Alerji tedavisi nasıl yapılıyor ?

Alerji tedavisi; alerji doktorunuz çocuğuzun tedavi şekline ve kullanacağı ilaçlara karar verebilecek tek kişidir. Hekiminiz tedaviyi önerirken; çocuğunuzun yaşını, genel sağlığını, alerjik reaksiyonun ne kadar şiddetli olduğunu ve diğer faktörleri dikkate alacaktır. Alerjileri tedavi etmenin en müessir yolları ise çoğu zaman; alerjenden kaçınmak, ilaç ve immünoterapidir. 

Alerjenlerden Kaçınmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kaçınmak, alerjik reaksiyona neden olan bir maddeden uzak durmaktır. Bazı alerjenlerden kaçınmak için öneriler ise şunlardır:

    • Polen sayısının yüksek olduğu ve rüzgarlı günlerde pencereler kapalı biçimde içeride kalınca.

    • Evi, özellikle çocuğunuzun yatak odasını olası olduğu halde tozsuz hale getirin.

    • Ev içerisinde halı, jaluziler ve kuş tüyü dolu battaniyeleri veya yastıkları ortadan kaldırın.

    • Toz akarlarını ortadan kaldırmak için yatak örtülerini, perdeleri ve kıyafetleri sık sık ve sıcak suda sudan geçirin.

    • Mümkünse, döşek örtülerini toz kılıfları içinde tutun.

    • Pencereleri açmak yerine klima kullanın.

    • Evin nemli yerlerine bir rutubet giderici koymayı düşünün, sadece sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.

    • Polen sayısının yüksek olduğu günlerde, evladınız dışarıda oynarken, yüz maskesi takmasını sağlayın. Çocuğunuz içeri girdiğinde ise; duş almalı, saçını yıkamalı ve kıyafetlerini değiştirmelidir.

    • Denize yakın bölgeler şeklinde, polenin o denli yaygın olmadığı yerlerde tatil yapın.

    • Doktorunuz size ayrıca, reaksiyona neden olan alerjenlerden kaçınmak için önerilerde bulunacaktır.

Alerji Tedavisi İçin Hangi İlaçları Kullanmalıyım?

Alerjisi olan çocuklar için pek oldukça etken deva vardır. Bu ilaçlar ve kullanımlarıyla alakalı hekiminize danışın.

Antihistaminikler Nelerdir?

Antihistaminikler; alerjik rinit (saman nezlesi) ve öteki alerjilerin semptomlarını hafifletmek veya önlemek için kullanılır. Alerjik reaksiyon sırasında, vücudun ürettiği bir madde olan histaminin etkilerini önlerler. Daha yeni antihistaminikler, eskilerden daha azca uykuya neden olur. Doktorunuza, çocuğunuza hangi antihistaminiği vermeniz gerektiği ile alakalı danışın. Antihistaminikler; tablet, kapsül, sıvı veya enjeksiyon şeklindedirler.

Dekonjestanlar Nedir?

Dekonjestanlar; burun tıkanıklığını ve diğer soğuk algınlığı ve alerji semptomlarını alerji tedavisi etmek için kullanılır. Dekonjestanlar; kan damarlarının daralmasına ve burun tıkanıklığının temizlenmesine niçin olur. Dekonjestanlar hem reçetesiz olarak bununla birlikte reçeteyle temin edilebilir. En yaygın kullanılan formlar; sıvı, tablet, burun spreyleri veya burun damlalarıdır. Daha süratli bir kalp atışına, hiperaktiviteye, endişeye ve uyku sorunlarına niçin olabilirler. Sprey veya burun damlaları ancak kısa bir süre kullanılmalıdır. Herhangi bir halde dekonjestanların düzenli kullanımı, vücut ilaca bağımlı hale geldikçe semptomların kötüleşmesine niçin olabilir. Buna “geri tepme tesiri” denir.

Nazal Steroidler Nelerdir?

Nazal steroidler, vücut geliştirmede kullanılan steroidlerle aynı değildir. Bu ilaçlar, alerjilerin niçin olduğu burundaki iltihabı test eder. Çalışmaları birkaç gün süre gelir ve ihtiyaç duyuldukça değil, her gün tertipli bir programda kullanılırlar.

“Çocukların Yaklaşık Yüzde 80 ila Yüzde 90’ı İmmünoterapi ile Iyileşir”

Alerjenlerden kaçınma ve günlük ilaç işe yaramadığında, immünoterapi bir tedavi seçeneği olabilir. Duyarsızlaştırma, hipo-duyarlılaştırma ve alerji aşıları da denir. Çocuğun alerjisi olduğu; muhtelif polenler, küf sporları, hayvan tüyleri ve toz akarlarının bir karışımı formüle edilir. Bu karışıma, alerji özü denir. Karışımda ilaç yoktur. Karışım genellikle, kolun arkasındaki yağlı dokuya deri dibine enjekte edilir. Kas içerisine enjeksiyon şeklinde ağrılı değildir. Aylar süresince çocuğun bağışıklık sistemi, alerjene karşı bir bağışıklık geliştirir. Enjeksiyonlar çoğu zaman, birkaç ay süresince haftada bir yada haftada iki kez yapılır. Ardından 3 ila 5 yıl süresince, ayda bir gibi süre gelir. Çocukların ortalama yüzde 80 ila yüzde 90’ı immünoterapi ile iyileşir. Alerji semptomlarında kati bir azalma fark edilmesi genellikle 12 ila 18 ay devam eder. Bazı çocuklarda 6 ila 8 ay şeklinde kısa bir müddette, semptomlarda azalma görülür. İmmünoterapi, alerjik çocuklar için tedavi planının sadece bir parçasıdır. İmmünoterapinin etkili olması zaman aldığından, çocuğunuzun, doktorun önerdiği şekilde alerji ilaçlarına devam etmesi gerekecektir. Toz akarları şeklinde alerjenleri, çocuğunuzun çevresinden uzaklaştırmaya geçinmek de önemlidir.

İmmünoterapinin Yan Etkileri Var mı?

İmmünoterapiye iki tür tepki vardır: lokal ve sistemik. Lokal reaksiyon, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve şişliktir. Bu konum; yeniden yeniden meydana gelirse, özüt gücü veya programı değiştirilir. Sistemik reaksiyon, bütün vücudu etkileyebilen bir reaksiyondur. Belirtiler; burun tıkanıklığı, hapşırma, kurdeşen, şişme, hırıltı ve düşük gerilim içerebilir. Ancak bu şikayetler çok nadir halde görülür. Sistemik bir tepki meydana gelirse, evladınız daha düşük dozda aşı olmaya devam edebilir. İmmünoterapi ile alakalı herhangi bir sorunuz var ise, her zaman doktorunuzla konuşun.