Böbrek İltihabı Belirtileri

Böbrek İltihabı Belirtileri, Beslenme ve Tedavisi Böbrek iltihabı sorunu tıp literatüründe pyelonefrit olarak adlandırılır. Tüm yaş gruplarında görülebilir. Kadınlarda bu hastalığa erkelere oranla daha sık rastlanılır. Bazı olaylarda iki böbrekte birden iltihap tablosu görülebilir. Böbrekler toksik maddeleri kandan süzdükten sonra üreter ismi verilen ince bir hortum vasıtası ile idrarı mesaneye şu demek oluyor ki idrar torbasına gönderirler. Mesanede biriken idrar belli bir seviyeye vardığında wcye çıkma isteğimizi uyarır ve laf konusu idrar üretra isimli bir boru üstünden eşeysel alandaki boşaltma ağzına gönderilerek vücuttan işeme yolu ile atılır. Bilinmesi gerekir ki Pyelonefrit, mesane ve üretra hastalıklarından daha ciddi ve ağır bir enfeksiyon sorunudur.

Böbrek nakilli hastalar, böbrek taşı, doğuştan gelen böbrek ve idrar yolu hastalıkları, börek yetmezliği, şeker hastalığı, idrarın böbreğe geri kaçması olan vezikoüretral reflü (VUR) hastalığı, gebelik, erkeklerde prostat büyümesi, kanser tedavisi ve bağlı kortizon kullanımları, kontrolsüz antibiyotik ve ağrı kesici kullanması böbrek iltihaplarının ortaya çıkmasında faal rol oynar.

Ameliyat daha sonra takılan idrar sondası böbrek iltihabına neden olabilmektedir. Böbrek hastalıklarına en sık neden olan mikrop, dışkıda bolca oranda görülebilen E. Coli adı verilen bakteridir. İdrar yolu iltihabının böbreğin üst kısımlarına doğru yayılması yahut yakın organlardan kan vasıtası ile böbreğe gelmesi ile iltihap dönemi hızlanır. Böbrek iltihabının kontrol dibine alınmaması halinde başta VUR hastalığı olmak suretiyle, otoimmün hastalıklar (müdafaa sistemimizin böbreği yabancı algılayıp yok etmesi) varlığında böbrek iltihabı kronikleşir. Tedavi dibine alınamayan vakalarda mikrop kana karışabilir ve apse oluşumlarına neden olabilir.


Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Sırt bölgesine vuran ağrı ve yüksek ateş şikayeti izlenir. Halk içinde yan ağrısı böğür ağrısı olarak da tanınmaktadır. Ağrıya birtakım durumlarda bulantı ve kusma eşlik eder. İdrar esnasında yanma, sık idrara çıkma şikayetleri de hastalarda görülebilir. Halsizlik tekrar sık olarak görülmektedir. Yaşı ilerlemiş kişilerde şuur bulanıklığı halleri yaşanabilir. Tam idrar tahlillerinde nitrit ve beyaz kan hücreleri izlenir. Kan tahlili cevabında ise beyaz kan hücrelerine ek olarak, CRP ve sedimantasyon yüksekliği görülür. Bu sonuçların hepsi iltihap varlığında yükselir. İdrar kültürü yaptırılarak hastalığa neden olan mikroorganizma takibe alınır. Ultrason cihazı ile böbrek genişliği, taş ve apse halleri görülebilir. Bazı durumlarda bu tekniklerden daha ileri, Sistoskopi, İVP gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Apse, safra kesesi, yumurtalık kisti, akciğer yada pankreas iltihapları, apandisit şeklinde hastalıkların ayırıcı tanıları detaylı çözümleme ve tahlillerle yapılır.

Böbrek İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Pyelonefrit ciddi bir sağlık problemi olup ne olursa olsun tıbbi tedavi altına alınmalıdır. Sadece kocakarı olarak tabir edilen ilaçlarla tedavi yapılmaz. Hastaların nerede ise tamamının hastane koşullarında tedavisi şarttır. Antibiyotik tedavisine, toplardamar ve kas içerisine yapılacak tatbik ile başlanmalıdır. Bu yöntemle ilacın enfeksiyon alanına faal bir halde varması hedeflenir. İdrar kültürü neticesi beklenmeden tedavi sürecine başlanır, olumlu sonuç alınamaması halinde antibiyotik değiştirilir. Hastalığın tedavisinde sık olarak penisilin ve sefalosporin grubundaki antibiyotiklerden faydalanılır. Evde ağız kanalıyla kullanılan ilaçlara hastane dönemi ondan sonra geçilmektedir. Tedavi süresi toplam 2 haftayı bulabilmektedir. Yatarak istirahat ve bol sıvı tüketilmesi önemlidir. Hastada, kronik böbrek veya diyaliz sorunu varsa sıvı alımı doktorun önereceği orana bakılırsa sabitlenir. Diyaliz hastaları sıvılarını ölçülü almak zorundadır zira böbrekten sıvı atımı yoktur yahut azdır. Kısacası böyle hastalara ağızdan yahut damardan fazla sıvı verilmesi halinde kalp yetmezliği, ödem, tansiyon yüksekliğine ve öteki ciddi ve farklı sıhhat sorunlarına niçin olabilir. Ağrı durumlarında ağrı kesiciler (diklofenak, parasetamol vb.) verilir. Tekrar eden böbrek iltihapları halleri çoğu zaman minik yaşlarındaki çocuklar başta olmak üzere ilerleyen yaş gruplarında böbrek yetmezliğine niçin olabilir. Bu sebeple böbrek iltihabına maruz kalan hastaların tedavisi kadar, hastalığın altında yatan nedenin araştırılıp bulunması ve onun da tedavi altına katılımı gereklidir.

Böbrek Hastalıkları Sırasında Beslenme

Bol su tüketilerek günde 2,5-3 litreye yakın sıvı alımı önemlidir. Bu biçimde idrar miktarı mühim ölçüde artar ve mikroplar idrar vasıtasıyla daha hızlı halde atılabilir. Enfeksiyon problemi sona erene kadar tütün, alkol ve kahveden uzak durulmalıdır. Bu tür içecekler sık idrara çıkma ihtimalini daha da artırabilir. Tek seferde 100 gram benzer biçimde yüksek oranlarda şeker tüketimi en az 5 saat süreyle bağışıklık sisteminin işlevini olumsuz yönde etkiler. Aynı biçimde, yüksek oranda alkol tüketimi de bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Trans yağ alımının sınırlandırılması bağışıklık sistemimizi destek sunar. Bu nedenlei basit şeker ihtiva eden meşrubat ve gıdalar, alkolden ve trans yağdan uzak durulmalıdır. Tekrarlayan enfeksiyon problemi olan hastalarda altta niçin olarak alerji durumuna rastlanabilir. Alerji durumu saptanması halinde etkenden uzak durulması enfeksiyondan korunmaya yardımcıdır.

Karın bölgesinde oluşan ağrı ve tazyik hislerini yok edebilmek için sırt veya yan yerlere cilde zarar vermeyecek sıcaklıkta su torbası konması da hastayı rahatlatır. Enfeksiyon problemi bitene kadar durağan bir halde istirahat edilmesi bu rahatsızlığın daha kalıcı ve süratle iyileşmesine yardımcıdır. İdrar hissi geldiği anda asla bekletilmemeli, ihtiyaç hızlıca giderilmelidir. Cinsel ilişkiden derhal sonra idrar boşaltılmalıdır. Bu halde idrar kanalındaki mikropların süratle temizlenmesi sağlanarak enfeksiyon görülme riski azaltılır. Dışkılama daha sonra silme işlemi önden arkaya doğru uygulanmalıdır, böylece dışkıdaki mikropların idrar yoluna geçişi engellenecektir. Kadınlar üreme bölgelerine şampuan, parfüm yada koku şeklinde kimyasal maddeler uygulamamalıdır. Bu tür uygulamalar bölgenin tahrişine ve sağlıklı floranın bozulmasına neden olur.

Böbrek Hastalıkları ve Önerilen Besin Takviyeleri

Mannoz, Bromelain, A ve C vitamini katılımı tedavi sürecinde sık başvurulan yöntemlerdir. Günde 300 ml kadar kızılcık suyu tüketen kişilerin idrardaki bakteri miktarında azalma olduğu kanıtlanmıştır. Günde 1-2 fincan şekersiz çay, atkuyruğu (kırkkilit otu), kereviz meyvesi, maydanoz, ısırgan otu, mısır püskülü, yoğurtotu, ölmez çiçek, huş ağacı kabuğu ve yaprakları ve ayı üzümü yaprağı böbrek rahatsızlıkları için önerilen bitkisel içerikli takviyeler listesinin üst sıralarında olan bitkilerdir.