Böbrek Ağrısı Nedir?

Böbrek Ağrısı Nedir?

Böbrek ağrısı, bireyin böbreklerinin bulunmuş olduğu bölgeden kaynaklanan rahatsızlığa verilen isimdir ve bir tıbbi sorunun belirtisidir. Genellikle yanlarda, sırtta veya karında hissedilen hafif bir ağrı olarak tanımlanır. Ancak bu bölgelerdeki ağrılar her vakit bir böbrek problemininin işareti değildir. Böbrek ağrısı bayağı sırt ağrısıyla kolaylıkla karıştırılabilir. Böbrek ağrısının sırt ağrısına kıyasla iyi mi hissedildiği ve konumunun tam nerede olduğu mevzusunda birtakım farklılıkları mevcuttur.

Böbrek ağrısının bazıları oldukca ciddi tıbbi sorunlara işaret eden birden fazla muhtemel nedeni mevcuttur. Böbreklerden kaynaklandığı düşünülen ağrıların doktora gösterilmesi tavsiye edilmektedir. 

Nedenleri

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek ağrısının birçok olası nedeni vardır. Bu nedenler arasında başlıcaları dehidrasyon, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, böbrek kisti, polikistik böbrek hastalığı, glomerülonefrit, hidronefroz ve aterosklerotik renal arter stenozu olarak sayılabilir.

Dehidrasyon

Dehidrasyon, böbrek ağrısının olası bir nedenidir. Gün içerisinde ehil su içme alışkanlığına sahip olmamak böbrek ağrısına neden olabilir. Susuz kalan bireylerin böbreklerinde normalde su ile gönderilebilecek atıklar birikebilir ve tıkanmaya niçin olabilir.

Şiddetli dehidrasyon alemet ve semptomları içinde vücudun aşırı ısınması, dikkat dağınıklığı, akıl karışıklığı, ruh hali değişiklikleri ve kabızlık sayılabilir. Dehidratasyon için standart tedavi yöntemi daha fazla sıvı içmektir. Ağır dehidrasyon vakalarında ferdin rehidrate olması, kısaca susuzluğunun giderilmesi için intravenöz şu demek oluyor ki damariçi sıvı verilmesi gerekli olabilir.

Böbrek Enfeksiyonu

Eğer bakteriler böbreklere ulaşırsa, böbrek enfeksiyonuna yol açabilirler. Normal şartlar altında bakteriler böbreğe idrar yolundan, özellikle de tedavi edilmeyen bir idrar yolu enfeksiyonu ile ulaşabilirler. 

Böbrek enfeksiyonunun en yaygın belirtileri içinde bulantı, donuk ağrı, idrara çıkma sırasında yanma yada ağrı, idrarda kan veya iltihap, keskin ağrı, kötü kokulu yada bulanık idrar, kusma, sırt veya kasık bölgesi ağrısı, titreme ve ateş görülür. Bu semptomlara haiz bireylerin acele tıbbi yardıma başvurması tavsiye edilir.

Birçok vakada enfeksiyon türünün belirlenmesi ve doğru tedavinin uygulanması için incelenmek üzere idrar örneği alınır. Bu enfeksiyonlar çoğu zaman bakteri türüne uygun antibiyotik ile tedavi edilir. Daha ağır vakalarda ferdin damar içerisinden antibiyotik ve sıvı alması için hastaneye gitmesi gerekebilir.

Böbrek Taşı

Böbrek taşları, böbreklerde zaman arasında tuzlar ve minerallerin birikerek minik tortular oluşturması ile ortaya menfaat. Bu taşlar zamanla büyüyebilirler. Küçük böbrek taşları çoğu zaman böbreklerden geçer ve idrar ile atılırlar. Bunlar herhangi bir semptoma niçin olmaz.

Daha büyük böbrek taşları ise böbreklerden mesaneye idrar yolu üstünden geçerken rahatsızlığa niçin olabilir ve böbrekte yada idrar yolunda sıkışabilir. Böbrek taşlarının alemet ve semptomları arasında idrarda kan, idrara çıkma sırasında ağrı, kusma, mide bulantısı ve sırt yada karında oldukca keskin ağrı bulunur. Normal şartlarda küçük böbrek taşlarının tedavisi taşı düşürmek için sıvı içmeyi ve reçetesiz ağrı kesici ilaçları almayı ihtiva eder. Ancak taşı üre yöntemiyle dışarı atma sürecinde ağrı oldukça artabilir.

Daha büyük böbrek taşları için daha farklı tedavi şekilleri doktor tarafından önerilebilir. Bunlar arasında şok dalgalarının böbrek taşlarını parçaladığı şok dalgası litotripsi,   üreteroskop adı verilen bir vasıta ile doktorun böbrek taşlarını gördüğü ve minik olanları dışarı çıkardığı üreteroskopi ve taşın çözülmesine destek olabilecek hususi ilaçlar mevcuttur.

Böbrek Kisti

İyi huylu olan veya kanserli olmayan kistler normalde içi sıvı dolu keselere verilen isimdir. Böbrek kistleri böbreklerden birinde veya her ikisinde birden oluşabilir ve genellikle herhangi bir semptoma niçin olmazlar.

Çok büyüyen, patlayan veya enfekte olan bir kist ateş, bölgede hassasiyet veya keskin ağrı yahut üst karın, yan veya sırt bölgelerinde ağrı gibi belirti ve semptomlara niçin olabilir.  Küçük kistler genellikle tedavi gerektirmez. Tedavinin gerekli olduğu olaylarda ise hekiminiz sizin özelinizde bir tedavi planı uygulayacaktır. 

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı yahut kısaca PKD, bir veya her iki böbrekte birkaç kistin oluşmasına niçin olan genetik bir duruma verilen isimdir. Polikistik böbrek hastalığı ferdin böbreklerinin şeklini değiştirebilir ve böbrek yetmezliği şeklinde başka sorunlara yol açabilir.

Polikistik böbrek hastalığının belirti ve semptomları içinde böbrek taşları, tek veya çift böbrekte ağrı, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan ve yüksek tansiyon bulunmaktadır.

Polikistik böbrek hastalığının belirtileri şunları ihtiva eder. Polikistik böbrek hastalığı kistleri iyice büyüyene kadar durumun ayrım edilmemesi mümkündür. Polikistik böbrek hastalığı tedavisi düzgüsel şartlarda tipik olarak yüksek tansiyonun neden olduğu böbrek hasarını yavaşlatmak için deva almayı içerir. Buna ek olarak; sigarayı bırakmak veya azaltmak, günde minimum 30 dakika fiziksel aktivite içeren egzersiz yapmak, her gece 7 ila 8 saat içinde uyumak, sıhhatli, dengeli bir diyet ile beslenmek, aşırı kilolu ise kiloyu azaltmak veya sıhhatli kiloyu korumak şeklinde yaşam seçimi değişiklikleri yapmak durumun tedavisine destek olabilecek seçenekler içinde yer almıştır. 

Glomerülonefrit

Glomerülonefrit, böbrek iltihabına niçin olabilen ve böbrekte kanı filtreleyen glomerüllere zarar verebilen bir öbek hastalığa verilen isimdir. Böbreklerde hasar oluşması, böbreğin etkinliğini azaltarak böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Glomerülonefrit akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut glomerülonefrit aniden ortaya menfaat ve boğaz ağrısı, daha az idrara çıkma, idrarda kan ve sabah şişkinliği benzer biçimde belirti ve semptomlar gösterir. 

Kronik glomerülonefrit yavaş gelişir ve bağışıklık sistemindeki değişikliklerin veya meçhul sebeplerin bir kararı olabilir. Kronik glomerülonefritin belirti ve semptomları içinde ayak bileklerinde veya yüzde şişme, idrarda kan, geceleri sık idrara çıkma, idrarda kabarcık veya köpük yahut yüksek gerilim olabilir.

Akut glomerülonefrit kendiliğinden düzelebilir. Kendiliğinden düzelmediği takdirde, tabip ferdin bağışıklık sistemini zayıflatmaya yardımcı olacak ilaçlar önerebilir. Buna ek olarak böbreklerin normalden daha çok sıvı boşaltması da öneri edilebilir. 

Kronik glomerülonefrit için tedavi seçenekleri arasında; diüretik kullanmak, fazladan protein, potasyum ve tuz yemekten kaçınarak, kalsiyum hapı almak ve sürekli tansiyonu kontrol altında tutmak bulunmaktadır.

Hidronefroz

Hidronefroz, şu demek oluyor ki böbrek şişmesi, böbreklerde idrar birikmesine niçin olan duruma verilen isimdir. Bu vaziyet genellikle idrar yolundaki bir tıkanıklığın idrarın böbreklerden tamamen boşalmasını engellediğinde ortaya menfaat. Birçok vakada hidronefroz çoğu zaman böbrek taşı şeklinde bir enfeksiyon yada tıkanmanın sonucudur.

Hidronefroz her vakit belirti veya semptomlara neden olmaz ana belirtisi sırtın yan tarafında veya kasıkta ortaya çıkan ağrıdır. Bunun yanı sıra ateş, mesanenin tamamen boşaltılamaması, inkontinans (idrar kaçırma), mide bulantısı ve idrara çıkma dürtüsünde artış durumun alemet ve semptomları arasındadır.

Birçok olayda böbreklerin boşalması için öncelikle duruma niçin olan probleminin tedavi edilmesi gereklidir. Bazı olaylarda doktorun aşırı miktardaki idrarı alması gerekebilir.

Aterosklerotik Renal Arter Stenozu

Aterosklerotik renal arter stenozu, yahut kısaca RAS, yağlı birikintilerin böbreklere giden kan damarlarını bloke ettiği veya sınırladığı duruma verilen isimdir. Bu vaziyet tedavi edilmezse, vücuttaki kan temizlenmediği için böbreklerde, beyinde ve kalpte hasar oluşabilir. Aterosklerotik renal arter stenozu tedavisi, ferdin genel kardiyovasküler sağlığını düzeltmek için atılan ömür seçimi değişimleri ve ilaçların bir kombinasyonunu içerebilir. Gerekli görülürse cerrahi müdahale yapılabilir.

Böbrek Kanseri 

Böbrekteki tümörler erken dönemde herhangi bir rahatsızlığa niçin olmayabilir. Ancak daha ileriki aşamalarda kanser kötüleştikçe, yan tarafta, sırtta yada karında gelip gitmeyen veya daha az yoğunlaşan ağrı ayrım edilebilir. Bu konum için böbrek kanser tedavisi şekilleri uygulanması gereklidir.

Böbrek Hasarı

Futbol, boks, ata binme veya basketbol şeklinde i·lişki gerektiren şiddetli aktiviteler bireyi travmadan ötürü böbrek hasarının ortaya çıkabilmesi riskine sokabilir. Böyle bir durumda, hastalık karın bölgesinin her iki tarafında veya belin alt kısmında olabilir. Yaralanmanın ağırlığına bağlı olarak ağrı hafifçe veya fazlaca kuvvetli olabilir.

Belirtiler

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Böbrek ağrısının en önemli emaresi böbrek ve çevresinde hissedilen ağrıdır. Ağrının şiddeti ve konumuna göre sebebi ile alakalı bir düşünce sahibi olmak mümkün olabilir. 

Böbrek ağrısı türleri içinde; dalgalar halinde gelen keskin, şiddetli ağrı, genellikle ancak bir yanda, nadiren çift taraflı yan ağrı, çoğu zaman devamlı olan hafif bir ağrı, göğüs kafesinin altında veya karnınızda ağrı ve kasık bölgesine veya karın boşluğuna yayılan ağrı bulunur.

Böbrek ağrısı ile ortaya çıkabilecek öteki alemet ve semptomlar, ağrının sebebine bağlıdır. Böbrek ağrısı ile birlikte görülebilecek öteki emareler arasında ağrılı idrar çıkarma, ateş, bulanık idrar, kanlı idrar ve kusma bulunur.

Tanı Yöntemleri

Böbrek Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Bireyin böbrek ağrısının tedavisi için, ilk önce tabip tarafından ağrının sebebinin bulunması icap eder. Ağrının nedenini belirlemek için bireye fizyolojik muayene oluşturan hekim, kişinin tıbbi geçmişini öğrendikten sonra bir veya daha fazla test isteyebilir.

Bu testler arasında idrarda olabilecek kan, protein, oldukca sayıda lökosit yani akyuvar hücresi sayısı ve muayyen bazı böbrek sorunlarının diğer emarelerini kontrol etmek üzere laboratuvarda idrar testinin yanı sıra böbrekler ile idrar yollarını böbrek taşı ya da öteki fizyolojik sorunlar için taramak suretiyle ultrason veya BT testleri bulunur.