Bademcik enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Bademcik enfeksiyonları iyi mi tedavi edilir?

Bademciklerde oluşan virüs enfeksiyonlarının özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotik kullanılması gerekmez. Beraberinde burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, ateş yada öksürük var ise bunlara yönelik tedavi yapılır. Bademciklerde beta enfeksiyonu gelişmiş ise ne olursa olsun 10 gün süreyle penisilin grubu antibiyotik kullanması icap eder. Eğer penisilin alerjisi var ise alternatif antibiyotikler kullanılabilir. Tedavide antibiyotik  ağız yolundan alınabileceği benzer biçimde damar yolu veya kalçadan enjeksiyon  şeklinde de kullanılabilir. Tedavinin ne olursa olsun 10 güne tamamlanması icap eder. Aksi takdirde beta enfeksiyonunun kısa vakit içinde tekrarlaması laf konusu olabilir. Beta enfeksiyonlarında tedavide ve korunmada  kalçadan uygulanan depo penisilin enjeksiyonları kullanılabilir. Enjeksiyon ağrılı olup  3 – 4 hafta zaman ile kotuma sağlamaktadır.

Tekrarlayan bademcik enfeksiyonu nelerdir?

Bir yıl içerisinde üçten fazla bademcik enfeksiyonu varlığında ‘tekrarlayan bademcik enfeksiyonu’ndan laf edilir

Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi yeterli ilaç tedavisine karşın yılda 3 ve üstü bademcik enfeksiyonu geçirilmesini tekrarlayan bademcik enfeksiyonu olarak tanımlamış ve tedavide bademciklerin alınmasının uygun yöntem olacağını bildirmiştir.

Kronik bademcik iltihabı nedir?

Kronik boğaz ağrısı, ağız kokusu, bademcik üzerinde beyaz ifraz birikimi ve çene altında büyük lenf bezi varlığı kronik bademcik iltihabınn belirtileridir. Bu tablonun tedavisinde bademciklerin katılımı önerilmektedir.

Beta mikrobu taşıyıcılığı nelerdir?

Klinik olarak hastalık bulguları olmaksızın boğaz kültüründe beta pozitifliği varsa bu duruma beta taşıyıcılığı denilir. Bu kişilerde boğazda bulunan beta mikrobu rahatsızlık yapmaz ve bireyin bulaştırıcılığı yoktur. Taşıyıcılık payı okul çocuklarında %20’ye çıkabilmektedir. Taşıyıcılar ayrıca akut romatizmal ateş ve akut glomerülonefrit riski de taşımazlar. Taşıyıcılarda bademciklerin alınması önerilmez.

Boğaz kültürü nelerdir?

Boğaz enfeksiyonlarında etkenin beta mikrobu olup olmadığını idrak etmek için pamuklu çubuk ile bademcik üstünden sürüntü alıp besiyerine ekilmesine boğaz kültürü denilir. Boğaz kültürü  ile ilgili şu bigiler önemlidir.

    1. Boğaz kültürü 48-72 saatte sonuçlanır.

    2. Boğaz kültürünün doğruluk oranı %95 dir.

    3. Yetersiz materyal katılımı sonucu etkiler.

    4. Kültürün geç gönderilmesi sonucu etkisinde bırakır.

    5. Yüzeyden alınan kültürler negatif çıkarken bazen bademciğin  derin bölgelerinden alınan kültürler pozitif olabilmektedir