Astigmat Nedir?

Astigmat Nedir?


Göz doktorunuz astigmatınız olduğunu mu söyledi? Belki ailenizden birisi bu sorunu yaşıyordur, veya siz astigmat semptomlarından muzdaripsinizdir; yakındaki yada uzaktaki nesnelere bakarken bulanık görüyorsunuzdur.


Okurken bulanık görüyorsanız bilmelisiniz ki, bu mevzuda bir tek değilsiniz. Astigmat fazlaca yaygın bir sorundur. Bu terimi muhtemelen oldukca kez duymuşsunuzdur. Peki, tam olarak nelerdir?


Nasıl astigmat olursunuz?

Basitçe söylersek astigmat, gayri muntazam bir şekle esneme icra eden bir kornea veya mercekten dolayı gelişen bir rahatsızlıktır.


Astigmatı olan kişilerin korneaları yuvarlak yerine daha oval biçimdedir. Bu konum ışık kırma kusuruna yol açarak gözlerinize giriş icra eden ışığı saptırır. Sonuç olarak görüntüler bulanık görünür.


Astigmatı olan çocuklar ve yetişkinler metinleri okumakta, veya hem uzakta aynı zamanda yakındaki ayrıntıları seçmekte zorlanabilir.


Gerçekten neden kaynaklandığını kimse bilmemektedir. Ancak astigmatın muhtelif nedenlerinin olması olası olsa da genellikle suçlu olan bir sebep vardır: genetik. Görmenizde bozulma varsa soy ağacınıza bir bakın. Ebeveynlerinizde ve muhtemelen başka akrabalarınızda da vardır.


Astigmat her zaman kalıtımsal mıdır? Hayır, ara sıra gözde yaşanan bir travma da tetikleyebilir. Ayrıca korneanın koni şeklini almasına neden olan keratokonus rahatsızlığı vardır. Bu bozukluk, özel iletişim lensler yada cerrahi gerektiren daha ciddi astigmata neden olur, ancak nadir görülen bir durumdur.


Astigmatınız hafifçe de olsa, pek hafifçe olmasa da, net görüş için bir tür tıbbi düzeltim gerektirecektir. Neyse ki, sıradan astigmattan kaynaklanan bulanıklığın çoğu kolayca düzeltilebilir.


Astigmat nasıl tespit edilir

Uzak ve yakın nesneleri net görmekte zorlanıyor musunuz? Sık sık baş ağrıları mı çekiyorsunuz? Göz hekiminizi ziyaret edin. Görüşün bulanıklaşması otomatikman astigmatınız var demek değildir. Başka bir şey de olabilir.


Göz doktorunuz, süratli ve (acısız) bir muayene ile, sizde yada ailenizden birinde bu bozukluk olup olmadığını ve probleminin düzeltilmesi için atılması gereken adımları değerlendirebilir.


Eğer gözünüzde herhangi bir görme bulanıklığı var ise seçeneklerinizi konuşmak için bir randevu alın.


Astigmat tedavisi

Dediğimiz şeklinde astigmatın çoğu şeklinin tedavisi kolaydır. Bazı düzeltici seçenekleriniz vardır. Bunlardan bazıları:


Gözlük

Kontakt Lensler

LASIK cerrahisi

Şunu unutmayın, astigmatın düzeltilmesi mevzusunda tüm seçenekler eşit değildir. Eğer 40 yaşın üzerindeyseniz multifokal yada bifokal lens ihtiyacınız olabilir.


Hangi seçeneğin siz ve ömür tarzınız için en iyisi olduğunu göz doktorunuz ile konuşun.


Astigmat kontakt lensleri

Astigmatı olan hastalara, torik yazışma lensler reçete edilir.


 Astigmat kontakt lenslerin,  gözdeyken,  kendi etraflarında dönmeyi engellemek amacıyla alt yerleri daha kalındır. Böylece daha iyi bir görme keskinliği için lensler istikrarlı ve öngörülebilen halde konumlandırılabilir. Ayrıca göz doktorunun da lensi göze uygulamasını kolaylaştırır.


Yani göz doktorunuzun "torik" kelimesinden bahsettiğini duyarsanız artık lens dünyasında bunun ne demek olduğunu biliyorsunuz.


Astigmatı düzeltmek, göz doktorunuzla görüşüp, tavsiye edilen seçenekleri kovuşturmak kadar basit olabilir. Lens tercihinizi dillendirmekten çekinmeyin (örn günlük, uzun kullanımlı vb.). Göz doktorunuzun size yardım etmek için hazırdır.