Böbrek iltihabı nedir?

Böbrek iltihabı nelerdir?


Böbrek iltihabı çoğunlukla; üretra veya mesanede başlayan ve böbreklerin birinde yada ikisine de giden bir idrar yolu enfeksiyonu türüdür. Böbrek enfeksiyonlarında, hızlı müdahale oldukça önemlidir. Tedavi gecikir veya müsait şekilde yapılmazsa, böbreklerde kalıcı hasar gelişebilir veya bakteriler kanda yayılarak dirimsel risk taşıyan sonuçlara sebebiyet verebilir. Tedavisinde sıklıkla antibiyotik kullanılan böbrek iltihaplanmaları, hastaneye yatış gerektirebilir.


Böbrek enfeksiyonlarında belirtiler nelerdir?


Böbrek iltihaplanmaları, belirti vermeyebilir. Ancak sık görülen emarelerine bakacak olursak, aşağıdaki şekildedir.


İdrarda irin

Yüksek tansiyon

Yüksek ateş

Titreme

Kansızlık

Karın ağrısı

Sık idrara çıkma

Halsizlik

Kilo kaybı

İdrar yaparken yanma veya ağrı

Mide bulantısı ve kusma

Kötü kokan veya bulanık olan idrar

Böbrekler neden iltihaplanır?


Böbrek iltihaplanmalarına birçok niçin sebebiyet verebileceği gibi bazen niçin tespit edilemeyen durumlar da olmaktadır. Günlük aktiviteler, beslenme şekli, genetik faktörler, alerjik reaksiyonlar, sistemik hastalıklar, antibiyotikler, romatolojik hastalıklar, ağrı kesiciler böbrek iltihaplanmalarına sık niçin olan etmenlerdir. Bunların yanı sıra, idrar yolundan kapılan bakteriler böbreklere ulaşarak enfeksiyon riskine davetiye çıkarabilir.


Tedavisi nedir? Böbrek iltihabı iyi mi iyileşir?


Böbrek enfeksiyonları toplumumuzda yoğun karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve günümüzde gelişen tıp ve teknoloji ile beraber tedavisi daha müspet sonuçlar veren bir hale gelmiştir. Böbrek iltihaplarının tedavisinde, kişilerin ömür kalitesini yükseltmek adına erken teşhis oldukça önemlidir. Geç kalınmış tedavilerde ölüm payı ne yazık ki yüksektir. Bu nedenle; yukarıda bahsettiğimiz emareleri kendisinde gören yada böbreklerinde bir sıkıntı bulunduğunu düşünen kişiler, vakit kaybeden bir Nefroloji hekimine muayene olmalıdır. Böbrek enfeksiyonunun tedavi sürecinde; doktorun değerlendirmesi daha sonra hastanın özel durumları ve böbreğin hangi kısmının irin kaptığına nazaran değişik tedaviler uygulanır. İlaç tedavisi, beslenme tarzının değiştirilmesi, yaşam tarzı değişimleri böbrek iltihaplanmalarında günümüzde sık kullanılan tedavi yöntemlerindendir.