Boğaz Ağrısı

Geçmeyen Şiddetli Boğaz Ağrısı, Bademcik Şişmesi ve Öksürük Nedenleri

Yutkunamama, boğazda şişlik hissi, kızarıklık, ağrı, acı ve yanma benzer biçimde semptomlara neden olan şiddetli boğaz ağrıları, pek oldukca değişik etkenden ya da hastalıktan ötürü oluşabilir. Her yaştan bireyde görülebilen bu yakınmanın en sık rastlanan sebebi viral yahut bakteriyel enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığı, grip ve infeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı) gibi virüs kaynaklı enfeksiyonların yanı sıra streptokok yahut hemofilus şeklinde bakteri türlerine bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar şiddetli boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürük benzer biçimde belirtilere neden olur. Viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında bu bulgulara ayrıca sinüs bölgesinde ağrı, burun tıkanıklığı, boğazda kuruluk, hırıltı ve sesin derinden gelmesi benzer biçimde semptomlar da görülebilir.


Bakteriyel boğaz enfeksiyonlarda ise boğazda iltihap, baş ağrısı, öksürük, ateş, hâlsizlik, bulantı, kusma ve lenf bezlerinde şişlik gibi belirtiler eşlikçidir. Kronik farenjit, larenjit (gırtlak iltihaplanması), akut sinüzit, alerjik rinit, reflü, akciğer enfeksiyonları şeklinde yaygın görülen hastalıkların yanı sıra ağız, dil, boğaz, orofarenks (boğazın arka boşluğu), larenks (gırtlak), hipofarenks (yutağın alt kısmı) ve nefes borusu tümörleri de uzun süren ve sertliği zamanla artan boğaz ağrısı, lenf bezi şişliği, yutma ve ses sorunları ile ortaya çıkabilir. Sigara kullanması, ses tellerinin aşırı kullanımı, sıcak, soğuk veya baharatlı yiyeceklerin tüketimi de boğaz ağrısına neden olabilir. Sıklıkla sorulan "Boğaz ağrısı nedenleri nedir? Sorusu bu şekilde cevaplanabilir. 3 haftayı geçen boğaz ağrısı, birlikte rol alan, öksürük, yanma, bademcik şişmesi, yutkunma ve soluk alıp vermekte zorluk, ses kısıklığı, tükürük ya da balgamda kan, şiddetli bitkinlik yada şişmiş lenf düğümü şeklinde belirtilerin varlığında hekime görünmek gerekse de kolay boğaz ağrıları, evde uygulanabilen birtakım organik çözümlerle de iyileştirilebilir.


Corona Boğaz Ağrısı Nasıl Olur?

Covid 19 pandemisinde karşımıza en sık çıkan ilk belirtiler ateş, halsizlik, yorgunluk, kas ve eklem ağrılarıdır. Boğaz ağrısı genel hatlarıyla daha hafifçe olgularda karşılaştığımız bir belirtidir.  Bazı hasta serilerindede %46’ya çıkmakla beraber birtakım serilerde %20’nin altında oranlar verilmektedir. Boğaz ağrısı tek başına birçok hastalığın belirtisi olabileceği için Covid 19’dan şüphelenmek için boğaz ağrısına eşlik eden semptomlar dikkatle incelenmelidir. Şiddetli öksürük, soluk darlığı, baş ağrısı ve koku alma bozukluğu şeklinde ek emarelerde olasılık artmaktadır.


Her ne kadar en çok virüs içeren alan geniz ve burun olsa da burun akıntısı ve tıkanıklığı nadiren eşlik eder ve bu konum daha fazlaca akut üst teneffüs yolu infeksiyonları lehinedir,  ama koku  kaybı COVID-19 serilerinde yüksek oranlarda bildirilen bir semptomdur. Bazı çalışmalarda en sık karşılaşılan KBB semptomu olarak raporlanmıştır. Bu nedenle koku kaybı varsa dikkatli yaklaşmak gereklidir.


Öksürük Nasıl Geçer?" gibi sorulara cevap olarak verilebilir. Boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürük için evde uygulanabilecek naturel tedavi yöntemlerinin bir kısmı şöyledir:


Bal

Bal ya da çaya karıştırılan bal, boğaz ağrısının giderilmesinde etkilidir. Yapılan bazı sınırlı araştırmalarda balın özellikle gece öksürüklerini dindirmek konusunda etken olduğu görülmüştür. Benzer incelemelerde balın, boğaz ağrısının ve ağız içindeki yaraların iyileşme dönemini hızlandırdığı da görülmüştür.


Tuzlu Su

Bir bardak ılık suya, bir çay kaşığı tuz eklendikten sonra elde edilebilen tuzlu suyla yapılan gargara, boğaz ağrısının ve ağız salgılarının azaltılmasında etken olabilir. Boğazdaki mikropları öldürme mevzusunda da etken olduğu malum tuzlu su ile gargara yöntemi, her 3 saatte bir yeniden hazırlanarak uygulanabilir.


Papatya Çayı

En müessir naturel irin çözücülerden kabul edilen sarı papatya çayı, boğaz mukozasında bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücutta bulunan yabancı organizmaların dışarı atılmasına destek sağlar. Tüm bunlara ek olarak papatya çayı, boğazı nemlendirerek rahatlatır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği yardımıyla boğaz ağrısı, öksürük ve bademcik şişmesi benzer biçimde soğuk algınlığı semptomlarının iyileştirilmesinde müessir olduğu bilinir.


Nane Çayı

Nane çayı, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkların oluşturduğu semptomların giderilmesi için kullanılabilir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliği sayesinde boğaz ağrısı ve öksürüğün iyileşmesinde etken olabilir.


Ada Çayı

Ada çayı boğaz mukozasını koruyu bir tabakayla kaplayarak, var olan zararlı organizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Çay olarak tüketilebileceği gibi gargara olarak da uygulanabilen ada çayı, boğaz ağrısı ve öksürük benzer biçimde yakınmaların iyileştirilmesinde etkilidir.


Kabartma Tozu

Bir bardak ılık suya, 1/4 çay kaşığı kabartma tozu eklenmesiyle elde edilmiş karışımla gargara yapmak, boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir. Bu karışıma çok azca miktarda tuz eklenmesi, ev yapımı ilacın etkisini artırır. Gargara sonrasında ağız temiz suyla çalkalanmalıdır.


Çemen Otu

Çemen otu, çay olarak veya tohumu çiğnenerek tüketilebilir. Ağrı, tahriş ve irin oluşumu ile mücadelede müessir bir yöntem olduğu düşünülen çemen otu, bununla birlikte etkili bir antifungaldir.


Hatmi Kökü

Hatmi çiçeğinin kökü, çay gibi demlenerek içildiğinde boğazı rahatlatabilir. Günde 2 veya 3 kez tüketildiğinde boğaz ağrısının giderilmesinde etkili olduğu düşünülür.


Rezene

İltihap giderici ve balgam sökücü tesiri olan rezene çayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerin giderilmesinde etkilidir.


Elma Sirkesi

Antibakteriyel özelliği olduğu düşünülen elma sirkesi, asidik yapısı yardımıyla boğazdaki mukusun parçalanmasını sağlar ve böylece bakterilerin yayılmasını önler. Bir su bardağı suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmesiyle elde edilen karışımla iki saatte bir yapılan gargara, boğaz ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Reflüye bağlı olan durumlarda kullanılmamalıdır. 


Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olduğu kabul edilen sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Taze sarımsak yemeklere ilave edilerek tüketilebileceği şeklinde sarımsağı doğrudan emmek de boğaz ağrısını yatıştırabilir. Reflü varlığında kullanılmamalıdır. 


Acı Biber

Ağrı kesici özelliği olan acı biberin tek başına veya ılık su ve bal ile karıştırılarak içilmesi, boğaz ağrısını ve öksürüğün sertliğini hafifletebilir. Ancak ağızda aleni yara ve reflü var ise acı biber tüketilmesi önerilmez.


Bitki çayları ve diğer bitkisel ilaçlar, medikal ilaçlarla birlikte alınmadan önce ne olursa olsun doktora danışılmalıdır.


Hamilelikte Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminde oluşan bazı değişimler anne adayının daha basit hastalanmasına yol açabilir. Bu dönemde başlayan boğaz ağrısı ve öksürük şeklinde yakınmaların doğru şekilde tanısının koyulması ve tedavi edilebilmesi için mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bitkisel içerikli ilaçlar kullanılacaksa bu vaziyet mutlaka hekime danışılmalıdır. Gebelik döneminde bu tip yakınmalardan korunmak adına bol sıvı tüketimi, istirahat ve gerektiğinde vitamin desteği alınması önerilebilir.


Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Çocuklarda oluşan boğaz ağrısı ve öksürük çoğunlukla virüs kaynaklı olsa da ara sıra bakteriyel de olabilir. Virütik rahatsızlıklarda tedaviye dönük deva kullanılması gerekmeyebilir. Beta şeklinde dönemsel olarak yaygınlaşan bakteriyel enfeksiyonların müsait antibiyotikle tedavi edilmesi fazlaca önemlidir. Boğaz ağrısına eşlik eden ve 3 gündür düşmeyen ateş, uzunluğunda ve boğaz bölgesinde şişlik, hırıltı, nefes darlığı, burun akıntısı, öksürük, hapşırık benzer biçimde birlikte rol alan emareler var ise ne olursa olsun doktora giderek muayene olunması gerekir.