Apandisit Neden patlar

Midenin sağ alt tarafında ortaya çıkan şiddetli sancı apandisit patlamasının habercisi olabilir. Peki apandisit niçin patlar? Patladıktan sonrasında ciddi sağlık sorunlarına niçin olabilen apandisit hakkındaki merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında apandisite dair her şeyi bulabilirsiniz.


Apandis, karnın sağ yanındaki kalın bağırsağa bağlı ince bir organdır. Apandisit ise bu organda olup biten iltihaplanma ve şişme sonrası patlama durumuna denir. Bilimde bu organın vücuttaki rolü tam olarak bilinmemektedir. Ancak birtakım uzmanlara göre; apandis, sindirim ve bağışıklık sistemlerine destek olan bir organdır. Görevinin kesin bir şekilde ne olduğu bilinmese de bu organ vücuttan alındığında herhangi bir sağlık probleminin meydana gelmediği gözlenmiştir. Ancak apandis organın enfeksiyon kapması ve şişmeye başlaması ciddi esenlik sorunlarına neden olur.


Apandis Neden Patlar ?


Meyve çekirdekleri, zararı olan parazitler ve dışkı atıklarının vücuttan atılmaması,

Sindirim sisteminin enfeksiyon kapması sonucu apandis duvarındaki lenf dokusunun şişmesi,

İltihaplı bağırsak rahatsızlıkları ve karın bölgesinin şiddetli darbe alması şeklinde durumlar apandis organının patlamasına neden olur.Apandis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?


Karnın sağ alt kısmında dokunulduğunda bir şişlik hissi ve ağrı

Yürümekte, ayakta durmakta yahut oturmada zorlanma gibi durumlar

Uzanarak azalan ağrı

Mide bulantısı şeklinde durumların yaşanması apandisitin şiştiğine işarettir. 


APANDİSİT PATLAMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?


 Dışkılama sırasında gaz çıkarma, normal gaz çıkarmada zorlanma

 Vücut ısınının aniden değişmesine bağlı ateşlenme

 İdrar yaparken ağrı çekme

 Karın bölgesinde şişlik ve ağrı

İştah kaybına rağmen artan kusma isteği

 Mide asidinin yiyecek borusuna çıkması

 Cilt renginde solgunluk

 Kalın bağırsak sancısı

Semptomlar artmadan ilkin bir uzmana danışılmasında fayda var. Aksi biçimde apandisitten çıkan irin sıvısı vücudun iç organlarına zarar verebilir.  Apandisit evde müdahale edilebilecek bir saplık problemi olmadığından uzman kontrolü dışında herhangi bir uygulama yapılmaması öneri edilir.


APANDİSİT PATLAMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Doktor kan ve idrar testi yaptırır. Ultrason ile apandisitin şişmesine bakılır. Patlama noktasında olan organa ameliyatlı müdahale edilir. Ameliyat sonrası şahıs iki üç güne eski sağlığına kavuşur. Apandisitin vücuttan alınması herhangi bir esenlik problemi teşkil etmez. Apandisit patlarsa arasında bulunan zehir vücuttaki öteki organlara zarar verebilir. Genellikle yaşlı ve çocuklarda apandisit patlaması yüzde 50 oranla ölümle sonuçlanır.