Ağız kokusu (Halitosis)

Ağız kokusu (Halitosis)

Ağızdaki çirkin kokuya kısaca ağız kokusu yada halitosis denir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tarif etmek zordur. Ancak ağız kokusu çok mühim rahatsızlıkların işaretçisi de olabilir.


Ağız kokusunun pek oldukça nedeni vardır. Başlıca nedeni ise fırçalamadan derhal sonra dişler üzerinde birikmeye süregelen bakteriler, genel anlamda diş ve diş eti hastalıklarıdır. Ancak mide, bağırsak, akciğer ve gırtlak kanserinde de ağız kokusuna rastlanabilir.


Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı (aseton kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik hastalık, ağız kuruluğu, yetersiz ağız hijyeni, tütün ve alkol ürünleri de ağız kokusunun başlıca sebepleri arasında yer alır.


Beslenme sonrasında ve sabah uyandığımızda oluşan ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır ve bir hastalık belirtisi değildir. Bunun dışında meydana gelen ağız kokusu genellikle bir rahatsızlık belirtisi olarak kabul edilir ve patolojik ağız kokusu olarak tanımlanır.


Ağız kokusunun oluşma sebebine nazaran tedavisi vardır. Nefes kokusu ise ağız kokusundan farklıdır, ferdin sistemik bir hastalığı bulunduğunu gösterebilir. Nefes kokusuna akciğer, mide veya kronik kabızlık gibi bağırsak problemleri neden olabilir. Son yıllarda meydana getirilen birtakım emek harcamalar, kanser vakalarının erken döneminde hastanın nefesinin koktuğunu göstermiştir ve bu yolla erken teşhisin olabileceği tartışılmaktadır.


Ağız kokusu; %90 oranında ağız kaynaklı sebeplerden bunun dışındaysa, %8 üst teneffüs kaynaklı, %1 oranında sindirim sistemi, %1 oranında metabolik sebeplerden doğar.


Ağız kokusu altı yaşındaki çocuktan seksen yaşındaki erişkine kadar görülebilmekte veya hayatlarının birtakım dönemlerinde karşılaşılabilen problem yaratmaktadır.


Patolojik sebepli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların uygun tedaviyi olması altta yatan hastalığın da tespitini elde edecektir.


 


Ağız kokusuna sebep olabilecek bazı hastalıklar ya da durumlar şunlardır 


Çürük diş

Diş eti enfeksiyonu

Ağız yaraları

Geniz akıntısı

Boğaz, sinüs, akciğer enfeksiyonları

Kronik sinüzit

Kronik bronşit

Diyabet (şeker hastalığı)

Reflü

Karaciğer veya böbrek hastalığı

Hamilelik (hormon seviyelerinin değişmesi)

Kadınlarda adet siklusunun değişmesi

Bazı ilaçlar

Antestezi

Sjögren sendromu (ağız kuruluğuna neden olur)

Laktoz intoleransı

Kemoterapi, radyoterapi