dumanı ya da temizlik ürünleri gibi boğazı tahriş edebilecek maddelerden uzak tutulmalıdır.