Apandisit Nedir?

Apandisit Nedir?

Apendiksin vücuttaki işlevi tespit edilemese de vücuttan alındığında herhangi bir olumsuzluk olmadığı görülmüştür. Ancak bu organın iltihaplanması, müdahale edilmediğinde ölümle sonuçlanabilecek apandisit hastalığına neden olur. 


Yaygın olarak karşılaşılan bu sorun, karnın sağ alt yanındaki kolondan çıkıntı yapan parmak gibi bir keseye benzeyen apendiksin iltihaplanmasıdır. Akut apandisit erkeklerde % 6 - 8, kadınlarda ise % 6- 9 risk oranıyla, dünyadaki en yaygın abdominal cerrahi acil durumudur. 


Neredeyse yüz yıllık bir süreçte apandisit tedavisi için kullanılan yöntem açık apendektomi idi. Ancak günümüzde bu yöntemden ziyade vücutta daha az yara izi bırakan, iyileşme sürecinin daha kısa olduğu laparoskopik apendektomi kullanılmaktadır. 

Apandisit, sıklıkla ansızın kendini gösterir ve kesinlikle acil müdahale gerektirir. Apendiksin iltihaplanması ile oluşan apanidisit oldukca ağrılıdır ve hastada yüksek ateş görülebilir. Karında dayanılamayacak halde ağrılara niçin olur. Acil müdahalenin yapılamadığı hallerde hastanın yaşamını tehlikeye atar. 


Apandisit apendiks adlı kör bağırsağın iltihaplanması olup her yaştan insanda görülme olasılığı olan bir hastalıktır. Ancak meydana getirilen araştırmalar sıklıkla 10 ila 30 yaş arasındaki bireylerde görüldüğünü kanıtlamıştır. 

Hastalık tıp dilinde genel olarak akut apandisit olarak adlandırılır. Apandisit birden çok biçimde kendini belli etse de en mühim belirti o bölgedeki ağrıdır. Standart tedavi, iltihaplanan apendiksin cerrahi yöntemle çıkartılmasıdır. Apendiksin iltihaplanması, bu kesenin tıkanmasından kaynaklanır. Çoğu zaman bu organın tıkanması, dışkıdan keseye geçen kireçlenmiş bir taştan kaynaklanır. Tabii ki bunun haricinde viral enfeksiyonlar, parazitler, safra taşı veya birtakım tümörlerin de apendiksin tıkanmasına niçin olduğu durumlar vardır. 


Apendiksin tıkanması kesede basıncın artmasına, organda kan akışının yavaşlamasına ve iltihaplanmaya niçin olan bakteriyel büyümeye neden olur. Tüm bu etkenler dokunun hasarına ve ölümüne yol açar. Acil olarak bu duruma müdahale edilmezse kese patlayabilir, patlamadan kaynaklı olarak bakteriler karın boşluğuna yayılabilir ve başka komplikasyonların oluşmasına neden olabilir.


Bu oluşan komplikasyonlar daha büyük sorunlara yol açabileceğinden, daha ciddi cerrahi müdahalelerin uygulanmasının gerekmesine niçin olabilir. En fena senaryoda ise hasta oluşan bu komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybedebilir. Bu nedenle apandisit, en erken şekilde müdahale ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.