Anal Kaşıntı Nedenleri ve Çözümü

Pruritus olarak malum anal kaşıntı, anüs etrafındaki tahriş edici kaşıntı hissidir. Nedeni bir hastalığa bağlı olabileceği benzer biçimde bir fazlaca nedene bağlı olabilir. Kaşıntısı olan kişilerin çoğunda bir hastalık yoktur. Bunun yerine kaşıntı hissi bu bölgedeki cildin tahriş olmasının işareti olabilir. 


Nedenleri:


* Anal sarahat çevresindeki deride dışkı bulunması, makatın dışkılama sonrası iyi temizlenmemiş olmasından kaynaklanabilir. Küçük bir dışkı parçası bile şiddetli kaşıntıya neden olabilir.

* Anüsü tahriş eden yiyecek ve içeceklerin bulunmuş olduğu bir rejim:  Beslenmr alışkanlıkları kaşıntıya niçin olabilir. Bunlar içinde baharatlı yiyecekler, kahve, çay, kola, süt, alkollü içecekler (özellikle bira ve şarap) , çikolata, turunçgiller, C vitamini tabletleri ve domates bu bölgede kaşıntı yapanilir.

* Antibiyotik kullanması: Birçok antibiyotik barsağın normal florasını bozar ve kaşıntıyı tetikleyebilir. Anüs bölgesine uygulanan ilaçlar allerjik reaksiyona neden olabilir.

* Boyalı be parfümlü tuvalet kağıtları , hikyen için kullanılan spreyler, bu bölgr için kullanılan deodorantlar ve pudralar, ilaçlı cilt temizleyicileri, sabunlar müessir olabilir.

* Sindirim sisteminin alt kısmındaki rahatsızlıkları: Hemoroid, fistüller, rektal çatlaklar, nadiren anorektal kanserler kaşıntı yapabilir..

* Enfeksiyon ve parazitler: Kıl kurdu (özellikle çocuk hastalarda ) , uyuz , anal kondilom, bölgenin mantar rahatsızlıkları kaşıntı yapabilir.

* Cilt sorunları: Sedef, egzema, seboreik dermatit benzer biçimde deri hastalıkları

Her insan hayatının bir döneminde anal kaşıntı ile karşılaşabilir. Erkeklerde hanımlara gore 2-4 kat daha sık görülmekle birlikte yaygınlık olarak camianın yarısını etkisinde bırakır.

Aşırı şişman olma, terleme, dar iç çamaşırı giymek, pamuklu iç çamaşırı kullanmamak anğste kaşıntı sebebi olabilir.

Tedavisi


Tedavi kaşıntının sebebine yönelik olmalıdır. Sebep ortadan kaldırılmadıkça şikayetler tümüyle bitmez, gerilese de bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Öncelikle hastanın iyi bir klinik öyküsü alınmalı , var olan rahatsızlıkları sorgulanmalıdır. Makat bölgesine kullandığı ilaçlar tespit edilmelidir. Gerekirse allerji testleri yapılmalıdır. Kaşıntının mevsimsel olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bununla birlikte ayrıntılı anüs muayenesi yapılmalıdır. Herhangi bir anorektal hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir. (Hemoroid, büyük abdest kaçırma, anal fissür, anal fistül, anal kondilom benzer biçimde..) Kullandığı deterjanlar, banyo malzemeleri, iç giyim tercihleri sorgulanmalıdır. Tükettiği besin ürünleri, içecekler değerlendirilmelidir.

Fizik muayene ancak anüs muayenesi ile sınırı olan kalmayıp, tüm vücudun sistemik muayenesi yapılmalıdır.

Tedavide cilt lezyonlatına ilişik nedenler mevzunun uzmanı tarafınca değerlendirilmelidir.


Tedavi üç aşamalıdır:


İlk aşamada kaşıntıyı kısa sürede ortadan kaldırmak için Pruzon Merhem yada kortizonlu bir merhem başlanmalı eş zamanlı olarak nedeni olabilecek kozmetik ürünler, wc kağıdı, kaygan mendil benzer biçimde irritanlar hastadan uzak tutulmalıdır.

Çamaşırlar için deterjan yerine sabun tozu kullanmak uygundur. Anüs bölgesine sabun ve kozmetikleein ne olursa olsun sürülmemesi gerekir.

Beslenme konusuna gelince.. Biraz ilkin hastalığın nedenlerine yönelik olarak sınıflandırdığım yemek ve içeceklerden mutlaka uzak durulması ve bu besinlerin tüketiminin engellenmesi hastaya anlatılmalıdır.

İkinci hiyerarşi; anüs bölgesinin pak ve kuru tutulması ile bu bölgedeki deri bütünlüğünü korumayı sağlamaktır. Bölgenin temizliği ılık su ile yapılmalı, daha sonra pamuklu bir havlu ile kurulanmalıdır. İç çamaşırının sık değiştirilmesi fazlaca önemlidir. Bu bölgedeki yerleme ve ıslaklık engellenmelidir. El tırnaklarının kısa kesilmesi, kaşıntı sırasında derinin tahrişini en aza indirecektir.

Üçüncü hiyerarşi tedavi  ise, altta yatan hastalığın nedenine göre meydana getirilen tedavidir. Yani anorektal, infeksiyöz, dermatolojik vb. Patolojilerin var ise saptanıp tedavi edilmesidir.