Apandisit Belirtileri Nelerdir ?

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

En Yaygın Apandisit Belirtileri: 

    • Apandisitteki herhangi bir rahatsızlık evvela kendini göbek deliğine yakın karın bölgesinde hafif bir ağrı ile belli eder. Rahatsızlık devam ettiğinde ağrı karnın sağ alt kısmında daha yoğun bir şekilde hissedilir ve o bölgede bir sıkışma veya sertlik hissine dönüşebilir. 

    • Ağrıya ek olarak ilerleyen saatlerde veya günlerde iştahsızlık, halsizlik, mide bulantısı, gaz problemi, ishal veya kabız benzer biçimde hazım sistemi bozukluklarına da sebep olabilmektedir. Ancak apandisit rahatsızlığının en bariz özelliği ağrıdır. Diğer belirtiler her hastada görülmeyebilir.

    • Karın bölgesinde gerçekleşen her ağrı apandisit kaynaklı olmayabilir. Bunu kesinleştirebilmek için birtakım detaylar mevcuttur. Örneğin; karnın sağ alt bölgesinde oluşan kesintisiz ve yoğun ağrı ve şiddet,  hareket etmeye çalıştıkça daha da artan bir acı. 

    • Ağrının hissedilmeye başlandığı süreçten itibaren 12 yada 24 saat içinde ağrıda bir değişiklik olmuyor, giderek daha keskin, doğun ve acı verici bir hal alıyorsa hastaneye gidilmelidir. Yapılan kontroller sonucunda ağrı deposu saptanarak alakalı tedavi yöntemine dair net malumat verilecektir. 

Apandisit  Ameliyatı ve Apandisit Ameliyatı Sonrası:

    • Apandisit ağrısı yoğun ve devamlı hale geldiği noktada kesin çözüm ameliyattır. Apandisit patladığı ve önlem alınmadığı takdirde karın zarı iltihaplanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle apandisit bölgesinde herhangi bir ağrı hissedildiğinde ağrı kaynağının belirlenmesi ve tedavi edilmesi hayati bir ehemmiyet taşımaktadır. Apandisitin alınması ile sonuçlanan apandisit ameliyatı, spesifik bir vaziyet olmadığı sürece ortalama 30 - 45 dakika arası sürmekte ve 1 gün hastanede yatma süresi bulunmaktadır. Ameliyattan ortalama 4 veya 6 saat sonra yemek yenebilmekte, 3 gün daha sonra ise banyo yapılabilmektedir. Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldığı takdirde dikişlerin aldırılması için de herhangi bir süreç veya muamele gerekmez. Apandisit ameliyatı sonrasında apandisit kaybı sebebiyle vücutta herhangi bir işleyiş bozukluğu söz mevzusu olmadığı şeklinde uzun süreli kontrollere de gerek yoktur.