Ayak Şişkinliği

Aşırı rutubet ve sıcaklar, pek oldukça kişinin yaz aylarını kabusa çeviriyor. Çünkü yüksek hava sıcaklıkları, birtakım hastalıkların yanı sıra ayaklarda da şişmelerin yaşanmasına yol açabiliyor. Ancak çoğu zaman hafife alınan bu şişmeler, aksine çok dikkat gerektiriyor. Çünkü ayak şişmeleri, muhtelif rahatsızlıkların sinyalini verebiliyor. 


Yaz aylarında ayak şişmesi problemi ile karşılaşan kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü ayak şişmeleri özellikle sadece yazları olması sıcak havalara bağlı olabileceği gibi, zaman zaman önemli hastalıklarında habercisi olabiliyor. Bu şeklinde şikayeti olan bireylerin mutlak suretle uzman doktor fikrine başvurmaları gerekmektedir. Çünkü bu durumun tedavisinde altta yatan nedenin ne işe yaradığını bilmek büyük önem taşıyor.

 

Ayak şişmelerinin altında ciddi problemler yatıyor olabilir

Yaz aylarında tesirini iyice arttıran hava sıcaklıkları, vücutta birtakım değişikliklerin görülmesine niçin olabiliyor. Sıcakların dokularda su toplanmasına yol açması özellikle ayaklarda şişmeleri tetikliyor. Bilhassa aşırı sıcaklarda yaşanan terleme, artan sıvı ihtiyacı, yüksek sıcaklıklara bağlı damarlarda genişleme görülmesi ve vücutta tuz birikmesi, ayaklarda ve ellerde şişliklerin görülmesine neden olabiliyor. Bunun dışında kalp hastalıkları, KC rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, hipertansiyon şeklinde mühim hastalıklarda ayak şişmelerinin bir sebebi olarak karşımıza çıkabilir. Bunların dışında varis dediğimiz bacak damarlarının genişlemesi ve aşırı kilo, aşırı kiloluluk de bilhassa yaz aylarında ayak şişmelerinin yaşanmasının sık nedenleri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yaz gebelikleri ayak şişmelerinin artmasına yol açabiliyor

Gebelikte vücut, düzgüsel zamanlara oranla daha çok sıvı tutuyor. Bu nedenle hamilelikte sıklıkla ayak şişmeleri yaşanabiliyor. Gebelik yaz aylarına denk vardığında ise, bayanlar kışa oranla daha çok sıvı tüketiyor. Bu durum da gebelerin ayak şişmesi probleminden daha fazla etkilenmesine niçin olabiliyor.

 

Ortopedik sorunlar de ayak şişmelerini tetikleyebiliyor

Yaz aylarında çokça seyahat planları yapılıyor. Uzun vakit yürümeye ve seyahate bağlı olarak oluşan ortopedik sorunlar da ayak şişmelerinin nedenleri arasında yer alıyor. Eklem ve etrafında bulunan dokuların zarar görmesi de en mühim ortopedik sorunlar olarak sayılabiliyor. Ayrıca gün içinde uzun vakit hareketsiz kalmak, yolculuk yapmak, sürekli oturmak ya da durağan halde ayakta durmak, ayaklarda şişmelerin yaşanmasına niçin olabilen diğer faktörler arasında yer alıyor.

 

Diyabet hastaları da risk grubunda

Diyabet hastalığının da ayak şişmesinin oluşmasında önemli rol oynadığı biliniyor. Diyabet oranının yüksek olduğu durumlarda ayaklarda şişme, yanma, uyuşma şeklinde belirtiler görülebiliyor. Bu gibi durumlarda ayak şişmeleri uzun sürüyorsa uzman bir hekime başvurulması gerekiyor.


Alerjiler de ayak şişmelerinde büyük önem taşıyan faktörlerin başlangıcında geliyor. Herhangi bir nedenle oluşan her türlü alerjik konum ayak şişmesinin gelişmesine neden olabiliyor. Ayrıca ayaklarda meydana gelen iltihabi enfeksiyonlar da şişme sebepleri içinde yer ediniyor.

 

Ayak şişmelerinde tedavi, hastaya ve şişme nedenine nazaran değişiyor

Ayaklarda görülen şişliklerin ciddiye alınması ve altında yatan nedenlerin araştırılması hasta sağlığı için büyük önem taşıyor. Ayak şişmesi problemi konusunda ise muhtelif tedavi yöntemleri bulunuyor. Fakat bu tedavi uygulamaları hastadan hastaya ve ayak şişmesinin nedenine göre değişiklik gösteriyor.

 

Şişmelere karşı evde uygulanabilecek yöntemler var mı?

Ayaklarda oluşan şişliklerin sebebi herhangi bir hastalıksa kesinlikle bir uzamana başvurulması gerekiyor. Ancak şişlikler, kesin olarak yalnızca hava sıcaklıkları nedeniyle oluşuyorsa evde rahatlatıcı yöntemler uygulanabilir.

 

    • Şişme yaşanmaması için; sabit biçimde ayakta kalmamaya dikkat edilmeli,

    • Ayakta kalmak zorunlu ise parmak uçlarına doğru yükselip alçalarak egzersizler yapılabilir.

    • Ayaklar gün arasında uzatarak dinlendirilmeli, ayrıca ayakların dibine da yüksek bir yastık koyulmalıdır.

    • Aşırı sıcakların hakim olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya dikkat edilmeli,

    • Ödem birikmesine yol açması nedeniyle tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı,

    • Şişme yaşanması niteliğinde ise; ayaklar yüksekte tutulmalıdır.

    • Soğuk uygulamalar ödemi azaltma özelliği taşır. Bu nedenle ayaklar buzlu su dolu bir kovada 20 dakika kadar bekletilebilir.

    • Uzman doktor tavsiyesiyle ayak masajları da uygulanabilir.